Standard opieki okołoporodowej: tak powinien wyglądać poród

2015-05-13 13:38

W dokumencie o opiece okołoporodowej znalazło się wiele zaleceń, które być może nie wszystkim przyszłym mamom są dobrze znane. A znać je warto. Sprawdź, do czego masz prawo podczas porodu.

Opieka okołoporodowa
Autor: thinkstockphotos.com Znajomość Karty Praw Kobiety Rodzącej może poprawić twoje samopoczucie na sali porodowej!

Spis treści

  1. Opieka okołoporodowa: chroni krocze przed nacięciem
  2. Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO
  3. Opieka okołoporodowa: masz prawo wybrać położną
  4. Opieka okołoporodowa: możesz pić wodę i inne przezroczyste płyny
  5. Polecamy wideo: Sala porodowa - jak wygląda porodówka?

Już od kilku lat obowiązuje tzw. standard opieki okołoporodowej, czyli rozporządzenie ministra zdrowia, które określa, jak powinien przebiegać normalny, poród drogami natury i jak powinna wyglądać opieka nad rodzącą w szpitalu. Przypominamy kilka zaleceń, które znalazły się w tym dokumencie, a których być może nie wszystkie kobiety są świadome. A warto je znać.

Czytaj: Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej

Karta Praw Kobiety Rodzącej: poznaj 10 praw każdej rodzącej

Opieka okołoporodowa: chroni krocze przed nacięciem

Rutynowe nacięcie krocza przez długie lata było normą, ale dziś wręcz nie wolno już tego robić. W standardzie opieki okołoporodowej jest wyraźnie napisane, że: „osoba sprawująca opiekę [nad rodzącą – przyp. red.] jest obowiązana do ochrony krocza – nacięcie krocza należy stosować tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach”. To zalecenie przynosi już owoce: w ciągu kilku lat odsetek porodów z nacięciem krocza spadł z ponad 80 do ok. 40 proc. Jednak to wciąż niemało. Jeśli chcesz uniknąć rutynowego nacięcia, rozmawiaj o tym bez ogródek z położną, podkreślając, że ochrona krocza to także jej zadanie. 

Co zrobić, by szybko urodzić? WIDEO

Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Opieka okołoporodowa: masz prawo wybrać położną

I nie chodzi o odpłatną opiekę wybranej położnej, ale o to, że spośród położnych obecnych na dyżurze możesz wybrać tę, z którą czujesz się najlepiej. Standard opieki okołoporodowej mówi bowiem o „możliwości wyboru osoby sprawującej opiekę spośród osób uprawnionych do jej sprawowania”. Niestety, w praktyce może to być nierealne, zwłaszcza że niektóre szpitale drastycznie zmniejszyły ostatnio liczbę pielęgniarek i położnych na dyżurze. Ale jeśli akurat tak trafisz, że porodów będzie mało, a położnych kilka, porozmawiaj z tą, która ci najbardziej odpowiada, i powiedz jej, że chciałabyś rodzić pod jej opieką.

Czytaj także: >> Jak wygląda opieka okołoporodowa w Szkocji? >>

Opieka okołoporodowa: możesz pić wodę i inne przezroczyste płyny

Picie wody, herbaty czy rozcieńczonego soku jest możliwe, a nawet wskazane. Poród to przecież ogromny wysiłek, związany z poceniem się, utratą płynów, elektrolitów i trzeba je uzupełniać, aby organizm nie był osłabiony. Niezrozumiały jest więc zakaz picia, obowiązujący jeszcze na niektórych oddziałach, gdzie pozwala się tylko na zwilżanie wodą ust. Jeśli trafisz na taki oddział, zacytuj położnej fragment standardu: „należy zapewnić rodzącej możliwość spożywania przejrzystych płynów, także podczas aktywnej fazy porodu”. I popijaj wodę, bo niczym to nie grozi.

Polecamy wideo: Sala porodowa - jak wygląda porodówka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza