Dieta poprawiająca jakość męskiego nasienia [FILM]

2014-07-18 14:11

Co ma wpływ na jakość męskiego nasienia? Oto dieta dla mężczyzn, którzy chcą zadbać o jakość swojego nasienia i razem z partnerką przygotować się do ciąży. To nieprawda, że do ciąży powinna przygotowywać się tylko kobieta. Mężczyzna również musi zwrócić baczną uwagę na swój stan zdrowia, a zwłaszcza na dietę i tryb życia, który prowadzi. Dlaczego to takie ważne? Jak powinna wyglądać dieta w okresie planowania ciąży i z jakich produktów się składać?

Planowanie ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Planując ciążę, warto zmienić dietę i wprowadzić w domu zdrowe nawyki żywieniowe.

Jakość męskiego nasienia nie jest wciąż taka sama. W zależności od stanu zdrowia, diety i aktywności fizycznej pogarsza się lub polepsza. Planując ciążę, mężczyzna powinien zwrócić baczną uwagę na swój sposób odżywiania, bo prawidłowa dieta ma wpływ na jakość nasienia. W czasie starań o dziecko dieta dla mężczyzn powinna być bardzo zdrowa i bogata we wszystkie składniki mineralne i odżywcze.

- Proces metaboliczny, związany z produkcją plemników, jest bardzo aktywny. Dlatego mamy wpływ na jakość męskiego nasienia. W związku z tym dieta dla mężczyzn powinna dostarczać wszystkie składniki, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu powstawania plemników. Podstawowym z nich jest kwas foliowy - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.

Planowanie ciąży: dieta a jakość męskiego nasienia

Jak dieta dla mężczyzn chcących zadbać o jak najlepszą jakość nasienia będzie dobra? Odpowiedź jest jedna - same zdrowe rzeczy. Dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn pplanujących z partnerką ciążę jest przejście na dietę śródziemnomorską, bogatą w owoce morza, ryby i warzywa. Taka dieta zapewni dużą ilość kwasów Omega-3, zawartych w rybach, oliwie z oliwek, oleju lnianym i orzechach oraz odpowiednią ilość cynku, który wpływa na ruchliwość i ilość plemników.

Mężczyzna powinien również jeść produkty bogate w witaminę C, a więc wszystkie warzywa i owoce oraz w selen - antyoksydant, zawarty m.in. w drożdżach. Selen pomaga zwalczać wolne rodniki, które uszkadzają materiał genetyczny zawart w plemnikach. Wolne rodniki dostarczamy organizmowi, jedząc wysoko przetworzoną żywność.

Mężczyzna, który planuje ciążę i chce zadbać o jakość swojego nasienia, musi również spożywać pieczywo pełnoziarniste, dużo kasz (gryczanej, jaglanej), żółtka jaj, wątróbkę, podroby. Jeśli chodzi o napoje, należy odstawić wszystkie alkohole oraz napoje gazowane. Najlepiej jest pić wodę i zieloną herbatę, bogatą w witaminę E, kolejny antyoksydant.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza