Zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 - obowiązkowe tygodnie dla ojca

2022-02-16 16:36

Do sierpnia 2022 roku Polska zobowiązana jest do wprowadzenia zamian w urlopach rodzicielskich wynikających z unijnej dyrektywy rodzicielskiej i w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Jakie zmiany czekają rodziców od sierpnia 2022?

Zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 - 9 obowiązkowych tygodni dla ojca
Autor: Getty images Zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 - 9 obowiązkowych tygodni dla ojca

Do tej pory nie było jasne, jak dokładnie będzie wyglądał urlop rodzicielski w Polsce, ponieważ brakowało wytycznych w tej sprawie. 16 lutego projekt zmian w Kodeksie pracy trafił do konsultacji społecznych.

Jak czytamy na stronie https://www.gov.pl, obie dyrektywy muszą być wdrożone do sierpnia br. Jakie zmiany przyniesie wdrożenie dyrektywy rodzicielskiej?

Dłuższy urlop rodzicielski

Celem dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Prawo unijne zakłada, że urlopu rodzicielski będzie musiał być wykorzystany po równo przez ojca i matkę dziecka. Do tej pory urlop rodzicielski trwał 32 tygodni (8 miesięcy) i mógł być wykorzystany wyłącznie przez matkę lub przez oboje rodziców w dowolnej długości.

Obecne założenia nie przewiduje "przekazania" urlopu jednemu z rodziców – urlop rodzicielski musi być wykorzystany po równo przez ojca i przez matkę dziecka - 9 tygodni dla każdego rodzica. Oznacza to wydłużeniu okresu trwania urlopu rodzicielskiego – obecnie będzie to 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia bliźniąt lub większej liczby dzieci.

Czytaj również: Urlop ojcowski 2022 - jak złożyć wniosek i co przysługuje młodemu tacie na urlopie?

Ciąża na macierzyńskim - czy należy ci się zasiłek, czy musisz wracać do pracy?

Wyższy zasiłek macierzyński

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało również inne zmiany, m.in. zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego do 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. przez resztę urlopu , czyli średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Dodatkowe urlopy

Dyrektywa rodzicielska przewiduje również wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięć dni w roku kalendarzowym, przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny z powodów zdrowotnych oraz zwolnienie od pracy „z powodu działania siły wyższej” (np. wypadek). Takie zwolnienie w wymiarze dwóch dni łączyłoby się w wynagrodzeniem w wysokości połowy normalnej pensji.

Zmiany przewidują też bardziej elastyczną organizację pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. Odmowa zgody na pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy pracodawca będzie musiała być przekazana pracownikowi pisemnie. Pracodawcy nie będzie mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom opiekującym się dzieckiem do 8 lat, a nie 4, jak do tej pory.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza