ZNIECZULENIE PORODU za pomocą stymulatora Tens – czy to bezpieczna metoda znieczulenia?

2013-07-08 17:26

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora TENS na Zachodzie stosowane jest od wielu lat. Niestety, w polskich szpitalach ta metoda znieczulenia porodu nie zawsze jest dostępna. Dowiedz się, na czym polega łagodzenie bólu porodowego za pomocą prądów TENS i czy są jakieś przeciwwskazania do ich zastosowania.

znieczulenie porodu za pomoca stymulatora tens czy bezpieczna metoda znieczulenia
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – kiedy pomaga
  2. Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – przeciwwskazania do stosowania tej metody

Znieczulenie porodu za pomocą prądów TENS to metoda skuteczna i bezpieczna. Na świecie stosuje się ją już od czterdziestu lat. Na czym polega? Stymulator TENS to małe urządzenie generujące prądy o niskich częstotliwościach. W chwili skurczu prąd płynie do elektrod przyklejonych w okolicy lędźwiowej, wywołując efekt przeciwbólowy. Kobieta czuje łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy przyklejenia elektrod.

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – kiedy pomaga

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora TENS pomaga od pierwszych skurczów porodowych do chwili, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 5-6 cm. Na wczesnym etapie porodu sztucznie wywołane bodźce czuciowe zagłuszają naturalne bodźce bólowe, ale później zwykle nie są już w stanie tego robić, bo ból jest zbyt silny. Skuteczniej łagodzą bóle krzyżowe niż podbrzusza. Metoda jest bezpieczna: podczas wielokrotnych badań nigdy nie stwierdzono żadnych niepożądanych efektów ubocznych. Niestety, stymulatory TENS są dostępne w nielicznych szpitalach. Można je wypożyczyć do porodu (ok. 100 zł) albo kupić (200–300 zł).

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – przeciwwskazania do stosowania tej metody

Niestety metoda ta ma przeciwwskazania. Należą do nich: silna arytmia, epilepsja, zraniona skóra w miejscu przyklejenia elektrod, a także rozrusznik serca.