Skóra niemowlęcia jest nawet kilkukrotnie cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Nic więc dziwnego, że łatwo reaguje na wilgoć, tarcie czy kontakt z drażniącymi substancjami. Zaczerwienienie w okolicy pieluszki, przesuszenie policzków czy drobne podrażnienia to problemy, z którymi większość rodziców spotyka się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jak odróżnić przejściowe zmiany od sygnałów wymagających większej uwagi? Dlaczego dochodzi do odparzeń pieluszkowych i jak im zapobiegać?
Coraz częściej eksperci podkreślają również znaczenie mikrobiomu skóry, czyli naturalnej społeczności dobroczynnych mikroorganizmów, które wspierają jej funkcje ochronne. Choć pojęcie to wciąż brzmi dla wielu rodziców dość tajemniczo, okazuje się, że codzienne decyzje dotyczące pielęgnacji mogą mieć wpływ na jego rozwój i równowagę. Jak podkreśla nasza ekspertka, pediatra, Izabela Jastrzębska:
Nadmierne zmywanie tej warstwy ochronnej może prowadzić do zakażeń patologicznymi bakteriami.
W najnowszym odcinku programu „Plac Zabaw” przyjrzymy się najważniejszym wyzwaniom związanym z pielęgnacją skóry najmłodszych dzieci. Razem z pediatrą porozmawiamy o tym, czym różni się skóra niemowlęcia od skóry dorosłego, jakie objawy wrażliwości powinny zwrócić uwagę rodziców oraz jakie błędy pielęgnacyjne najczęściej zwiększają ryzyko podrażnień i odparzeń.
Ekspertka wyjaśni również, czym jest mikrobiom skóry, kiedy zaczyna się kształtować i jak wspierać jego prawidłowy rozwój. Dowiemy się, czy nadmierna higiena rzeczywiście może szkodzić oraz jakie znaczenie mają codzienne zabiegi pielęgnacyjne dla naturalnej bariery ochronnej skóry dziecka.
Nie zabraknie także praktycznych wskazówek dotyczących wyboru produktów używanych każdego dnia, w tym chusteczek nawilżanych. Na jakie składniki zwracać uwagę, a których lepiej unikać? Czy w codziennej pielęgnacji wystarczy woda i delikatny preparat myjący? Odpowiedzi na te pytania oraz trzy najważniejsze zasady pielęgnacji skóry niemowlęcia usłyszycie w rozmowie z naszą ekspertką.
Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu "Plac Zabaw".