BADANIA PRZED CIĄŻĄ – morfologia, poziom glukozy, określenie grupy krwi, test na obecność wirusów

2013-07-03 13:47

Większość lekarzy jest zdania, że badania przed ciążą najlepiej wykonać przynajmniej 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Pozwala to na określenie grupy krwi i czynnika Rh, zrobienie morfologii, testów na obecność wirusów oraz sprawdzenie poziomu glukozy, a jeśli okaże się to konieczne – również na przeprowadzenie kuracji, po której organizm zdąży oczyścić się z pozostałości leków i powrócić do formy. Bo świadomoe macierzyństwo nie zaczyna się w momencie zajścia w ciążę.

Przed ciążą: zbadaj krew
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Badani przed ciążą: morfologia
  2. Badania przed ciążą: poziom glukozy
  3. Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO
  4. Badani przed ciążą: grupa krwi i czynnik Rh
  5. Badania przed ciążą: poziom hormonów tarczycy
  6. Badani przed ciążą: test na obecność wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy

Jakie badania przed ciążą warto zrobić? Nie mniej ważne od ginekologicznych są badania krwi. Dostarczają informacji, dzięki którym można przewidzieć wiele zagrożeń i zapobiec im.

Badani przed ciążą: morfologia

Wykaże, czy nie cierpisz np. na niedokrwistość (najczęściej z powodu niedoboru żelaza). Podczas ciąży pogłębia się ona i może stanowić zagrożenie i dla przyszłej mamy, i prawidłowego rozwoju dziecka.

Badania przed ciążą: poziom glukozy

Badanie glukozy może wykryć cukrzycę, która do tej pory nie dawała żadnych objawów. Chorobę trzeba opanować przed zajściem w ciążę, bo wahania poziomu cukru we krwi i cukrzyca są bardzo niebezpieczne dla płodu.

Kiedy zrobić USG piersi? WIDEO

Badani przed ciążą: grupa krwi i czynnik Rh

Temu badaniu musicie poddać się oboje, ty i twój partner. Gdy okaże się, że masz współczynnik Rh–, a przyszły ojciec Rh+, zachodzi ryzyko konfliktu serologicznego. Wystąpi on, jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh+ po ojcu. Wtedy w czasie drugiej ciąży system immunologiczny matki atakuje przenikające do jej krwiobiegu krwinki dziecka. Konsekwencją jest choroba hemolityczna płodu, która może doprowadzić do jego śmierci. Aby zapobiec konfliktowi, po pierwszej ciąży matce podaje się zastrzyk z gammaglobuliną.

Badania przed ciążą: poziom hormonów tarczycy

Zbyt niski może uniemożliwić ci zajście w ciążę lub być przyczyną poronienia, natomiast zbyt wysoki – spowodować przedwczesny poród. Dlatego warto sprawdzić i pod kontrolą specjalisty endokrynologa wyrównać ich poziom.

Badani przed ciążą: test na obecność wirusów cytomegalii, różyczki i toksoplazmozy

Wykaże, czy masz przeciwciała, które świadczą o przebyciu tych chorób i chronią cię przed świeżą infekcją. Zarażenie się podczas ciąży mogłoby doprowadzić do zakażenia płodu, następstwem czego są m.in. zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym dziecka.Oczywiście lekarz może ci zalecić jeszcze inne badania – po to, by ciąża przebiegła bez problemów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza