Aktualne przepisy dotyczące fotelików samochodowych

2022-01-20 13:47

Jakie są obowiązujące przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie? Jaki fotelik dla dziecka muszą kupić rodzice? Kiedy należy wyłączyć poduszkę powietrzną? I kiedy można wozić dziecko na przednim fotelu?

Aktualne przepisy dotyczące fotelików samochodowych
Autor: Getty images Aktualne przepisy dotyczące fotelików samochodowych

Od kilku lat w Polsce obowiązują zmiany w przepisach dotyczące fotelików samochodowych

Zacznijmy od najważniejszego: każde dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci (Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260), art. 39, pkt. 3.).

Jak wyglądają inne aktualne przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodach? 

Spis treści

  1. Niemowlę na przednim siedzeniu
  2. Dziecko na przednim siedzeniu bez fotelika
  3. Dziecko na tylnym siedzeniu bez fotelika
  4. Dwa foteliki dla trójki dzieci na tylnym siedzeniu
Czy warto kupować fotelik na lata?

Niemowlę na przednim siedzeniu

Na przednim siedzeniu niemowlę trzeba przewozić w foteliku wyłącznie tyłem. Zgodnie z przepisami jednak zanim się przypnie fotelik, trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną. Jeżeli poduszka powietrzna będzie aktywna, dziecka nie wolno przewozić tyłem do kierunku jazdy.

Dziecko na przednim siedzeniu bez fotelika

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych zakładają, że na przednim siedzeniu będzie można przewozić dzieci bez fotelika. Dotyczy to jednak tylko tych dzieci, które mierzą więcej niż 150 cm. Niektórzy jednak krytykują to rozwiązanie, twierdząc, że jest ono niepraktyczne.

Dziecko na tylnym siedzeniu bez fotelika

Zgodnie z nowymi przepisami na tylnym siedzeniu będzie można przewozić dziecko bez fotelika, jeśli mierzy więcej niż 135 cm. To kolejny przepis, który wzbudza niepokój rodziców. Dzieci rozwijają się różnie, niektóre mają 135 cm wzrostu już w wieku 8 lat.

Dziecko powyżej 135 cm będzie musiało mieć zapięte pasy, podobnie jak dorosła osoba. U dorosłego jednak pasy biegną przez bark i mostek, u dziecka będą biegły przez szyję i brzuch. W razie wypadku to może spowodować poważne obrażenia jamy brzusznej.

Dwa foteliki dla trójki dzieci na tylnym siedzeniu

W nowych przepisach największe kontrowersje wzbudza jednak przepis, dotyczący przewożenia trójki dzieci. Zakłada on, że jeśli w samochodzie nie da się umieścić trzech fotelików, jedno dziecko może jechać bez fotelika, przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa. W tym wypadku należy tak zapiąć najstarsze dziecko.

- Co mają zrobić rodziny, które mają trójkę małych dzieci, gdzie najstarsze ma 4 latka? Pas bezpieczeństwa będzie mu biegł przez głowę - mówi biochemik zderzeń Paweł Kurpiewski. Młodszy inspektor Marek Konkolewski ripostuje jednak, że w takiej sytuacji fotelik najmłodszego dziecka możemy umieścić z przodu tyłem do kierunku jazdy. Co oznacza, że dalej rodzice będą potrzebowali trzech fotelików, a więc nowe przepisy niczego nie zmienią.

Dobrze wiedzieć

Fotelik samochodowy: najważniejsze przepisy

  • jeżeli wozimy niemowlę na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, wyłączamy poduszkę powietrzną
  • dzieci poniżej 3. roku życia nie przewozimy w samochodach, które nie mają pasów bezpieczeństwa
  • na przednim siedzeniu możemy wieźć dziecko bez fotelika, jeśli mierzy więcej niż 150 cm
  • na tylnym siedzeniu możemy wieźć dziecko bez fotelika, jeśli mierzy więcej niż 135 cm
  • przy przewożeniu trójki dzieci na tylnym siedzeniu, jedno z nich może jechać bez fotelika (jeśli nie mieszczą się tam trzy foteliki)
  • nie wolno przewozić dziecka w foteliku zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza