RODZINA ZASTĘPCZA ZAWODOWA: w jaki sposób można założyć rodzinę zastępczą zawodową?

2013-06-28 12:11 Agata Nowicka
rodzina zawodowa
Autor: _photos.com

Rodziny zastępcze dzielimy na spokrewnione, zawodowe i niezawodowe. Rodzina zastępcza zawodowa oprócz świadczeń na utrzymanie dzieci otrzymuje również wynagrodzenie. Jakie są warunki, które trzeba spełniać, by zostać rodziną zawodową?

Rodzina zastępcza daje dziecku szansę na poznanie prawidłowych wzorców, budowanie zdrowych relacji i wyrastanie w stabilnym i bezpiecznym otoczeniu. Ważne jest, by jak najwięcej dzieci wychowywało się w rodzinie zamiast w domu dziecka. Rodzina zawodowa otrzymuje za opiekę nad dziećmi pensję.

Rodzina zastępcza zawodowa – kwalifikacja

Rodzice, którzy chcą zostać rodziną zastępczą zawodową, muszą przejść konieczne testy, szkolenia i warsztaty. Przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, badanie psychologiczne, sprawdzane są predyspozycje, opinie o kandydatach, sytuacja materialna, warunki mieszkaniowe, zaświadczenia o zarobkach. Rodzice są szkoleni na temat wychowania dziecka, opieki, regulacji prawnych. Pracownicy ośrodków adopcyjno-opiekuńczych i centrów pomocy rodzinie kwalifikują rodziców do opieki nad konkretnym dzieckiem, oceniając, czy nadają się oni do objęcia pieczy nad nim.

Rodzina zastępcza – warunki

Rodzinę zastępczą (spokrewnioną, niezawodową i zawodową, w tym specjalistyczną oraz o charakterze pogotowia rodzinnego) może utworzyć małżeństwo lub osoba samotna, jeśli:

  • ma stałe miejsce zamieszkania w Polsce;
  • korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych;
  • w stosunku do naturalnych dzieci nie jest ani w przeszłości nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej (władza ta nie była również ograniczona lub zawieszona);
  • wywiązuje się z obowiązku utrzymania osób z najbliższej rodziny (alimentacja), jeśli stanowi tak prawo lub orzeczenie sądu;
  • posiada zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem;
  • ma odpowiednie warunki mieszkaniowe i stałe źródło utrzymania; Zarobki rodziców zastępczych nie wpływają na wysokość kwoty otrzymywanej na utrzymanie dziecka.
  • w przypadku rodziny zastępczej zawodowej, jedno z małżonków zobowiąże się nie podejmować dodatkowej pracy na umowę o pracę.
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, czy w ciąży można zaszczepić się przeciwko grypie oraz jakie pozycje porodowe przyspieszają przejście dziecka przez kanał rodny. Przeczytaj również o tym, co przysługuje studiującej mamie i kiedy dziecko jest gotowe do siadania

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 11/19
KOMENTARZE
Ella Sapała
|

pięknie powiedziane i mądrze
sama zastanawiam się nad takim rozwiązaniem - zawsze chciałąm pomagac a te pieniadze - ok 1000zł na dziecko do 7 lat a potem 670 czy jakoś tak to jest pikuś i trzeba miec sporo swojej kasy w zanadrzu