Samotny rodzic - definicja może być myląca. Kto jest traktowany jako samotny rodzic i jakie przywileje mu przysługują?

2022-04-07 13:30

Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.

Kim jest z definicji samotna matka lub samotny ojciec i jakie przywileje im przysługują?
Autor: Getty images Kim jest z definicji samotna matka lub samotny ojciec i jakie przywileje im przysługują?

Spis treści

  1. Samotny rodzic dla ZUS
  2. Samotny rodzic dla US 
  3. Jak rozlicza PIT samotny rodzic?

Definicja rodzica wychowującego samotnie dziecko, a raczej warunki, jakie musi spełniać taka osoba, są różne w zależności od tego, czy staramy się o złożenie podania o zasiłek, czy składamy PIT.

Samotny rodzic dla ZUS

W rozumieniu świadczeniodawcy przyznającego dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, samotnym rodzicem jest osoba, wychowująca dziecko, która jest:

  • panną, kawalerem,
  • wdową lub wdowcem
  • osobą pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu
  • osobą rozwiedzioną (która żadnego dziecka nie wychowuje z jego rodzicem).

Warunkiem otrzymania dodatku jest fakt, że nie zasądzono alimentów na rzecz tego dziecka od drugiego z jego rodziców (dotyczy sytuacji, gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany) lub też sąd oddalił wniosek o alimenty od drugiego z rodziców dziecka - czytamy na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/.

Czytaj równieżPoradnik dla samotnych mam - jak uzyskać pomoc, pieniądze i lokum?

Zmiany na lepsze dla kobiet z dziećmi - wniosek o korektę Polskiego Ładu

Samotny rodzic dla US 

Nieco inaczej rozumie się osobę samotnie wychowującą dziecko w kontekście rozliczeń podatkowych.

Urząd skarbowy przyjmie rozliczenie z ulgą dla samotnych rodziców wówczas, gdy:

  • Osoba samotnie wychowuje dzieci małoletnie albo dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną
  • dzieci uczących się, do 25. roku życia

Dziecko nie może mieć dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych podatkiem liniowym lub ryczałtem, a dochody z pracy lub umów zleceń nie mogą przekroczyć kwoty 3089 zł w roku.

Jak rozlicza PIT samotny rodzic?

Zgodnie z obecnymi przepisami wynikającymi zmian w systemie podatkowym, samotni rodzice, bez względu na wysokość dochodu, otrzymają w rozliczeniu za 2022 rok ulgę na dziecko w wysokości 1500 zł. Do tej pory mogły obliczać podatek w podwójnej wysokości, z połowy dochodów.  

Z powodu niezadowolenia tej części społeczeństwa, rząd postanowił zmienić jednak te zasady - trwają już prace, które mają na celu przywrócenie poprzednich zasad z 2021 roku. Wejdą one jednak w życie dopiero za jakiś czas.

Polski Ład – czy jest to rewolucja podatkowa i społeczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia może dokonać mama lub tata noworodka. To obowiązkowa formalność, ale po zmianie pracy czy jej utracie może się okazać, że tak naprawdę nie pamiętamy czy i kto ubezpieczył malca. Jak sprawdzić, czy dziecko jest ubezpieczone?
Bieżący rok przyniósł rodzinom z dziećmi dwa nowe świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który wystartował w styczniu oraz tzw. żłobkowe, z którego można korzystać od 1 kwietnia. Cały czas też działają inne programy - koronne 500 plus czy 300 plus na wyprawkę szkolną, ale to nie wszystkie bonusy, z których mogą w 2022 roku skorzystać rodziny z dziećmi. Przygotowaliśmy dla was kompleksowy przewodnik na temat świadczeń rodzinnych.
Moment składania PIT-u skłania do szukania jak najlepszych rozwiązań podatkowych. Ostatnie zamiany wprowadziły wiele zamętu wśród rodziców samotnie wychowujących dziecko. Obecnie osoby te mogą korzystać z pewnych ulg, powinny jednak sprawdzić, czy z definicji są samotnym rodzicem.
Wyższe emerytury dla rodziców wychowujących więcej dzieci to jeden z pomysłów, którym ma przyglądać się rząd. O ile wyższa miałaby być taka emerytura i czy prace legislacyjne już trwają?
Opieka nad żoną po porodzie oznacza, że świeżo upieczony tata nie musi wykorzystywać urlopu wypoczynkowego lub urlopu ojcowskiego. Przysługuje mu bowiem możliwość wzięcia płatnej opieki i pozostania z kobietą w domu, a do tego otrzymywanie zasiłku podczas tych dni.
Jeśli w okresie urlopu rodzicielskiego zajdziesz w kolejną ciążę, możesz go przerwać, aby iść na zwolnienie lekarskie z powodu problemów zdrowotnych. Jak załatwić rezygnację z urlopu rodzicielskiego na rzecz zwolnienia?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza