RODZINA ZASTĘPCZA ZAWODOWA: w jaki sposób można założyć rodzinę zastępczą zawodową?

2013-06-28 12:11 Agata Nowicka
rodzina zawodowa
Autor: _photos.com

Rodziny zastępcze dzielimy na spokrewnione, zawodowe i niezawodowe. Rodzina zastępcza zawodowa oprócz świadczeń na utrzymanie dzieci otrzymuje również wynagrodzenie. Jakie są warunki, które trzeba spełniać, by zostać rodziną zawodową?

Rodzina zastępcza daje dziecku szansę na poznanie prawidłowych wzorców, budowanie zdrowych relacji i wyrastanie w stabilnym i bezpiecznym otoczeniu. Ważne jest, by jak najwięcej dzieci wychowywało się w rodzinie zamiast w domu dziecka. Rodzina zawodowa otrzymuje za opiekę nad dziećmi pensję.

Rodzina zastępcza zawodowa – kwalifikacja

Rodzice, którzy chcą zostać rodziną zastępczą zawodową, muszą przejść konieczne testy, szkolenia i warsztaty. Przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, badanie psychologiczne, sprawdzane są predyspozycje, opinie o kandydatach, sytuacja materialna, warunki mieszkaniowe, zaświadczenia o zarobkach. Rodzice są szkoleni na temat wychowania dziecka, opieki, regulacji prawnych. Pracownicy ośrodków adopcyjno-opiekuńczych i centrów pomocy rodzinie kwalifikują rodziców do opieki nad konkretnym dzieckiem, oceniając, czy nadają się oni do objęcia pieczy nad nim.

Rodzina zastępcza – warunki

Rodzinę zastępczą (spokrewnioną, niezawodową i zawodową, w tym specjalistyczną oraz o charakterze pogotowia rodzinnego) może utworzyć małżeństwo lub osoba samotna, jeśli:

  • ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce;
  • korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych;
  • w stosunku do naturalnych dzieci nie jest ani w przeszłości nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej (władza ta nie była również ograniczona lub zawieszona);
  • wywiązuje się z obowiązku utrzymania osób z najbliższej rodziny (alimentacja), jeśli stanowi tak prawo lub orzeczenie sądu;
  • posiada zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem;
  • ma odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania; Zarobki rodziców zastępczych nie wpływają na wysokość kwoty otrzymywanej na utrzymanie dziecka.
  • w przypadku rodziny zastępczej zawodowej, jedno z małżonków zobowiąże się nie podejmować dodatkowej pracy na umowę o pracę.
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Renata Gortat
|

teoria jest ok ale z praktyką jest gorzej - przy najlepszej motywacji sercu i chęciach przebicie się przez mur organizacji i świętego słowa BUDŻET graniczy z cudem. Prowadzę rodzinę zastępczę niezawodową - bez wypłaty - i od 8 lat nie zmieścilam się w budżecie - może jestem zbyt pyskata, może nie umiem wchodzić w uklady, może nie jestem krewnym i znajomym królika- opinie rewelacyjne, jeden chopiec z porażeniem mózgowym, drugi z FAS(pełna możliwość prowadzenia rodziny zawodowej specjalistycznej), miejsce jeszcze dla trojga, od lat zgłaszam gotowość i chęci. Były dzieci w natychmiastowej potrzebie który poszły do placówek - bo taka była decyzja Dyrekcji. Nie palimy, nie pijemy, nie wszczynamy awantur, nie mamy jedynie błogosławieństw proboszcza - bo mi nie po drodze, wychowaliśmy na ludzi 3 własnych już dorosłych dzieci i walczymy z buntem 14-latka. teraz wchodzę na stronę adopcji głodnych sierot z Afryki i coś mi się wydaje że właśnie załatwię potrzebę pomocy dziecim nie czekając na zgodę Centrum "Pomocy" Rodzinie

Ella Sapała
|

pięknie powiedziane i mądrze
sama zastanawiam się nad takim rozwiązaniem - zawsze chciałąm pomagac a te pieniadze - ok 1000zł na dziecko do 7 lat a potem 670 czy jakoś tak to jest pikuś i trzeba miec sporo swojej kasy w zanadrzu