Fotelik samochodowy: obowiązujące przepisy

2015-01-29 9:55
Fotelik samochodowy przepisy
Autor: thinkstockphotos.com W przepisach dotyczących przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych zaszło kilka zmian. Sprawdźcie je!

Jakie są obowiązujące przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie? Jaki fotelik dla dziecka muszą kupić rodzice? Kiedy należy wyłączyć poduszkę powietrzną? I kiedy można wozić dziecko na przednim fotelu?

Rząd zaakceptował zmiany w przepisach dotyczące fotelików samochodowych. Rodzice będą mogli odetchnąć z ulgą - zgodnie z nowymi przepisami sporo zaoszczędzą. Czy te zmiany nie odbędą się jednak kosztem bezpieczeństwa dzieci?

Fotelik samochodowy: niemowlę na przednim siedzeniu

Na przednim siedzeniu niemowlę trzeba przewozić w foteliku tyłem - i tu się nic nie zmienia. Zgodnie z nowymi przepisami jednak zanim się przypnie fotelik, trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną. Jeżeli poduszka powietrzna będzie aktywna, dziecka nie wolno przewozić tyłem do kierunku jazdy.

Jak prawidłowo wybrać fotelik? Kieruj się wagą dziecka! Przeczytaj nasz poradnik

Dziecko na przednim siedzeniu bez fotelika

Nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych zakładają, że na przednim siedzeniu będzie można przewozić dzieci bez fotelika. Dotyczy to jednak tylko tych dzieci, które mierzą więcej niż 150 cm. Niektórzy jednak krytykują to rozwiązanie, twierdząc, że jest ono niepraktyczne.

- Mieliśmy bardzo dobry przepis opierający się na kryterium wieku: dziecko poniżej 12. roku życia nie mogło jeździć bez fotelika na przednim siedzeniu. Teraz mamy kryterium wzrostu, a przecież nikt nie będzie chodził z centymetrem i sprawdzał - komentuje mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Jak przewozić dziecko w foteliku, aby nie popełniać błędów? Sprawdź!

Dobrze wiedzieć

Fotelik samochodowy przepisy: najważniejsze zmiany:

  • jeżeli wozimy niemowlę na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, wyłączamy poduszkę powietrzną
  • dzieci poniżej 3. roku życia nie przewozimy w samochodach, które nie mają pasów bezpieczeństwa
  • na przednim siedzeniu możemy wieźć dziecko bez fotelika, jeśli mierzy więcej niż 150 cm
  • na tylnym siedzeniu możemy wieźć dziecko bez fotelika, jeśli mierzy więcej niż 135 cm
  • przy przewożeniu trójki dzieci na tylnym siedzeniu, jedno z nich może jechać bez fotelika (jeśli nie mieszczą się tam trzy foteliki)
  • nie wolno przewozić dziecka w foteliku zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.

Dziecko na tylnym siedzeniu bez fotelika

Zgodnie z nowymi przepisami na tylnym siedzeniu będzie można przewozić dziecko bez fotelika, jeśli mierzy więcej niż 135 cm. To kolejny przepis, który wzbudza niepokój rodziców. Dzieci rozwijają się różnie, niektóre mają 135 cm wzrostu już w wieku 8 lat. Dziecko powyżej 135 cm będzie musiało mieć zapięte pasy, podobnie jak dorosła osoba. U dorosłego jednak pasy biegną przez bark i mostek, u dziecka będą biegły przez szyję i brzuch. W razie wypadku to może spowodować poważne obrażenia jamy brzusznej.

Numery seryjne: ważna sprawa w foteliku samochodowym

Dwa foteliki dla trójki dzieci na tylnym siedzeniu

W nowych przepisach największe kontrowersje wzbudza jednak przepis, dotyczący przewożenia trójki dzieci. Zakłada on, że jeśli w samochodzie nie da się umieścić trzech fotelików, jedno dziecko może jechać bez fotelika, przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. W tym wypadku należy tak zapiąć najstarsze dziecko.

- Co mają zrobić rodziny, które mają trójkę małych dzieci, gdzie najstarsze ma 4 latka? Pas bezpieczeństwa będzie mu biegł przez głowę - mówi biochemik zderzeń Paweł Kurpiewski. Młodszy inspektor Marek Konkolewski ripostuje jednak, że w takiej sytuacji fotelik najmłodszego dziecka możemy umieścić z przodu tyłem do kierunku jazdy. Co oznacza, że dalej rodzice będą potrzebowali trzech fotelików, a więc nowe przepisy niczego nie zmienią.

- Nigdy w życiu nie przewiozłabym moich szatanków bez fotelika, nawet na najkrótszej trasie. Moim zdaniem wożenie dzieci bez fotelika świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności i powinno być piętnowane - pisze monii na forum Mjakmama24.pl

Zobaczcie film z wypowiedziami ekspertów na temat fotelików samochodowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza