Któremu rodzicowi przysługuje ulga na dziecko po rozwodzie? Jednoznaczne stanowisko skarbówki

2024-03-12 15:22

Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.

Któremu rodzicowi przysługuje ulga na dziecko po rozwodzie? Jednoznaczne stanowisko skarbówki
Autor: Getty images Któremu rodzicowi przysługuje ulga na dziecko po rozwodzie? Jednoznaczne stanowisko skarbówki

Na łamach „Rzeczpospolitej” dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl przywołuje najnowsze interpretacje Urzędu Skarbowego w sprawie sporów rodziców o ulgę na dzieci. Ulga na dziecko dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Gdy rodzice posiadają wspólne gospodarstwo domowe, nie ma problemu z rozliczaniem ulgi. Problem pojawia się jednak często po rozwodzie lub rozstaniu. Wprawdzie byli małżonkowie/byli partnerzy mogą odliczyć ulgę w dowolnej przez siebie ustalonej proporcji, to w praktyce często dochodzi do sporów. Najnowsze interpretacje skarbówki są jednak jednoznaczne.

Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus

Ulga przysługuje temu, kto faktycznie opiekuje się dzieckiem

- O prawie do ulgi decyduje to, kto wykonuje władzę rodzicielską, czyli zajmuje się dzieckiem. Jeśli matka, fiskus jej przyznaje odliczenie. Jeśli ojciec, on skorzysta z ulgi - podkreśla dr Piotr Sekulski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Jak dodaje, w sytuacji sporu między rodzicami Urząd Skarbowy w pierwszej kolejności sprawdza, czy oboje posiadają władzę rodzicielską. Jeśli tak, to kolejnym krokiem, jest ustalenie, które z nich sprawuje faktyczną pieczę nad dzieckiem. Nie wystarczy płacenie alimentów i sporadyczne spotkania z dzieckiem, dla skarbówki liczy się to, kto faktycznie na co dzień zajmuje się dzieckiem.

Potwierdzać to mają ostatnie interpretacje Urzędów Skarbowych. Ekspert dziennika przytacza kilka z nich. Dla przykładu podajmy sytuację matki 5-latka z nieformalnego związku. Ojciec dziecka od 3 lat z nimi nie mieszka. Co miesiąc płaci zasądzone alimenty i spędza z dzieckiem maksymalnie 16 godzin miesięcznie. W poprzednich latach mężczyzna odliczał sto procent ulgi na dziecko, ale matka jest zdania, że ulga mu się nie należy, bo to ona na co dzień fizycznie troszczy się o potomka, dba o jego zdrowie, bezpieczeństwo i aktywnie uczestniczy w jego życiu (prowadza do przedszkola, chodzi z nim na urodzinki rówieśników itd.).

W swojej interpretacji fikus stwierdził, że tylko matka w tym przypadku może odliczyć całą ulgę.

„Wyłącznie Pani przysługuje prawo do dokonania odliczenia” – można przeczytać w interpretacji nr 0115-KDIT2.4011.568.2023.2.MM.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza