Trening na siłowni może przygotować do porodu? Położna pokazuje „ćwiczenia dla świadomości parcia”

2024-09-02 8:19

Wiele ćwiczeń, także tych wykonywanych na siłowni może przygotować do dobrego, szybkiego porodu. Warto tylko wiedzieć, po jakie ćwiczenia sięgać i jak je poprawnie wykonywać. Po konkretne wskazówki zaglądamy na profil jednej z najbardziej znanych polskich położnych.

Położna pokazuje ćwiczenia, które przygotowują ciało do świadomego parcia.

i

Autor: Instagram/ @polozna_izabela_dembinska & Getty Images Położna pokazuje ćwiczenia, które przygotowują ciało do świadomego parcia.

Od dawna odchodzi się już od przeświadczenia, że ciąża to stan, w którym należy jedynie odpoczywać, a wszelkiego rodzaju wysiłek wiąże się z ryzykiem. To nie prawda. Wprost przeciwnie. Znana położna, Izabela Dembińska pokazuje ćwiczenia, które nie tylko przygotowują ciało do świadomego parcia, ale będą też doskonałe do wykonywania w 2. fazie porodu.

Spis treści

  1. Jakie ćwiczenia na siłowni przygotują ciało do porodu?
  2. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia przygotowujące do parcia?
  3. Czy ciężarna może ćwiczyć siłowo?
Jak przygotować plan porodu?

Jakie ćwiczenia na siłowni przygotują ciało do porodu?

Jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich położnych, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zawodzie zachęca do wykonywania ćwiczeń inspirowanych tymi, które z łatwością wykonamy na siłowni. Ekspertka pokazuje ćwiczenia z linami oraz inne z hantlem. Obydwa polegają na głębokich skłonach i przysiadach.

Przygotowanie do parcia nie wymaga nauki parcia samego w sobie. Nie ma potrzeby, żebyś w trakcie ciąży uczyła się przeć, ale wszystkie tego typu ćwiczenia jak wykroki, składy, przysiady, ciągnięcie, przyciąganie i pchanie lin, taśm, chust będzie wspomagało twoją tłocznię do parcia. Będzie przyzwyczajało ciało do ruchów, które wykorzystasz w 2. okresie porodu

- wyjaśnia położna.

Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia przygotowujące do parcia?

Podobne ćwiczenia można wykonywać także w domu. Kucanie w szerokim rozkroku to jedno z najbardziej polecanych ćwiczeń ułatwiających poród. To ćwiczenie wywodzące się z jogi. Poszerza ono kanał rodny i uelastycznia tkanki krocza.

Aby wykonywać je poprawnie należy rozstawiać stopy szeroko na odległość około 50 cm i wykonywać głębokie przysiady, rozchylając kolana na zewnątrz. W jodze dłonie trzyma się złożone na wysokości klatki piersiowej, a łokciami dodatkowo rozchyla kolana. Konieczne jest też pamiętanie o tym, by stopy dotykały podłoża na całej długości.

Czy ciężarna może ćwiczyć siłowo?

Eksperci od lat podkreślają, że ćwiczenia siłowe w ciąży nie są zabronione, muszą być jedynie wykonywane z głową. Przede wszystkim koniecznie należy pamiętać o tym, że ciąża to nie czas na rewolucje dla organizmu. Trzymajmy się trybu życia podobnego do tego, jaki prowadziłyśmy przed ciążą.

Aktywność fizyczna powinna być dostosowana indywidualnie do osoby, do kondycji, stopnia zaawansowania ciąży oraz do tego, czy przyszła mama była aktywna przed ciążą

– tłumaczy Anna Lewandowska, na swoim blogu Healthy Plan by Ann.

Te słowa tyczą się nie tylko siłowni, ale wszelkich innych treningów.

Jeśli przyszła mama wcześniej dużo biegała, jej ciąża przebiega bez komplikacji i ma zgodę lekarza – to może biegać, pamiętając o kontroli tętna. Ale jeśli ciężarna wcześniej nie biegała, ciąża nie jest odpowiednim momentem, aby rozpocząć tego typu aktywność

– podkreśla znana trenerka.

A co o tym sądzą położnicy. Izabela Dembińska przytacza oficjalne opinie medyczne w swoim instagramowym poście.

Wszystko wymaga indywidualizacji do stanu ciąży, zaawansowania treningowego, samopoczucia i techniki ćwiczeń. Według rekomendacji polskich PTGIP i światowych ACOG: „W świetle dostępnych badań długość treningów siłowych oraz liczba powtórzeń nie muszą być ograniczane. Natomiast w indywidualnych przypadkach konieczne będzie zmniejszanie obciążenia zewnętrznego, uwzględniające między innymi przyrost masy ciała w ciąży. Alternatywą jest stosowanie taśm oporowych zamiast ciężarów. Do tej pory brak jest dokładnych danych określających bezpieczne wartości obciążenia w treningu siłowym kobiet ciężarnych”

- cytuje ekspertka.