Im więcej dzieci, tym więcej wolnego dla rodziców. Ministerstwo odpowiada na apel

2025-07-21 12:16

Rodzice dzieci do lat 14 mają do dyspozycji dodatkowe dwa dni wolnego. Pula jest taka sama, niezależnie od tego, czy chodzi o jedynaka czy o kilkoro maluchów. Rzeczniczka Praw Dziecka i Naczelna Rada Adwokacka chcą zmian w przepisach, ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziała na ich apel.

Rodzice mają do dyspozycji dwa dni wolnego na dziecko - ale niezależnie od tego, ilu potomków mają

i

Autor: Getty Images Rodzice mają do dyspozycji dwa dni wolnego na dziecko - ale niezależnie od tego, ilu potomków mają

Rodzicom, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje zwolnienie z pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin. To roczny limit, który odnawia się każdego roku (trzeba pamiętać, że niewykorzystane wolne nie przechodzi na kolejny rok).

Rodzice muszą ustalić między sobą, które z nich będzie wykorzystywało opisane w art. 188 Kodeksu Pracy zwolnienie i w jakim wymiarze będzie to robić - dziennym czy godzinowym. O sposobie wykorzystania informujemy pracodawcę w pierwszym składanym w danym roku kalendarzowym wniosku.

Zmian w Kodeksie pracy chce Naczelna Rada Adwokacka (NRA). Już w ubiegłym roku wskazano, że w ocenie NRA obecne przepisy dyskryminują rodziny wielodzietne. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka (RPD), dołączyła do apelu, wspólnie zawnioskowali o zmiany w przepisach.

Ustawa Kamilkowa- Plac zabaw, odc.: 17

Naczelna Rada Adwokacka i Rzeczniczka Praw Dziecka apelują o zmiany w Kodeksie pracy

NRA i RPD zwrócili się do ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zwiększenie wymiaru dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. W uzasadnieniu wskazano, że w przypadku innych uprawnień pracowniczych, jak np. urlop macierzyński, wymiar wolnego zwiększa się wraz z liczbą posiadanych dzieci.

Zaproponowano stworzenie mechanizmu poszerzenia uprawnienia, tak aby jego rozmiar zwiększał się stopniowo i nie przekraczał nadmiernego obciążenia pracodawców.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W przypadku pracownika wychowującego jednocześnie dwoje lub więcej dzieci w wieku do 14 lat wymiar zwolnienia od pracy ulega proporcjonalnemu zwiększeniu o 8 godzin lub 1 dzień na każde dziecko, z tym, że łączny wymiar zwolnienia nie może przekroczyć 40 godzin lub 5 dni w ciągu roku kalendarzowego

- takie brzmienie art. 188 zaproponowano.

Wskazano również, że ciężar ponoszenia wynagrodzenia za czas zwolnienia można przenieść z pracodawcy na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

M jak Mama Google News

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Ministerstwo dostrzega problem

Na apel RPD i NRA odpowiedziała ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podziękowała za wniosek i propozycję rozwiązań legislacyjnych.

Uprzejmie informuję, że Ministerstwo dostrzega problem dotyczący zwolnienia od pracy związanej z opieką nad dzieckiem oraz jest otwarte na pracę nad jego rozwiązaniem. W związku z tym deklaruję, że wszystkie przedstawione we wniosku postulaty zostaną poddane szczegółowej analizie

- czytamy w opublikowanym na stronie RPD piśmie.

Ministra dodała, że rozpoczęcie prac nad zmianą art. 188 będzie wymagało szerokich konsultacji z partnerami społecznymi, pracownikami oraz pracodawcami.

Konieczne jest także dokonanie oceny skutków wprowadzenia zmiany obecnych rozwiązań m.in. na sektor finansów publicznych, sektor przedsiębiorstw oraz na rynek pracy

- zaznaczyła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, że proponowane rozwiązanie powinno być również poddane szerokiej dyskusji, m.in. z partnerami społecznymi.

Wiadomo, że problem jest i zmiany są dla rodziców ważne, ale kiedy (i czy w ogóle) będą mogli liczyć na więcej wolnego - to niestety wciąż nie jest jasne.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"