ZNIECZULENIE PORODU: czy właściwe oddychanie podczas porodu to skuteczna metoda łagodzenia bólu?

2013-06-26 16:28

Metod znieczulenia porodu jest kilka. Nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Jedne metody znieczulenia porodu działają jedynie w pierwszej fazie porodu, inne łagodzą ból przez cały czas jego trwania. A czy można złagodzić bóle towarzyszące narodzinom dziecka, kontrolując oddech?

Spis treści

  1. Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu działa znieczulająco
  2. Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu jest bezpieczne

Metoda łagodzenia bólu porodowego polegająca na koncentrowaniu się na świadomym oddechu jest znana od dawna. Głębokie oddychanie dotlenia mięśnie i narządy wewnętrzne, a długi spokojny wydech na szczycie skurczu pomaga się rozluźnić. Metodę tę stosuje się od momentu, gdy skurcze stają się bolesne. Prawidłowe oddychanie podczas porodu pomaga rozluźnić mięśnie całego ciała, w tym szyjki macicy, niekiedy też łagodzi ból. Można tę metodę stosować wszędzie, pod warunkiem że kobieta ćwiczyła oddychanie (np. w szkole rodzenia) albo w czasie porodu trafi na dobrą położną, która tym pokieruje.

Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu działa znieczulająco

Niestety, skuteczność tej metody jest rożna i zależy od indywidualnych predyspozycji i postawy kobiety rodzącej. Skupienie się na oddechu nie tyle jednak łagodzi ból, ile odwraca od niego uwagę, pomaga skoncentrować się i osiągnąć spokój.

Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu jest bezpieczne

Metoda jest bezpieczna, ale oddychanie zbyt głębokie i za szybkie może spowodować hiperwentylację. Jej objawy to: mrowienie w palcach, mroczki przed oczami i zawroty głowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza