500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej

2021-09-30 12:47

500 plus jest świadczeniem wypłacanym od 2016 roku – od 2019 roku przysługuje na każde dziecko bez względu na kryterium dochodu. Jak wygląda wypłacanie świadczenia 500 plus w przypadku rozwodu rodziców? Komu należy się świadczenie?

500 plus a rozwód i opieka naprzemienna
Autor: Getty images 500 plus a rozwód i opieka naprzemienna

Świadczenie 500 plus przysługuje bez względu na sytuację rodzinną i finansową. Od 2016 świadczenie jest wypłacane co miesiąc na konto jednego z rodziców. 500 plus przysługuje obecnie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Łącznie, licząc od dnia narodzin, suma świadczenia wynosi 108 tys. zł.

Spis treści

  1. Jak wygląda wypłacanie świadczenia 500 plus w przypadku rozwodu?
  2. Co z 500 plus w przypadku opieki naprzemiennej?
  3. Dogadaj się z partnerem!
  4. A co, jeśli oboje rodziców złożą wniosek o 500 plus?

Jak wygląda wypłacanie świadczenia 500 plus w przypadku rozwodu?

Świadczenie 500 plus powinno być wypłacane opiekunowi, z którym mieszka dziecko i który faktycznie sprawuje nad nim opiekę. Wniosek o 500 plus składa się z w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy albo przez internet (bankowość, portal PUE ZUS, portal Empatia).

Rozwód a podział opieki nad dziećmi

Co z 500 plus w przypadku opieki naprzemiennej?

Opieka naprzemienna jest podstawą do podzielenia świadczenia 500 plus między byłych małżonków. Jest jednak haczyk – nie może być to umowa słowna. To sąd powinien orzec opiekę naprzemienną i dopiero to jest podstawą do wypłacania świadczenia dzielonego na pół.

Wokół opieki naprzemiennej i podziału świadczenia jest jednak dużo sporów. Samo powierzenie obojgu rodzicom wykonywania władzy rodzicielskiej nie może być utożsamiane z uznaniem, iż rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie.

Znana jest jednak sprawa ojca, który wniósł do sądu skargę na odmowę wydania mu połowy świadczenia 500 plus. Mężczyzna był rozżalony odmową wypłaty świadczenia tylko dlatego, że wniosek jako pierwszy złożyła była żona i to jej ustanowiono świadczenie. Początkowo Prezydent Miasta odmówił skarżącemu świadczenia wychowawczego na dziecko, decyzję podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Jednak ojciec wniósł sprawę do sądu. Sąd administracyjny odniósł się do art. 4 ust. 1 o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Według niej świadczenie wypłaca się temu, kto faktycznie sprawuje nad dzieckiem opiekę.

Jeśli rodzice nie żyją razem, ale oboje sprawują opiekę naprzemienną to kwotę świadczenia należy ustalić w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego. Wszystko uzależnione jest więc od decyzji sądu o opiece naprzemiennej, nie od umowy słownej między rodzicami.

Ale – Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 lutego 2019 r. wskazał, że o opiece naprzemiennej mowa wtedy, kiedy rodzice faktycznie dzielą się po równo opieką nad dzieckiem i wypełniają swoje obowiązki. A to oznacza, że nawet jeśli rodzice zajmują się dzieckiem „po równo”, a wyroku nie orzeczono o opiece naprzemiennej, to można uznać, że taki stan ma miejsce. Ostatecznie ojciec wygrał sprawę w sądzie. Trwało to jednak bardzo długo.

Zobacz: 500 plus na dziecko, becikowe i inne przywileje, na jakie może liczyć samotna matka

Dogadaj się z partnerem!

Pamiętaj, że dobro dziecka powinno być dla rodziców dobrem nadrzędnym. O wiele lepiej dogadać się – nawet co do podziału świadczenia między siebie po równo niż odbywać batalie sądowe. Jeśli ojciec sprawuje opiekę nad dzieckiem w równym stopniu co matka, nawet bez ustalenia przez sąd opieki naprzemiennej, płaci alimenty na dziecko i pokrywa część wydatków związanych z wychowaniem, to z całą pewnością sprawa jest do wygrania w sądzie.

Będzie to jednak wymagało czasu i odpowiednich dowodów. Dlatego najlepiej jest dogadać się między sobą, co do wysokości świadczenia. Wielu rozwiedzionych rodziców tak właśnie robi, o czym piszą na forach internetowych.

A co, jeśli oboje rodziców złożą wniosek o 500 plus?

Gmina powinna zbadać, tj. przeprowadzić wywiad środowiskowy, dotyczący tego, kto sprawuje faktycznie opiekę nad dzieckiem. Do podzielenia świadczenia 500 plus na pół konieczna jest decyzja sądu o ustaleniu opieki naprzemiennej.

Zobacz też: Dziecko bez ślubu - na jakie przywileje mogą liczyć rodzice?

Sonda
900 plus zamiast 500 plus to dobry pomysł?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza