Czy można podjąć pracę w czasie urlopu macierzyńskiego?

2014-06-27 12:25 Agnieszka Gotówka

Praca w czasie trwania urlopu macierzyńskiego? To możliwe! Na jakich warunkach i w jakich sytuacjach wyjaśnia Mariusz Lewandowski, adwokat z Torunia.

Fakt, że w czasie urlopu wychowawczego można pracować, nikogo nie dziwi. Inaczej jest z pracą zarobkową w czasie urlopu macierzyńskiego. Czy to legalne?

Oczywiście! Prawo polskie nie zabrania takiego rozwiązania. Zachować jednak należy umiar – urlop macierzyński, jak mówi sama nazwa, należy wykorzystać do sprawowania opieki nad niedawno urodzonym dzieckiem. Działalność zarobkowa możliwa jest w trakcie urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu u pracodawcy, który ich udziela. Można również podjąć zatrudnienie u innego pracodawcy na podstawie umowy o pracę.

Co w takich sytuacjach z zasiłkiem macierzyńskim?

Jeśli kobieta zdecyduje się na pracę u pracodawcy, który udziela jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (w wymiarze nie przekraczającym ½ etatu), wówczas jej zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu. Wracając do pracy na ½ etatu, otrzyma połowę przysługującego jej zasiłku – 30 lub 40 proc.

Czy można z kobietą przebywającą na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim zawrzeć umowę o dzieło lub umowę zlecenie?

Tak, prawo nie zabrania takiej sytuacji. W przypadku podjęcia pracy w ramach umowy zlecenia należy ten fakt zgłosić pracodawcy, który udzielił nam urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego. Ma to bowiem związek z ubezpieczeniem – jako zleceniobiorca pracownica podlega ubezpieczeniom społecznym. W takim przypadku nie będzie ona objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Sytuacja ta nie obowiązuje w przypadku umowy o dzieło, gdyż przy tego typu umowach ubezpieczenie nie jest obowiązkowe.

Czy praca na dwóch etatach jest równoznaczna z wypłatą dwóch zasiłków macierzyńskich?

Tak, gdyż w takiej sytuacji podlega się ubezpieczeniu chorobowemu z dwóch tytułów. Można wówczas korzystać z urlopu macierzyńskiego równocześnie w obu miejscach pracy, a w przypadku chęci wcześniejszego powrotu do pracy, skrócić jeden z urlopów i obok wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy, pobierać zasiłek macierzyński w związku z – wciąż trwającym – urlopem w drugim zakładzie pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE