ZNIECZULENIE PORODU: czy właściwe oddychanie podczas porodu to skuteczna metoda łagodzenia bólu?

2013-06-26 16:28

Metod znieczulenia porodu jest kilka. Nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Jedne metody znieczulenia porodu działają jedynie w pierwszej fazie porodu, inne łagodzą ból przez cały czas jego trwania. A czy można złagodzić bóle towarzyszące narodzinom dziecka, kontrolując oddech?

znieczulenie porodu czy wlasciwe oddychanie podczas porodu skuteczna metoda lagodzenia bolu
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu działa znieczulająco
  2. Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu jest bezpieczne

Metoda łagodzenia bólu porodowego polegająca na koncentrowaniu się na świadomym oddechu jest znana od dawna. Głębokie oddychanie dotlenia mięśnie i narządy wewnętrzne, a długi spokojny wydech na szczycie skurczu pomaga się rozluźnić. Metodę tę stosuje się od momentu, gdy skurcze stają się bolesne. Prawidłowe oddychanie podczas porodu pomaga rozluźnić mięśnie całego ciała, w tym szyjki macicy, niekiedy też łagodzi ból. Można tę metodę stosować wszędzie, pod warunkiem że kobieta ćwiczyła oddychanie (np. w szkole rodzenia) albo w czasie porodu trafi na dobrą położną, która tym pokieruje.

Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu działa znieczulająco

Niestety, skuteczność tej metody jest rożna i zależy od indywidualnych predyspozycji i postawy kobiety rodzącej. Skupienie się na oddechu nie tyle jednak łagodzi ból, ile odwraca od niego uwagę, pomaga skoncentrować się i osiągnąć spokój.

Znieczulenie porodu – czy właściwe oddychanie podczas porodu jest bezpieczne

Metoda jest bezpieczna, ale oddychanie zbyt głębokie i za szybkie może spowodować hiperwentylację. Jej objawy to: mrowienie w palcach, mroczki przed oczami i zawroty głowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza