Ciąża na macierzyńskim - czy należy ci się zasiłek, czy musisz wracać do pracy?

2021-09-30 12:26

Zachodząc w ciążę na urlopie macierzyńskim warto rozważyć powrót do pracy. Takie działanie może się zwyczajnie opłacać – pamiętajmy, że urlop macierzyński może zostać wykorzystany po drugim porodzie, a to oznacza, że kobieta będzie mogła więcej czasu spędzić w domu z dzieckiem.

Ciąża na macierzyńskim
Autor: Getty images Ciąża na macierzyńskim

Jeśli kobieta zachodzi w ciążę podczas przebywania na urlopie macierzyńskim może rozważyć przerwanie tego urlopu i powrót do pracy. Jeśli są ku temu wskazania może przebywać na zwolnieniu lekarskim. Takie postępowanie może mieć uzasadnienie finansowe – zasiłek chorobowy (chociaż ciąża to nie choroba) jest wyższy niż zasiłek na urlopie macierzyńskim (w zależności od rodzaju zasiłku, na który zdecyduje się młoda mama).

Spis treści

  1. Zasiłek na urlopie macierzyńskim
  2. Urlop macierzyński – jak go przerwać?
  3. Po co wykorzystywać 6 tygodni urlopu rodzicielskiego?
  4. Czy urlop rodzicielski trzeba wziąć od razu po macierzyńskim?

Zasiłek na urlopie macierzyńskim

Przypomnijmy zasady wyliczania zasiłku na urlopie macierzyńskim:

  1. Jeżeli u urlop wnioskuje się nie później niż 21 dni po porodzie, to zasiłek za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia przez okres 12 miesięcy.
  2. Jeśli o urlop wnioskuje się po 21 dniach od porodu wówczas za pierwsze 6 miesięcy (czyli de facto za urlop macierzyński) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego wypłacane jest 100 proc. pensji, natomiast kolejne 6 miesięcy (dokładnie 26 tygodni), kiedy już kobieta przebywa na urlopie rodzicielskim przysługuje 60 proc. wynagrodzenia.

Ważne: w przypadku ciąży bliźniaczej urlop wydłuża się o 2 tygodnie.

Jeśli kobieta przebywając na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim zachodzi w ciążę i wie, że nie będzie mogła pracować z przyczyn medycznych, wówczas opłaca się przerwać urlop i przejść na zwolnienie, na którym otrzymywać będzie 100 proc. wynagrodzenia.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Urlop macierzyński – jak go przerwać?

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie zatrudnionej na etacie lub prowadzącej działalność gospodarczą lub samodzielnie opłacającej składki ZUS. Jest to urlop obowiązkowy, ale można go przerwać po wykorzystaniu 14 tygodni ciągiem (nie wcześniej) i np. przekazać partnerowi zatrudnionemu na etacie.

Podstawa prawna to Art. 180 Kodeksu pracy § 4:

Po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni (nie wcześniej) urlopu macierzyńskiego matka ma prawo zrezygnować z pozostałej części urlopu, pod warunkiem że:

  • pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta zatrudniony na umowę o pracę ojciec dziecka;
  • przez pozostałą część macierzyńskiego opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony ojciec dziecka, który w celu sprawowania opieki przerwał działalność zarobkową.

Aby zrezygnować z urlopu należy złożyć pisemne oświadczenie o takiej rezygnacji w terminie nie krótszym niż 7 dni przed powrotem do pracy. Po powrocie do pracy można okazać zwolnienie lekarskie. Wtedy mama może przebywać na zwolnieniu, a tata na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Można jednak nie przekazywać urlopu i po prostu – przebywać na zwolnieniu lekarskim.

Zobacz: Becikowe - komu przysługuje?

Przykład: Mama dowiedziała się o ciąży przebywając na urlopie macierzyńskim, zawnioskowała tylko o te 6 miesięcy urlopu, a więc otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia. Dowiaduje się o ciąży, a więc występuje tylko o 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (na którym nadal otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia). Następnie wraca do pracy i przechodzi na zwolnienie lekarskie, na którym nadal otrzymuje 100 proc. wynagrodzenia przy czym pozostaje jej do wykorzystania 26 tygodni płatnych 60 proc.

Jeśli kobieta dowiedziała się o ciąży, a wypełniła wniosek o cały urlop z góry wówczas może zrezygnować z jego ostatnich 26 tygodni – po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i 6 tygodni rodzicielskiego wraca do pracy i przechodzi na zwolnienie. W przypadku, kiedy zawnioskowała o cały urlop z góry pracodawca musi wyrazić zgodę na powrót do pracy i rezygnację z reszty urlopu – ale tylko w przypadku, kiedy kobieta złożyła wniosek o urlop po upływie 21 dni od porodu. Jeśli zrobiła to wcześniej nie jest wymagana zgoda pracodawcy.

Zobacz: Ciąża na wychowawczym - jak wyglądają kwestie prawne i możliwości?

Po co wykorzystywać 6 tygodni urlopu rodzicielskiego?

Po to, żeby nie przepadł. Jak podaje rodzinaipraca.gov.pl: Warunkiem skorzystania z „odroczonego” urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Nie ma konkretnych wymogów co do długości trwania tej pierwszej części urlopu rodzicielskiego przypadającego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wystarczy zatem, aby nie była ona krótsza niż 6 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) bądź nie krótsza niż 3 tygodnie (w razie przyjęcia przez pracownika dziecka na wychowanie).

Wniosek o udzielenie odroczonego urlopu rodzicielskiego pracownik musi złożyć najpóźniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem tego urlopu i, co ważne, pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu.

Zobacz: Przerwa w pracy na karmienie piersią - kiedy przysługuje?

Czy urlop rodzicielski trzeba wziąć od razu po macierzyńskim?

Nie. Urlop rodzicielski nie musi być brany od razu po urlopie macierzyńskim. Kobieta może wykorzystać tylko jego część. Urlop rodzicielski wynosi 32 tygodnie i pracownik ma prawo wykorzystać go później, w dogodnym terminie, pod warunkiem, że nastąpi to do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6 lat.

W praktyce oznacza to, że kobieta może zaległy przysługujący jej urlop wykorzystać po drugim porodzie i wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko. Będzie więc mogła zostać w domu dłużej z dziećmi.

Należy jednak pamiętać, że nie będzie to urlop płatny 100 proc. Będzie on odpowiednio niższy w zależności od wybranego wariantu. Urlop macierzyński na drugie dziecko może wynosić więc 100 proc. płatne przez pierwsze 6 miesięcy i 60 proc. przez kolejne 6 miesięcy lub 80 proc. przez całą długość trwania urlopu.

Żłobek czy niania - komu powinnaś powierzyć opiekę nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 6
Twoje dziecko w towarzystwie innych dzieci:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza