Samotny rodzic - definicja może być myląca. Kto jest traktowany jako samotny rodzic i jakie przywileje mu przysługują?

2022-04-07 13:30

Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.

Kim jest z definicji samotna matka lub samotny ojciec i jakie przywileje im przysługują?
Autor: Getty images Kim jest z definicji samotna matka lub samotny ojciec i jakie przywileje im przysługują?

Spis treści

  1. Samotny rodzic dla ZUS
  2. Samotny rodzic dla US 
  3. Jak rozlicza PIT samotny rodzic?

Definicja rodzica wychowującego samotnie dziecko, a raczej warunki, jakie musi spełniać taka osoba, są różne w zależności od tego, czy staramy się o złożenie podania o zasiłek, czy składamy PIT.

Samotny rodzic dla ZUS

W rozumieniu świadczeniodawcy przyznającego dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, samotnym rodzicem jest osoba, wychowująca dziecko, która jest:

  • panną, kawalerem,
  • wdową lub wdowcem
  • osobą pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu
  • osobą rozwiedzioną (która żadnego dziecka nie wychowuje z jego rodzicem).

Warunkiem otrzymania dodatku jest fakt, że nie zasądzono alimentów na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców (dotyczy sytuacji, gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany) lub też sąd oddalił wniosek o alimenty od drugiego z rodziców dziecka - czytamy na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/.

Czytaj równieżPoradnik dla samotnych mam - jak uzyskać pomoc, pieniądze i lokum?

Zmiany na lepsze dla kobiet z dziećmi - wniosek o korektę Polskiego Ładu

Samotny rodzic dla US 

Nieco inaczej rozumie się osobę samotnie wychowującą dziecko w kontekście rozliczeń podatkowych.

Urząd skarbowy przyjmie rozliczenie z ulgą dla samotnych rodziców wówczas, gdy:

  • Osoba samotnie wychowuje dzieci małoletnie albo dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
  • dzieci uczących się, do 25. roku życia

Dziecko nie może mieć dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym lub ryczałtem, a dochody z pracy lub umów zleceń nie mogą przekroczyć kwoty 3089 zł w roku.

Jak rozlicza PIT samotny rodzic?

Zgodnie z obecnymi przepisami wynikającymi zmian w systemie podatkowym, samotni rodzice, bez względu na wysokość dochodu, otrzymają w rozliczeniu za 2022 rok ulgę na dziecko w wysokości 1500 zł. Do tej pory mogły obliczać podatek w podwójnej wysokości, z połowy dochodów.  

Z powodu niezadowolenia tej części społeczeństwa, rząd postanowił zmienić jednak te zasady - trwają już prace, które mają na celu przywrócenie poprzednich zasad z 2021 roku. Wejdą one jednak w życie dopiero za jakiś czas.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.