Nie dostałaś jeszcze 800 plus? Sprawdź, czy dopełniłaś formalności

2024-06-14 11:46

Chociaż 800 plus przyznawane jest na każde dziecko, niezależnie od dochodów w rodzinie, świadczenia nie dostaniemy z automatu. Jeśli jeszcze nie masz na koncie wypłaty za czerwiec, upewnij się, czy nie umknął ci ważny termin. Minął 30 kwietnia.

Nie dostałaś jeszcze 800 plus? Sprawdź, czy dopełniłaś formalności
Autor: Getty Images Nie dostałaś jeszcze 800 plus? Sprawdź, czy dopełniłaś formalności

Rodzina 800 plus to program funkcjonujący od 2016 roku. Najpierw świadczenie przysługiwało wyłącznie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, od 2019 roku na każde dziecko, niezależnie od dochodu. Zmieniła się również kwota świadczenia - z początkowego 500 zł, do obecnego 800 zł (zmiany obowiązują od tego roku).

800 plus to świadczenie, do którego zdążyłyśmy się przyzwyczaić, wiemy, że co miesiąc określona kwota trafi na podane przez nas konto. Umyka nam, że prawo do świadczenia ustalane jest na konkretny okres. A 1 czerwca rozpoczął się nowy, obowiązujący do 31 maja 2025 roku. Co to oznacza? Jeśli nie pamiętałaś o złożeniu nowego wniosku, musisz liczyć się z przerwą w wypłacie 800 plus.

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

800 plus - nowy wniosek

Nowy okres świadczeniowy 2024/2025 rozpoczął się 1 czerwca, a wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego są przyjmowane od 1 lutego. Chociaż wniosek możemy złożyć w dowolnym momencie, jeśli zależy nam na utrzymaniu ciągłości wypłat świadczenia, musimy pamiętać o terminach. A jeden ważny już za nami.

Wnioski złożone do 30 kwietnia gwarantowały wypłatę świadczenia do 30 czerwca. Jeśli zapomniałyśmy o formalnościach, na pieniądze będziemy musiały poczekać. Ze złożeniem wniosku nie powinnyśmy zwlekać, czerwiec to ostatni miesiąc, w którym możemy liczyć na wyrównanie.

Termin wypłaty świadczenia uzależniony jest od terminu złożenia wniosku:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie w terminie do 30 czerwca 2024 r.,
  • od 1 do 31 maja 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 lipca 2024 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - w terminie do 31 sierpnia 2024 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - w terminie do 30 września 2024 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2024 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - w terminie do 31 października 2024 r.

Przeczytaj także: Spore zmiany w 800 plus, niektórzy stracą świadczenia. Prezydent podpisał ustawy nowelizujące

Gdzie złożyć wniosek o 800 plus?

Obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to tam - wyłącznie drogą elektroniczną - składamy wniosek. Możemy zrobić to na różne sposoby, za pomocą:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

ZUS podkreśla, że złożenie wniosku do końca czerwca będzie gwarantowało, że świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek wyślemy po 30 czerwca, świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Przeczytaj także: Wypłata 1500 zł dla rodziców jeszcze w tym roku. Wiadomo, kiedy rusza nabór wniosków

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.
800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.