NAPROTECHNOLOGIA odpowiednikiem IN VITRO? Akceptuje ją Kościół Katolicki [FILM]

Niepłodność i jej leczenie to często wielki stres dla rodziców
Autor: photos.com Niepłodność i jej leczenie to stres dla rodziców

Naprotechnologia to metoda leczenia niepłodności stworzona w oparciu o moralność i etykę Kościoła Katolickiego. Pomaga wierzącym parom w poczęciu dziecka, opierając się na naturalnej metodzie obserwacji cyklu miesięcznego kobiety. Jakie przynosi efekty i czy może stanowić alternatywę dla in vitro?

Podstawą diagnostyki naprotechnologii jest obserwacja cyklu miesięcznego kobiety. Pacjentka powinna obserwować swój śluz, fazę przedowulacyjną, owulacyjną, rodzaj krwawienia. Wszystkie informacje musi zapisywać w karcie.

- W naprotechnologii zajmujemy się zarówno leczeniem samozachowawczym, czyli farmakologicznym, jak i realnym leczeniem chirurgicznym, poprawiającym płodność - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Naprotechnologia: pomaga kobietom, wspomaga mężczyzn

Uwaga naprotechnologii skupiona jest na kobiecie. To ona ma obserwować reakcje swojego organizmu, przyjmować witaminy i inne preparaty, które zaleci lekarz. Jeśli to mężczyzna jest stroną, która ma problemy z płodnością, naprotechnologia nie zaoferuje mu konkretnych rozwiązań. Może jedynie zaproponować preparaty, zawierające antyoksydanty, witaminy, hormony i czynniki, zwiększające aktywność plemników.

- Aby doszło do poczęcia, mężczyzna musi mieć w nasieniu około miliona prawidłowych plemników. Jeśli ich nie ma, szanse na zajście w ciążę są minimalne i naprotechnologia tu nie pomoże - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Czy naprotechnologia działa?

- O dziecko staraliśmy się 2,5 roku, zanim skorzystaliśmy z naprotechnologii. Musiałam się dokładnie przebadać, ale byłam do tego przyzwyczajona, bo wcześniej również stosowaliśmy naturalne metody poczęcia. Po 5 miesiącach okazało się, że jesteśmy w ciąży - mówi szczęśliwa mama bliźniaków.

Kiedy naprotechnologia nie pomoże?

Metoda ta nie przyniesie efektów, kiedy kobieta albo mężczyzna mają problemy natury anatomicznej albo cierpią na poważne schorzenia, np. endometriozę. - Naprotechnologia może pomóc parom, które mają obniżoną płodność, ale prędzej czy później być może udałoby im się począć dziecko - tłumaczy lekarz.

x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE