Ulga na dziecko 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT

2024-02-15 11:38

Już od 15 lutego można składać do urzędu skarbowego zeznania podatkowe za 2023 rok. Jak co roku, rodzice mający na utrzymaniu dzieci, mogą skorzystać z dość dużej ulgi. Oto najważniejsze informacje o rozliczeniu ulgi prorodzinnej w tym roku.

Ulga na dziecko 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT
Autor: Getty Images Ulga na dziecko 2024. Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozliczeniem PIT

15 lutego Ministerstwo Finansów uruchomiło program e-PIT, w którym można szybko i sprawnie rozliczyć swoje zeznanie podatkowe. Rodzicom, którzy wychowują i utrzymują dzieci, przysługuje z tego tytułu kilka ulg. Warto wiedzieć, z czego można skorzystać, by otrzymać zwrot podatku.

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet

Ulga na dziecko 2024

W Polsce rodzice mogą skorzystać z dość dużych ulg podatkowych. Najważniejszą z nich jest tzw. ulga na dziecko, czyli ulga prorodzinna, która przysługuje na każde dziecko. W przypadku rodzin z jednym lub dwójką dzieci, ulga ta wynosi 1112,04 zł rocznie (92,67 zł za każdy miesiąc). W przypadku rodzin wielodzietnych, na trzecie dziecko rodzice mogą otrzymać wyższą kwotę 2 000,04 zł rocznie (166,67 zł za każdy miesiąc). Rodzice, którzy mają czworo lub więcej dzieci, otrzymają jeszcze większy zastrzyk gotówki. Ulga na czwarte dziecko wynosi 2700 zł rocznie, 225 zł za każdy miesiąc.

Komu nie przysługuje ulga na dziecko?

Choć ulga na dziecko jest jedną z najpowszechniejszych ulg podatkowych w Polsce, dotyczą jej pewne ograniczenia. Przede wszystkim, przysługuje ona wyłącznie rodzicom rozliczającym się według skali podatkowej. Oznacza to, że z ulgi prorodzinnej nie skorzystają osoby rozliczające się podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym i kartą podatkową.

Ulga na dziecko nie przysługuje również, jeśli przekraczamy określony próg dochodowy. Na preferencyjnych warunkach nie rozliczą się rodzice jedynaków, jeśli ich dochody przekroczą 112 tys. zł (małżeństwa i osoby samotne; dla osób w związkach nieformalnych jest to 56 tys. zł na osobę).

Ulgi nie dostaniemy również wtedy, gdy nasze dzieci:

  • osiągnęły pełnoletność i nie uczą się dalej;
  • osiągnęły pełnoletność i osiągają dochody wyższe niż 19 061,28 zł;
  • mają ponad 25 lat;
  • mają orzeczenie o niepełnosprawności i otrzymują świadczenie opiekuńcze.

Czytaj także: Ile może zarobić dziecko, by nie stracić ulgi 2023? Łatwo przekroczyć limity

Od kiedy można rozliczyć PIT?

15 lutego na kontach w systemie e-PIT powinny widnieć już wszystkie PIT-y za 2023 rok. To oznacza, że już w połowie lutego można rozliczyć się z urzędem skarbowym i uzyskać należny zwrot podatku. Warto pamiętać, że zwroty się sumują, a rodzice otrzymają konkretną kwotę za każde dziecko.

Ulgi podatkowe dla rodziców

Oprócz ulgi prorodzinnej rodzice mogą skorzystać również z ulgi na internet. Przysługuje ona osobom, które mają w domu łącze bezprzewodowe lub korzystają z internetu w smartfonach czy tabletach. Wynosi 760 zł (dla małżonków 1540 zł) i można ją odliczyć przez dwa kolejne lata.

Dość nowym rozwiązaniem dla rodziców jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych młodych mam, które przebywały na urlopie macierzyńskim. Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku do kwoty 85 528 zł w skali roku.

Czytaj także: Tym rodzicom ulga na dziecko przysługuje bez limitu dochodów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.
Mama 4 plus, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to program wprowadzony pięć lat temu. Pieniądze są wypłacane od marca 2019 roku. Wbrew nazwie, środki może otrzymać zarówno matka, jak i ojciec, kluczowe jest spełnienie odpowiednich warunków. Niedawno wzrosła kwota przekazywana w ramach programu.
800 plus to świadczenie, które przysługuje każdemu dziecku do 18. roku życia. By jednak zachować ciągłość w jego wypłatach, należy w terminie składać wnioski na kolejne okresy świadczeniowe. Właśnie o tym przypomina ZUS w oficjalnym komunikacje. Jeśli chcesz, by 800 plus w okresie 2024/2025 wpływało na czas na twoje konto, musisz znać ten termin.
Jeśli dziecko jest wychowywane wyłącznie przez matkę, nawet jak ojciec posiada władzę rodzicielską, ulga na dziecko mu się nie należy. Takie są najnowsze interpretacje skarbówki w tej sprawie. Czy to znaczy, że matki są uprzywilejowane? Nie – zasada ta działa w obie strony.
Program "Laptop dla ucznia" zakładał, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej otrzyma komputer przenośny. Ledwo wystartował, a został został zawieszony. Jednak to nie koniec wsparcia rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów. Program ma powrócić w formule "Cyfrowy uczeń".
Jeszcze w tym roku rodzice mogą otrzymać dodatkowy zastrzyk gotówki. Po wakacjach na konta młodych rodziców może trafić nawet 1500 złotych miesięcznie. Co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Od stycznia 2024 roku rodzice dostają na dzieci nie 500, ale 800 złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że kwota ta nie jest obligatoryjna, a niektórzy mogą otrzymać pomniejszone świadczenie.
Dodatkowe świadczenie w wysokości 320 złotych przysługuje uczniom szkół podstawowych. Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jednak kryteria programu. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza