Ci uczniowie mogą dostać dodatkowe 2,5 tys. zł. Trzeba jednak spełnić jeden smutny warunek

2023-07-17 10:30

Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?

dziecko idące za rękę z rodzicem, na tle pola
Autor: Getty images Ci uczniowie mogą dostać dodatkowe 2,5 tys. zł. Trzeba jednak spełnić jeden smutny warunek

Nie żyjemy w rejonach dotykanych przez susze czy trzęsienia ziemi, a jednak klęski żywiołowe co jakiś czas nawiedzają również nasz kraj. Upalne lato zawsze wiąże się z ryzykiem nawałnic czy pożarów, największa powódź ostatnich dekad miała miejsce również latem.

Od 2021 roku funkcjonuje zasiłek losowy na cele edukacyjne, pomoc uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomoc w formie zajęć opiekuńczych i terapeutyczno-edukacyjnych.

Spis treści

  1. Dla kogo zasiłek losowy?
  2. Ile wynosi zasiłek losowy dla uczniów?
  3. Jeszcze tylko dwa lata
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Dla kogo zasiłek losowy?

Zasiłek losowy to jednorazowa pomoc finansowa dla dzieci, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych czy innych zdarzeń losowych, takich jak nawałnice, huragany, gradobicia czy powodzie. Zasiłek przyznawany jest dzieciom uczęszczającym do zerówki (obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne) i uczniowie wszystkich typów szkół dziennych.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2022 r., pomocy w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne udziela się tym dzieciom, których rodzinom został przyznany zasiłek celowy na podstawie art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 794 i 803) w wysokości do 6000 zł w związku ze stratami poniesionymi odpowiednio w 2022 r., 2023 r. lub 2024 r. w wyniku wystąpienia nawałnic lub innych zdarzeń atmosferycznych, w szczególności huraganów, deszczy nawalnych, gradobicia lub powodzi, zwanych dalej „żywiołem”- czytamy w rozporządzeniu.

Czytaj również: Zasiłek rodzinny na dziecko w 2022 roku – dokumenty, dochód, ile wynosi rodzinne

800 plus to nie koniec. Rząd zapowiada: rodzice dostaną więcej

Ile wynosi zasiłek losowy dla uczniów?

Zasiłek losowy ma formę pieniężna: wynosi 1000 zł na jedno dziecko. Możliwe jest również dofinansowanie wyjazdu terapeutycznego - maksymalna kwota dofinansowania wyjazdu wynosi 1 540 zł na ucznia. Ponieważ oba rodzaje wsparcia można łączyć, dlatego zasiłek losowy na jedno dziecko może wynieść nawet nawet 2540 zł.

Zasiłek w wysokości 1000 zł mogą otrzymać wszystkie dzieci spełniające wyżej wymienione warunki. Z wyjazdu terapeutyczno-edukacyjnego mogą skorzystać uczniowie uczęszczający do szkół wszystkich typów, kształcący się w tych szkołach w formie dziennej. Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze lub zajęcia terapeutyczno-edukacyjne przeznaczone są dla dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, uczniów uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej lub klas I–III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, uczniów uczęszczających do szkół wszystkich typów, kształcących się w tych szkołach w formie dziennej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jeszcze tylko dwa lata

Warto dodać, że cytowane rozporządzenie dotyczy programu rządowego przewidzianego na lata 2022–2024. Oznacza to, że w obowiązującej formie zasiłki wypłacane będą jeszcze tylko przez 2 lata. W zapisie znajduje sie bowiem stwierdzenie, że pomoc przeznaczona jest dla dzieci i uczniów realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczęszczających do szkoły dziennej w roku szkolnym 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024 i 2024/2025.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza