Pamiętaj o tym terminie. Bez tego świadczenie 800 plus za czerwiec przepadnie

2024-06-18 12:52

Termin na złożenie wniosku o czerwcowe świadczenie 800 plus szybko się zbliża. Jeśli więc rodzice nie chcą, by im przepadło, muszą się spieszyć. Duża część jeszcze nie złożyła wniosku na nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 800 plus".

Pamiętaj o tym terminie. Bez tego świadczenie 800 plus za czerwiec przepadnie
Autor: fot. Getty Images Pamiętaj o tym terminie. Bez tego świadczenie 800 plus za czerwiec przepadnie

Nie przegap terminu. Możesz stracić czerwcowe świadczenie

Świadczenie 800 plus przyznaje się na okres trwający od 1 czerwca jednego roku do 31 maja roku następnego. Warto zaznaczyć, że rodzice i opiekunowie zobowiązani są do składanie wniosku każdego roku, by został on przyznany na kolejny okres. Pierwszym terminem składania wniosków jest 30 kwietnia. Osoby, które wówczas złożą wniosek, nie mają przerwy w otrzymywaniu świadczenia. 

Te osoby jednak, którym nie udało się złożyć wniosku wraz z końcem kwietnia, nie muszą się martwić. Co prawda, nie otrzymają oni świadczenia za czerwiec, jednak później może zostać im wypłacone wyrównanie za ten miesiąc od ZUS-u. Jest jednak pewien haczyk. Wniosek musi zostać złożony najpóźniej do dnia 30 czerwca. Jeśli nie przegapimy tego terminu, rodzice i opiekunowie mogą oczekiwać wypłaty z wyrównaniem do końca sierpnia.

A co jeśli nie złożymy wniosku do tego terminu? Cóż, niestety będziemy musieli się liczyć z utrata świadczenia za ten miesiąc. Rodzice i opiekunowie, którzy dopełnią tych formalności dopiero w lipcu, niestety nie będą mogli już liczyć na wyrównanie za czerwiec.

Warto jednak zaznaczyć, że termin 30 czerwca nie dotyczy wszystkich. Rodzice nowo narodzonych dzieci mają trzy miesiące od dnia narodzin na złożenie wniosku o wypłatę świadczenia 800 plus. 

Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa

Składanie wniosku 800 plus. O czym warto pamiętać?

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres świadczeniowy, rozpoczynający się od 1 czerwca 2024 roku, wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez internet. Można zrobić to za pośrednictwem jednego z kanałów wnioskowania.

  1. Bankowość elektroniczna
  2. Platforma PUE ZUS lub mobilna aplikacja mZUS.
  3. portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl

Przyjmowaniem wszystkich wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warto również wspomnieć, że wypłata świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Samo świadczenie w ramach programu "Rodzina 800 plus" wypłacane jest rodzinom z dziećmi na utrzymaniu. Nie ma znaczenia dochód osiągany przez rodzinę. Świadczenie wypłacane jest na każde dziecko, do osiągnięcia. 18 roku życia.

Przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Jeśli zostanie przyznano to rodzic zostanie poinformowany o przyznaniu świadczenia poprzez informacje, która będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Niezależnie od kanału wnioskowania wykorzystanej do złożenia wniosku.

Sonda
Czy przy 800 plus powinien być próg dochodowy?
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.