Ustawa o in vitro: co zawiera i jakie kwestie reguluje?

2015-02-09 9:50

Ustawa o in vitro na razie jest w trakcie przygotowywania, ale już wzbudza spore kontrowersje. Jakie zapisy znalazły się w projekcie? Co reguluje ustawa o in vitro? Sprawdźcie.

Ustawa o in vitro
Autor: thinkstockphotos.com Ustawa o in vitro ma uregulować kwestię postępowania z zarodkami.

Spis treści

  1. Ustawa o in vitro: kto może skorzystać ze sztucznego zapłodnienia?
  2. Ustawa o in vitro: w jaki sposób reguluje kwestię postępowania z zarodkami?
  3. Ustawa o in vitro: sztuczne zapłodnienie wyeliminuje choroby genetyczne?
  4. Ustawa o in vitro: czego nie będzie wolno robić?

Ustawa o in vitro ma uregulować kwestię sztucznego zapłodnienia w Polsce. Obecnie Komitet Stały Rady Ministrów debatuje nad projektem rozporządzenia i bardzo możliwe, że zostanie on przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu. Ustawa o in vitro wzbudza u posłów duże emocje, przeciwko jej przyjęciu są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego protestują i co znajduje się w projekcie?

Czy dziecko z in vitro może być ochrzczone?

Ustawa o in vitro: kto może skorzystać ze sztucznego zapłodnienia?

Projekt ustawy o in vitro reguluje zakres korzystania ze sztucznego zapłodnienia w Polsce. Z zapłodnienia in vitro będą mogły skorzystać pary, które leczyły się wcześniej na niepłodność i u których leczenie nie przyniosło efektów. Decydować będą wyłącznie wskazania medyczne.

Ustawa o in vitro nie wprowadza żadnego ograniczenia wiekowego, z możliwości zapłodnienia pozustrojowego mogą więc korzystać kobiety w każdym wieku. Nie odnosi się również do stanu cywilnego - projekt daje szansę posiadania dzieci także samotnym kobietom.

Ustawa o in vitro: w jaki sposób reguluje kwestię postępowania z zarodkami?

W ustawie o in vitro znalazły się zapisy, regulujące kwestię bezpiecznego postępowania z komórkami jajowymi i zarodkami. Projekt zawiera 5 najważniejszych unijnych dyrektyw, które mają chronić pary, korzystające z in vitro, przed takimi sytuacjami, do jakiej ostatnio doszło w Szczecinie (więcej przeczytasz TUTAJ).

Ustawa o in vitro definiuje samą kwestię zarodka. Zgodnie z nią zarodkiem jest zapłodniona komórka jajowa, która nie zagnieździła się jeszcze w macicy.

Ustawa o in vitro przewiduje także liczbę zarodków, które można wytworzyć w czasie jednego sztucznego zapłodnienia. Jest ich osiem. Więcej będzie dopuszczalne tylko w szczególnych przypadkach.

Zgodnie z projektem dopuszczalne jest zamrażanie zarodków i przeprowadzanie na nich testów genetycznych. To właśnie te punkty wzbudzają obawy posłów o konserwatywnych poglądach - boją się, że taki zapis otworzy furtkę do przeprowadzania eksperymentów na ludzkich zarodkach.

Sprawdź, czy masz szansę na refundację in vitro

Ustawa o in vitro: sztuczne zapłodnienie wyeliminuje choroby genetyczne?

W projekcie ustawy o in vitro znalazł się także zapis, że z zapłodnienia pozaustrojowego będą mogły skorzystać pary obciążone chorobami genetycznymi. Właśnie dlatego będą dopuszczalne testy genetyczne - u takiej pary lekarze wszczepią do macicy zarodek nieobciążony genetycznie.

Ustawa o in vitro: czego nie będzie wolno robić?

Ustawa o in vitro ma wyeliminować ryzyko eksperymentowania z zarodkami. Projekt przewiduje, że rodzice nie będą mogli ingerować w płeć dziecka. Zakazane będzie również tworzenie hybryd, łączenie zarodków ludzkich ze zwierzęcymi czy niszczenie zdrowych i dobrych zarodków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza