Czy zwolnienie na dziecko jest płatne? Wyjaśniamy, ile pieniędzy dostaniesz przy L4 na dziecko

2022-11-07 13:39

Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.

Matka wycierającachoremu dziecku nosek
Autor: Getty images Wyjaśniamy, ile pieniędzy dostaniesz na L4 z powodu choroby dziecka

Zwolnienie na dziecko przysługuje zarówno matce, jak i ojcu czy opiekunowi prawnemu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, i który jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. W czasie wizyty u lekarza z chorym dzieckiem możesz poprosić o zwolnienie, czyli L4 na dziecko, które będzie płatne, jednak nie w 100 procentach.

Spis treści

 1. Zwolnienie na dziecko – ile płatne?
 2. Jak oblicza się wysokość świadczenia opiekuńczego?
 3. Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na dziecko?
 4. Kto może iść na zwolnienie na dziecko?
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Zwolnienie na dziecko – ile płatne?

Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby dziecka pozwala rodzicowi na pozostanie w domu z maluchem.  Nieobecność w pracy nie oznacza, że nie dostaniesz wynagrodzenia za ten czas. Przeciwnie - zwolnienie na dziecko jest płatne, ale nie w 100 procentach. Przepisy mówią, ze podczas L4 na dziecko rodzic lub opiekun otrzyma 80 proc. swojego wynagrodzenia. 

Czytaj również: Już wkrótce 5 dodatkowych dni opieki na dziecko. Zobacz, kiedy możesz je otrzymać 

"To jest prawo każdego rodzica". Zobacz, co ci się należy, jeśli twoje dziecko jest przewlekle chore

Jak oblicza się wysokość świadczenia opiekuńczego?

Zwolnienie na dziecko wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego równa się przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu wypłaconemu za okres 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Zwolnienie na dziecko jest okresem nieskładkowym, jeśli w jego trakcie pracownik pobiera zasiłek opiekuńczy. Uwzględnia się go przy ustalaniu prawa do renty lub emerytury. Łączny okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni (pula jest wspólna dla obojga rodziców).

Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek można dostawać maksymalnie przez:

 • 60 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat,
 • 14 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat,
 • 30 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym niepełnosprawnym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

Liczba dni nie zmienia się nawet jeśli masz dwoje dzieci, które mają mniej niż 14 lat. Zasiłek na opiekę nad nimi dostaniesz łącznie przez 60 dni (nie 120 dni). 

Istnieje jednak wiele możliwości przedłużenia zasiłku, o czym piszemy TUTAJ.  

Kto może iść na zwolnienie na dziecko?

Prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, ale tylko jednemu z nich w tym samym czasie. Nie można otrzymać zasiłku, jeśli w domu są osoby, które mogą zająć się dzieckiem (np. zasiłku nie dostanie ojciec, jeśli w domu jest niepracująca mama). Zasada ta nie obowiązuje, jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata.

Jak czytamy na stronie gov.pl na zwolnienie na dziecko może iść każdy, kto spełnia oba poniższe warunki:

1. nie może pracować, ponieważ opiekuje się chorym dzieckiem, oraz:

 • jest jego rodzicem,
 • jest jego rodzicem adopcyjnym,
 • jest jego rodzicem zastępczym,
 • jest jego opiekunem prawnym,
 • wychowuje je i utrzymuje, choć nie jest to jego dziecko.

2. ma ubezpieczenie chorobowe i:

 • jest pracownikiem (ma umowę o pracę),
 • jest zleceniobiorcą (ma umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, także jeśli pracuje na podstawie umowy uaktywniającej jako niania),
 • współpracuje ze zleceniobiorcą,
 • wykonuje pracę nakładczą na podstawie umowy o pracę nakładczą (czyli pracuje w domu),
 • prowadzi działalność pozarolniczą albo współpracuje z taką osobą,
 • jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
 • jest osobą duchowną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Dodatkowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 złotych nazywane jest potocznie kosiniakowym. Co to za świadczenie? Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie trzeba spełnić warunki, żeby otrzymać 1000 zł na dziecko? Czy świadczenie rodzicielskie otrzymują tylko matki, czy mogą je dostać też ojcowie? Wyjaśniamy, co świeżo upieczeni rodzicie powinni wiedzieć o tym świadczeniu.
Zasiłek losowy to wsparcie dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie mogą uczestniczyć w zajęciach szkolnych lub którzy doznali z tego powodu strat zarówno materialnych, jak i psychicznych. W ramach takiej pomocy dzieci mogą otrzymać fundusze na cele edukacyjne i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne. Kto może ubiegać się o zasiłek losowy?
Od 200 do 1000 złotych - tyle dodatkowych pieniędzy w ramach "wczasów pod gruszą" możesz dostać w tym roku na wakacje z dzieckiem. Jest jednak kilka warunków, które musisz spełniać zarówno ty, jak i twój pracodawca. Zobacz, komu przysługuje ten dodatek socjalny.
Karta Dużej Rodziny ma już 5 lat i służy milionom Polaków. W tym roku do listy punków oferujących zniżki dla rodziców przynajmniej z trójką dzieci dołączyły nowe firmy i instytucje. Zobacz, gdzie dostaniesz zniżkę na KDR w wakacje 2023.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza