Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?

2022-04-07 13:33
Świadczenia na dzieci w 2022 roku.
Autor: Getty images 2022 rok nie jest łatwy dla rodzin: inflacja, szlejące podwyżki mocno dają się we znaki.

Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.

2022 rok nie jest łatwy dla rodzin z dziećmi – galopująca inflacja, coraz wyższe raty kredytów hipotecznych, drożyzna w sklepach, wzrost cen za gaz i energię elektryczną, wszystko to mocno odbija się na budżecie domowym. Choć czołowe świadczenie 500 plus nie ulegnie rewaloryzacji, to doszły do niego inne programy pomocowe, które wesprą portfele polskich rodzin. Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć w 2022 roku.

Spis treści

  1. Nowe świadczenia rodzinne, które wystartowały w 2022 roku
  2. Zmiany w programie 500 plus
  3. Pozostałe świadczenia dla rodzin z dziećmi
M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Nowe świadczenia rodzinne, które wystartowały w 2022 roku

Od 1 stycznia wszedł w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - nowe świadczenie w ramach Polskiego Ładu. W myśl jego założeń rodzice najmłodszych dzieci mogą liczyć na nawet 12 tys. zł dodatkowego wsparcia – wypłacane przez 1000 zł miesięcznie przez rok lub w ratach po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie to jest niezależne od dochodów rodziny, nie jest też opodatkowane. Przysługuje jednak tylko na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Ma być traktowane jako wsparcie w zapewnieniu opieki tym dzieciom, które są zbyt małe, by posłać je do przedszkola.

Więcej na ten temat przeczytasz: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy uchwalony - ile pieniędzy trafi do rodzin?

Od 1 kwietnia z kolei rząd wprowadził natomiast tzw. świadczenie żłobkowe 400 plus. Przysługuje ono wszystkim dzieciom, których nie objął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli wszystkim jedynakom. Tu również nie będzie obowiązywało żadne kryterium dochodowe. Świadczenie w wysokości 400 zł nie będzie wypłacane rodzicom, ale będzie bezpośrednio przekazywane do placówki sprawującej opiekę nad dzieckiem lub do dziennego opiekuna.

Przeczytaj więcej na ten temat: Od 1 kwietnia nowe 400 zł na dziecko. Kto i na jakich zasadach może otrzymać to świadczenie?

Zmiany w programie 500 plus

W 2022 roku w dalszym ciągu będzie można skorzystać z flagowego świadczenia 500 plus. Warto jednak zauważyć, że program ten przeszedł w ostatnim czasie zmiany.

“Od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze, będzie też od 1 lutego 2022 r. przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, tj. okres. który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dowiedz się: Jak złożyć wniosek o 500 plus na kolejny okres świadczeniowy od czerwca 2022?

Pozostałe świadczenia dla rodzin z dziećmi

Oprócz wymienionych wyżej świadczeń, rodziny nadal będą mogły liczyć także na inne wypłaty.

Pierwszą z nich jest 300 plus na wyprawkę szkolną. To pomoc w ramach programu rządowego “Dobry start”, która przysługuje każdemu uczniowi.

Przeczytaj więcej na ten temat: 300 plus na wyprawkę szkolną. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Do końca września rodziny z dziećmi będą mogły skorzystać jeszcze z bonu turystycznego w kwocie 500 zł na dziecko, pod warunkiem jednak, że nie wykorzystały go wcześniej.

Przeczytaj więcej: Do kiedy jest ważny bon turystyczny? Co oprócz noclegów można nim opłacić? Sprawdzamy

Rodzinom, które spełniają warunki dochodowe przysługują także zasiłki rodzinne na dziecko w wysokości do 95 do 135 zł miesięcznie w zależności od wieku dziecka.

Przysługują im także dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: urodzenia dziecka (tzw. becikowe), opieki nad dzieckiem w okresie urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania.

Wszystko na ten temat przeczytasz tu: Zasiłek rodzinny na dziecko w 2022 roku – dokumenty, dochód, ile wynosi rodzinne

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza