Pustki na polskich porodówkach. Liczba urodzeń najniższa od blisko 20 lat

2022-03-25 9:29

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu tego roku urodziło się tylko 25 tysięcy dzieci. To najniższy miesięczny wynik urodzeń od blisko 20 lat.

Dlaczego Polki rodzą coraz mniej dzieci?
Autor: Getty images Dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci?

Podobny poziom urodzeń w skali miesiąca GUS odnotował blisko dwie dekady temu – w listopadzie 2003 r. Oczywiście nie można na podstawie jednego miesiąca stwierdzić, że to stała tendencja. Nie mniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, że wpisuje się to w stały trend spadku liczby urodzeń w Polsce. W 2019 roku urodziło się ok. 375 tys. dzieci, w 2020 ok. 355 tys., a z kolei w 2021 już tylko 331 tys. Dlaczego Polki rodzą coraz mniej dzieci? Czy w kolejnych latach tendencja ta się utrzyma?

Przeczytaj także: Live z własnej cesarki? Szpital uruchomił kamerę i telewizor na sali zabiegowej, rodzice zachwyceni

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Ujemny przyrost demograficzny

Niestety prognozy demograficzne dla Polski są niewesołe. Według przewidywań Eurostatu jeszcze w tej dekadzie liczba urodzonych w naszym kraju dzieci spadnie poniżej 300 tys. w skali roku, co jeszcze pogłębi ujemny przyrost naturalny. Aktualnie prezentuje się on tak, że na urodzonych 331 tys. dzieci w okresie od lutego 2021 roku do stycznia 2022 roku (najnowszy wycinek danych z GUS) urodziło się 331 tys. dzieci, natomiast aż 522 tys. osób zmarło w tym samym okresie.

Przeczytaj także: Od 1 kwietnia nowe 400 zł na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać to świadczenie?

Dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci?

Jak czytamy w dokumencie “Założenia prognozy ludności Polski na lata 2003-2030” przygotowanym przez ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego, Rządowej Rady Ludnościowej i Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk wśród przyczyn spadku rozrodczości w Polsce wymienia się m.in.:

  • rosnący poziom wykształcenia,
  • trudności na rynku pracy,
  • trudne warunki społeczno-ekonomiczne,
  • brak w polityce społecznej filozofii umacniania rodziny.

Zgodnie z opiniami ekspertów, w najbliższych latach należy liczyć się z dalszym spadkiem współczynnika dzietności (średnia liczba urodzonych dzieci przypadająca na kobietę w okresie prokreacyjnym). W 2020 roku wyniósł ok. 1,41. Prognozuje się, że w kolejnych latach może spaść do wartości około 1,2. Przy czym warto zauważyć, że aby doszło do zastępowalności pokoleń wskaźnik ten powinien wynosić minimum 2,1.

Polecamy:109 Polek dziennie doświadcza poronienia”. Poruszający spot podbija Instagram [WIDEO]

Nadzieja w migracji

Wspomniane wyżej prognozy Eurostatu nie uwzględniają jednak czynników migracyjnych związanych z wojną w Ukrainie. A te pozytywnie mogą wpłynąć na strukturę demograficzną Polski. O tym czy, tak się stanie przekonamy się jednak w ciągu najbliższych lat. Na ten moment wiemy z informacji przekazanych przez Straż Graniczną, że od początku od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2,175 mln osób (dane z 23 marca 2022). Nie wiemy natomiast, jak długo te osoby pozostaną w naszym kraju i czy zdecydują się zostać w nim na stałe.

Polecamy: Rusza przyjmowanie wniosków o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Jak złożyć wniosek?

Źródło: www.next.gazeta.pl

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza