Dieta poprawiająca jakość męskiego nasienia [FILM]

Planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Planując ciążę, warto zmienić dietę i wprowadzić w domu zdrowe nawyki żywieniowe.

Co ma wpływ na jakość męskiego nasienia? Oto dieta dla mężczyzn, którzy chcą zadbać o jakość swojego nasienia i razem z partnerką przygotować się do ciąży. To nieprawda, że do ciąży powinna przygotowywać się tylko kobieta. Mężczyzna również musi zwrócić baczną uwagę na swój stan zdrowia, a zwłaszcza na dietę i tryb życia, który prowadzi. Dlaczego to takie ważne? Jak powinna wyglądać dieta w okresie planowania ciąży i z jakich produktów się składać?

Jakość męskiego nasienia nie jest wciąż taka sama. W zależności od stanu zdrowia, diety i aktywności fizycznej pogarsza się lub polepsza. Planując ciążę, mężczyzna powinien zwrócić baczną uwagę na swój sposób odżywiania, bo prawidłowa dieta ma wpływ na jakość nasienia. W czasie starań o dziecko dieta dla mężczyzn powinna być bardzo zdrowa i bogata we wszystkie składniki mineralne i odżywcze.

- Proces metaboliczny, związany z produkcją plemników, jest bardzo aktywny. Dlatego mamy wpływ na jakość męskiego nasienia. W związku z tym dieta dla mężczyzn powinna dostarczać wszystkie składniki, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu powstawania plemników. Podstawowym z nich jest kwas foliowy - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Planowanie ciąży: dieta a jakość męskiego nasienia

Jak dieta dla mężczyzn chcących zadbać o jak najlepszą jakość nasienia będzie dobra? Odpowiedź jest jedna - same zdrowe rzeczy. Dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn pplanujących z partnerką ciążę jest przejście na dietę śródziemnomorską, bogatą w owoce morza, ryby i warzywa. Taka dieta zapewni dużą ilość kwasów Omega-3, zawartych w rybach, oliwie z oliwek, oleju lnianym i orzechach oraz odpowiednią ilość cynku, który wpływa na ruchliwość i ilość plemników.

Mężczyzna powinien również jeść produkty bogate w witaminę C, a więc wszystkie warzywa i owoce oraz w selen - antyoksydant, zawarty m.in. w drożdżach. Selen pomaga zwalczać wolne rodniki, które uszkadzają materiał genetyczny zawart w plemnikach. Wolne rodniki dostarczamy organizmowi, jedząc wysoko przetworzoną żywność.

Mężczyzna, który planuje ciążę i chce zadbać o jakość swojego nasienia, musi również spożywać pieczywo pełnoziarniste, dużo kasz (gryczanej, jaglanej), żółtka jaj, wątróbkę, podroby. Jeśli chodzi o napoje, należy odstawić wszystkie alkohole oraz napoje gazowane. Najlepiej jest pić wodę i zieloną herbatę, bogatą w witaminę E, kolejny antyoksydant.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE