Czy zwolnienie na dziecko jest płatne? Wyjaśniamy, ile pieniędzy dostaniesz przy L4 na dziecko

2022-11-07 13:39

Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.

Matka wycierającachoremu dziecku nosek
Autor: Getty images Wyjaśniamy, ile pieniędzy dostaniesz na L4 z powodu choroby dziecka

Zwolnienie na dziecko przysługuje zarówno matce, jak i ojcu czy opiekunowi prawnemu, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, i który jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. W czasie wizyty u lekarza z chorym dzieckiem możesz poprosić o zwolnienie, czyli L4 na dziecko, które będzie płatne, jednak nie w 100 procentach.

Spis treści

 1. Zwolnienie na dziecko – ile płatne?
 2. Jak oblicza się wysokość świadczenia opiekuńczego?
 3. Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na dziecko?
 4. Kto może iść na zwolnienie na dziecko?
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Zwolnienie na dziecko – ile płatne?

Zasiłek opiekuńczy z powodu choroby dziecka pozwala rodzicowi na pozostanie w domu z maluchem.  Nieobecność w pracy nie oznacza, że nie dostaniesz wynagrodzenia za ten czas. Przeciwnie - zwolnienie na dziecko jest płatne, ale nie w 100 procentach. Przepisy mówią, ze podczas L4 na dziecko rodzic lub opiekun otrzyma 80 proc. swojego wynagrodzenia. 

Czytaj również: Już wkrótce 5 dodatkowych dni opieki na dziecko. Zobacz, kiedy możesz je otrzymać 

"To jest prawo każdego rodzica". Zobacz, co ci się należy, jeśli twoje dziecko jest przewlekle chore

Jak oblicza się wysokość świadczenia opiekuńczego?

Zwolnienie na dziecko wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego równa się przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu wypłaconemu za okres 12 miesięcy poprzedzających wystąpienie niezdolności do pracy.

Zwolnienie na dziecko jest okresem nieskładkowym, jeśli w jego trakcie pracownik pobiera zasiłek opiekuńczy. Uwzględnia się go przy ustalaniu prawa do renty lub emerytury. Łączny okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni (pula jest wspólna dla obojga rodziców).

Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek można dostawać maksymalnie przez:

 • 60 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem do ukończenia przez nie 14 lat,
 • 14 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat,
 • 30 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekujesz się chorym niepełnosprawnym dzieckiem, które ma więcej niż 14 lat i nie ukończyło 18 lat.

Liczba dni nie zmienia się nawet jeśli masz dwoje dzieci, które mają mniej niż 14 lat. Zasiłek na opiekę nad nimi dostaniesz łącznie przez 60 dni (nie 120 dni). 

Istnieje jednak wiele możliwości przedłużenia zasiłku, o czym piszemy TUTAJ.  

Kto może iść na zwolnienie na dziecko?

Prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, ale tylko jednemu z nich w tym samym czasie. Nie można otrzymać zasiłku, jeśli w domu są osoby, które mogą zająć się dzieckiem (np. zasiłku nie dostanie ojciec, jeśli w domu jest niepracująca mama). Zasada ta nie obowiązuje, jeśli dziecko ma mniej niż 2 lata.

Jak czytamy na stronie gov.pl na zwolnienie na dziecko może iść każdy, kto spełnia oba poniższe warunki:

1. nie może pracować, ponieważ opiekuje się chorym dzieckiem, oraz:

 • jest jego rodzicem,
 • jest jego rodzicem adopcyjnym,
 • jest jego rodzicem zastępczym,
 • jest jego opiekunem prawnym,
 • wychowuje je i utrzymuje, choć nie jest to jego dziecko.

2. ma ubezpieczenie chorobowe i:

 • jest pracownikiem (ma umowę o pracę),
 • jest zleceniobiorcą (ma umowę agencyjną, umowę zlecenia lub inną umowę o świadczenie usług, także jeśli pracuje na podstawie umowy uaktywniającej jako niania),
 • współpracuje ze zleceniobiorcą,
 • wykonuje pracę nakładczą na podstawie umowy o pracę nakładczą (czyli pracuje w domu),
 • prowadzi działalność pozarolniczą albo współpracuje z taką osobą,
 • jest członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
 • jest osobą duchowną.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.
800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.