Jak zgłosić dziecko do ZUS? Prosta instrukcja, jak zrobić to krok po kroku

2023-06-27 14:04

Zgłoszenie dziecka do ZUS jest potrzebne, aby malec miał ubezpieczenie i zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Świeżo upieczeni rodzice maja7 dni na zgłoszenie dziecka do ZUS i mogą to zrobić zarówno on line, jak i osobiście w urzędzie. Wszystko zależy od tego, czy pracują i jaka maja formę zatrudnienia.

matka z noworodkiem siedząca przed laptopem
Autor: Getty images Jak zgłosić dziecko do ZUS? Prosta instrukcja jak zrobić to krok po kroku

Jak zgłosić dziecko do ZUS? To nietrudne: można to zrobić na wiele sposobów - osobiście w urzędzie albo online, bez wychodzenia z domu. Wszystko jednak zależy od tego, jaki rodzajów zatrudnienia ma rodzic dziecka zgłaszający je do ubezpieczenia.

Kto ubezpiecza dziecko w ZUS i jak to zrobić, a przede wszystkim - po co? Wyjaśniamy, jak zgłosić dziecko do ZUS krok po kroku.

Spis treści

  1. Kto może zgłosić dziecko do ZUS?
  2. Jak zgłosić dziecko do ZUS krok po kroku
  3. Zgłoszenie dziecka do ZUS on line
Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

Kto może zgłosić dziecko do ZUS?

Wszystkie dzieci będące obywatelami Polski mają prawo do bezpłatnego leczenia. Nie są jednak automatycznie ubezpieczone, dlatego rodzice mają obowiązek zgłosić dziecko do ZUS. Jak to działa?

Sama rejestracja dziecka w USC nie oznacza jego ubezpieczenia. Dziecko do ZUS zgłasza rodzic malca. Jeśli oboje rodzice pracują, nie ma znaczenia, czy dziecko do ZUS zgłosi mama czy tata. jeśli tylko jedno z nich jest zatrudnione, do ZUS dziecko zgłasza osoba pracująca.

Zdarza się, że oboje rodzice nie pracują - wówczas mogą zgłosić dziecko do ZUS przez urząd pracy, w którym są zarejestrowani jako bezrobotni. Malca może też ubezpieczyć pracujący dziadek lub babcia, jeśli są oni jedyny ubezpieczonymi krewnymi malca. 

Warto pamiętać, że rodzic może ubezpieczać dziecko do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia lub 26. roku życia (jeśli nadal się uczy). Może również ubezpieczać dziecko bez limitu wiekowego jeśli ma ono orzeczenie o niepełnosprawności.

Czytaj również: Możesz mieć ubezpieczenie zdrowotne za darmo, bez rejestracji w UP. Od stycznia wchodzą nowe przepisy

Formalności po narodzinach dziecka - o czym i kiedy trzeba pamiętać?

Jak zgłosić dziecko do ZUS krok po kroku

Zgłoszenie dziecka do ZUS powinno nastąpić zaraz po jego narodzinach, a dokładnie w ciągu 7 dni od nadania mu numeru pesel. Warto pamiętać, że niekiedy konieczne jest ponowne zgłoszenie  dziecka do ZUS - w przypadku zmiany pracy, rodzic i dziecko zostają wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego. Trzeba je ponowić, czyli zgłosić dziecko do ZUS w ciągu 7 dni od podjęcia nowej pracy lub zarejestrowania się w urzędzie dla bezrobotnych.

Zgłoszenia dziecka do ZUS można dokonać:

  • przez pracodawcę lub zleceniodawcę - w kadrach otrzymasz specjalny formularz ZUS ZCNA do wypełnienia, który pracodawca ma obowiązek przekazać do ZUS również w ciągu kolejnych 7 dni.
  • w ZUS na formularzu ZUS ZCNA – jeśli prowadzisz własną firmę
  • w urzędzie pracy – jeśli jesteś zarejestrowanym bezrobotnym
  • w ZUS na formularzu ZUS ZCNA, jeśli sam się ubezpieczasz i zgłosiłeś to w NFZ we wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zgłoszenie dziecka do ZUS on line

Samodzielne zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego jest możliwe w placówkach ZUS, droga pocztową oraz na ich stronie internetowej. 

Zgłoszenie dziecka on line bez wychodzenia z domu jest wygodne, zwłaszcza dla rodziców noworodka. Aby to zrobić, trzeba założyć profil na stronie PUE (za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego). Następnie na profilu należy znaleźć zakładkę "Zgłoszenie członka rodziny" i wcisnąć przycisk "Dodaj".

Po uzupełnieniu danych dziecka (członka rodziny) podajemy datę objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym i nacisnąć przycisk "Dodaj".

System sprawdzi, czy wprowadzony członek rodziny znajduje się w rejestrze RU PESEL oraz w CRU (Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych). Jeżeli tak, jego nazwisko znajdzie się w profilu rodzica. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza