Zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 - obowiązkowe tygodnie dla ojca

2022-02-16 16:36

Do sierpnia 2022 roku Polska zobowiązana jest do wprowadzenia zamian w urlopach rodzicielskich wynikających z unijnej dyrektywy rodzicielskiej i w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Jakie zmiany czekają rodziców od sierpnia 2022?

Zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 - 9 obowiązkowych tygodni dla ojca
Autor: Getty images Zmiany w urlopie rodzicielskim od 2022 - 9 obowiązkowych tygodni dla ojca

Do tej pory nie było jasne, jak dokładnie będzie wyglądał urlop rodzicielski w Polsce, ponieważ brakowało wytycznych w tej sprawie. 16 lutego projekt zmian w Kodeksie pracy trafił do konsultacji społecznych.

Jak czytamy na stronie https://www.gov.pl, obie dyrektywy muszą być wdrożone do sierpnia br. Jakie zmiany przyniesie wdrożenie dyrektywy rodzicielskiej?

Dłuższy urlop rodzicielski

Celem dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Prawo unijne zakłada, że urlopu rodzicielski będzie musiał być wykorzystany po równo przez ojca i matkę dziecka. Do tej pory urlop rodzicielski trwał 32 tygodni (8 miesięcy) i mógł być wykorzystany wyłącznie przez matkę lub przez oboje rodziców w dowolnej długości.

Obecne założenia nie przewiduje "przekazania" urlopu jednemu z rodziców – urlop rodzicielski musi być wykorzystany po równo przez ojca i przez matkę dziecka - 9 tygodni dla każdego rodzica. Oznacza to wydłużeniu okresu trwania urlopu rodzicielskiego – obecnie będzie to 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku urodzenia bliźniąt lub większej liczby dzieci.

Czytaj również: Urlop ojcowski 2022 - jak złożyć wniosek i co przysługuje młodemu tacie na urlopie?

Ciąża na macierzyńskim - czy należy ci się zasiłek, czy musisz wracać do pracy?

Wyższy zasiłek macierzyński

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało również inne zmiany, m.in. zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego do 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Obecnie zasiłek macierzyński wypłacany jest w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. przez resztę urlopu , czyli średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Dodatkowe urlopy

Dyrektywa rodzicielska przewiduje również wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięć dni w roku kalendarzowym, przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny z powodów zdrowotnych oraz zwolnienie od pracy „z powodu działania siły wyższej” (np. wypadek). Takie zwolnienie w wymiarze dwóch dni łączyłoby się w wynagrodzeniem w wysokości połowy normalnej pensji.

Zmiany przewidują też bardziej elastyczną organizację pracy m.in. dla rodziców dzieci do 8 lat. Odmowa zgody na pracy zdalnej lub zgody na indywidualny czas pracy pracodawca będzie musiała być przekazana pracownikowi pisemnie. Pracodawcy nie będzie mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom opiekującym się dzieckiem do 8 lat, a nie 4, jak do tej pory.

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza