ZNIECZULENIE PORODU: czy znieczulenie zewnątrzoponowe to bezpieczny sposób znieczulenia porodu

2013-05-31 16:55

Znieczulenie porodu ma na celu złagodzenie bólu odczuwanego przez rodzącą kobietę. Obecnie najskuteczniejszą metodą znieczulenia porodu, jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Przeczytaj, na czym polega.

Dolargan
Autor: _photos.com|photos.com Opioidy to narkotyczne leki przeciwbólowe. Jeden z nich - dolargan - jest najczęściej stosowanym bezpłatnym znieczuleniem na polskich porodówkach.

Znieczulenie zewnątrzoponowe to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod znieczulenia porodu. Polega na podaniu do środka kręgosłupa (tzw. przestrzeni zewnątrzoponowej) leku miejscowo znieczulającego. Lek wstrzykuje się przez cewnik (rurkę) o średnicy ok. 1 mm. Teoretycznie można je podać w każdej chwili, ale w większości szpitali praktyka jest taka, że znieczulenie podaje się, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi 4 cm. Znieczulenie zewnątrzoponowe zmniejsza odczuwanie bólu w 90–100 proc. W prawidłowo wykonanym znieczuleniu kobieta nie odczuwa bolesnych skurczów macicy, bólu pochwy i odbytnicy przy przechodzeniu dziecka przez kanał rodny, bólu pleców ani bólu odczuwanego przy nacinaniu i zszywaniu krocza. Po podaniu zastrzyku kobieta czuje nieopisaną ulgę, gdy ból całkowicie ustąpi. W znieczuleniu można się poruszać: odczucie, że nogi są jak z waty, pojawia się tylko w pierwszej chwili, gdy rodząca próbuje wstać. Kobieta odczuwa skurcze parte, ale na szczęście nie są one już bolesne.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczną metodą znieczulenia porodu

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bardzo bezpieczne - ryzyko poważnych powikłań jest znikome. Nie wykonuje się go u kobiet , które cierpią na choroby ośrodkowego układu nerwowego, zakażenie skóry w miejscu wykonywania znieczulenia, zaburzenia krzepnięcia krwi lub są leczone lekami przeciwzakrzepowymi. Znieczulenie to wykonuje się niemal we wszystkich szpitalach w dużych ośrodkach miejskich i w szpitalach prywatnych. Ale są województwa, w których tylko 1-2 placówki oferują znieczulenie. Tylko w nielicznych szpitalach jest ono bezpłatne dla każdej rodzącej, zwykle kosztuje 400–500 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza