Ulga na dziecko 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT

2024-02-15 11:38

Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.

Ulga na dziecko 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT
Autor: Getty Images Ulga na dziecko 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT

15 lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło program e-PIT, w którym można szybko i sprawnie rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. Rodzicom, którzy wychowują i utrzymują dzieci, przysługuje z tego tytułu kilka ulg. Warto wiedzieć, z czego można skorzystać, by otrzymać zwrot podatku.

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Ulga na dziecko 2024

W Polsce rodzice mogą skorzystać z dość dużych ulg podatkowych. Najważniejszą z nich jest tzw. ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, która przysługuje na każde dziecko. W przypadku rodzin z jednym lub dwójką dzieci, ulga ta wynosi 1112,04 zł rocznie (92,67 zł za każdy miesiąc). W przypadku rodzin wielodzietnych, na trzecie dziecko rodzice mogą otrzymać wyższą kwotę 2 000,04 zł rocznie (166,67 zł za każdy miesiąc). Rodzice, którzy mają czworo lub więcej dzieci, otrzymają jeszcze większy zastrzyk gotówki. Ulga na czwarte dziecko wynosi 2700 zł rocznie, 225 zł za każdy miesiąc.

Komu nie przysługuje ulga na dziecko?

Choć ulga na dziecko jest jedną z najpowszechniejszych ulg podatkowych w Polsce, dotyczą jej pewne ograniczenia. Przede wszystkim, przysługuje ona wyłącznie rodzicom rozliczającym się według skali podatkowej. Oznacza to, że z ulgi prorodzinnej nie skorzystają osoby rozliczające się podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową.

Ulga na dziecko nie przysługuje również, jeśli przekraczamy określony próg dochodowy. Na preferencyjnych warunkach nie rozliczą się rodzice jedynaków, jeśli ich dochody przekroczą 112 tys. zł (małżeństwa i osoby samotne; dla osób w związkach nieformalnych jest to 56 tys. zł na osobę).

Ulgi nie dostaniemy również wtedy, gdy nasze dzieci:

  • osiągnęły pełnoletność i nie uczą się dalej;
  • osiągnęły pełnoletność i osiągają dochody wyższe niż 19 061,28 zł;
  • mają ponad 25 lat;
  • mają orzeczenie o niepełnosprawności i otrzymują świadczenie opiekuńcze.

Czytaj także: Ile może zarobić dziecko, by nie stracić ulgi 2023? Łatwo przekroczyć limity

Od kiedy można rozliczyć PIT?

15 lutego na kontach w systemie e-PIT powinny widnieć już wszystkie PIT-y za 2023 rok. To oznacza, że już w połowie lutego można rozliczyć się z urzędem skarbowym i uzyskać należny zwrot podatku. Warto pamiętać, że zwroty się sumują, a rodzice otrzymają konkretną kwotę za każde dziecko.

Ulgi podatkowe dla rodziców

Oprócz ulgi prorodzinnej rodzice mogą skorzystać również z ulgi na internet. Przysługuje ona osobom, które mają w domu łącze bezprzewodowe lub korzystają z internetu w smartfonach czy tabletach. Wynosi 760 zł (dla małżonków 1540 zł) i można ją odliczyć przez dwa kolejne lata.

Dość nowym rozwiązaniem dla rodziców jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych młodych mam, które przebywały na urlopie macierzyńskim. Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku do kwoty 85 528 zł w skali roku.

Czytaj także: Tym rodzicom ulga na dziecko przysługuje bez limitu dochodów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.
Ile może zarobić pełnoletnie dziecko, by rodzice nie stracili na nie ulgi prorodzinnej? Okazuje się, że w tej kwestii obowiązują konkretne limity, które warto poznać przed rozliczeniem podatku.
Od 15 lutego 2024 roku wszyscy podatnicy będą mogli łatwo i szybko rozliczyć się dzięki usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na platformie podatki.gov.pl. Wystarczy je dokładnie sprawdzić i w razie konieczności nanieść niezbędne zmiany. Część rodziców musi jednak pamiętać o ważnych zmianach.
W 2024 roku wciąż można złożyć wniosek o względnie nowy zasiłek na drugie i kolejne dziecko - Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Rząd uwzględnił w budżecie państwa na 2024 rok niezbędne środki na ten cel. Komu przysługuje 12000 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ten zasiłek na dziecko?
W 2024 roku rodzice mogą wciąż ubiegać się o dodatkowe świadczenie dla dzieci. Starając się o 400 plus nie trzeba spełnić żadnego kryterium dochodowego. Nie każdy jednak może starać się o ten dodatek. Komu przysługuje 400 plus na dziecko?
Czy dziadkowie mogą pobierać zasiłek opiekuńczy na swoje wnuki? Okazuje się, że rodzice mogą podzielić się opieką nad chorymi dziećmi z babcią i z dziadkiem. Istnieją jednak pewne warunki.
Rząd wprowadził zmiany w programie Karta Dużej Rodziny, którego celem jest ułatwienie funkcjonowania rodzin wielodzietnych. Czego dotyczą i co oznaczają dla rodziców?
Od stycznia polscy rodzice pobierają świadczenie pieniężne w wysokości 800 złotych na każde dziecko. Niektórzy mogą jednak liczyć na wyższą kwotę w wysokości 1100 złotych na każde dziecko. Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie?
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus dla rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał już konkretną datę rozpoczęcia naboru, a także poinformował, że dokumenty będzie można składać tylko w jeden sposób.
Rządowy program cieszący się ogromnym zainteresowaniem najprawdopodobniej zostanie zakończony. Eksperci twierdzą, że zamiast pomagać dzieciom, szkodzi.
Od stycznia 2024 roku świadczenie 500+ zmienia się w 800+. Kiedy przyjdzie przelew i co trzeba zrobić, aby otrzymać świadczenie w nowej, podwyższonej kwocie? Najważniejsze to: uważać na oszustów.
Ulga na dziecko to przywilej, z którego nie mogą skorzystać wszyscy rodzice, chociażby z uwagi na kryterium dochodowe. Jest jednak pewna grupa mam i ojców, których limity zarobkowe nie dotyczą. W lipcu 2022 roku zmieniono przepisy w ich sprawie. Co konkretnie się zmieniło?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza