ZNIECZULENIE PORODU za pomocą stymulatora Tens – czy to bezpieczna metoda znieczulenia?

2013-07-08 17:26

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora TENS na Zachodzie stosowane jest od wielu lat. Niestety, w polskich szpitalach ta metoda znieczulenia porodu nie zawsze jest dostępna. Dowiedz się, na czym polega łagodzenie bólu porodowego za pomocą prądów TENS i czy są jakieś przeciwwskazania do ich zastosowania.

znieczulenie porodu za pomoca stymulatora tens czy bezpieczna metoda znieczulenia
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – kiedy pomaga
  2. Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – przeciwwskazania do stosowania tej metody

Znieczulenie porodu za pomocą prądów TENS to metoda skuteczna i bezpieczna. Na świecie stosuje się ją już od czterdziestu lat. Na czym polega? Stymulator TENS to małe urządzenie generujące prądy o niskich częstotliwościach. W chwili skurczu prąd płynie do elektrod przyklejonych w okolicy lędźwiowej, wywołując efekt przeciwbólowy. Kobieta czuje łagodne mrowienie i lekkie napinanie się mięśni pleców w okolicy przyklejenia elektrod.

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – kiedy pomaga

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora TENS pomaga od pierwszych skurczów porodowych do chwili, gdy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 5-6 cm. Na wczesnym etapie porodu sztucznie wywołane bodźce czuciowe zagłuszają naturalne bodźce bólowe, ale później zwykle nie są już w stanie tego robić, bo ból jest zbyt silny. Skuteczniej łagodzą bóle krzyżowe niż podbrzusza. Metoda jest bezpieczna: podczas wielokrotnych badań nigdy nie stwierdzono żadnych niepożądanych efektów ubocznych. Niestety, stymulatory TENS są dostępne w nielicznych szpitalach. Można je wypożyczyć do porodu (ok. 100 zł) albo kupić (200–300 zł).

Znieczulenie porodu za pomocą stymulatora prądów TENS – przeciwwskazania do stosowania tej metody

Niestety metoda ta ma przeciwwskazania. Należą do nich: silna arytmia, epilepsja, zraniona skóra w miejscu przyklejenia elektrod, a także rozrusznik serca.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza