Macierzyństwo gdy masz dwadzieścia lat

2011-03-21 11:53

Z fizycznego punktu widzenia jesteś teraz w pełni gotowa na posiadanie dziecka, ale pamiętaj, że świadome macierzyństwo to podstawa, aby móc czerpać z wychowania dziecka to, co najlepsze. Na szczęście natura tak to wymyśliła, że masz jeszcze dziewięć miesięcy na zaaklimatyzowanie się w nowej sytuacji i zrobienie wszystkiego, co potrzebne, by twój maluszek przyszedł zdrowy na świat, a ty żebyś mogła się cieszyć ze swojej nowej roli mamy.

Macierzyństwo gdy masz dwadzieścia lat
Autor: photos.com

Jeśli do tej pory prowadziłaś ożywione życie warto teraz trochę przystopować. Oczywiście bez przesady- ciąża to tylko odmienny stan, a nie choroba. jednak przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, zarywanie nocy nie są wskazane w twoim stanie. Nie bierz leków na własną rękę, zrezygnuj z solarium i alkoholu. Powinnaś większą uwagę zwrócić na swoją diete - częstym problemem u młodych ciężarnych jest anemia. Przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza we krwi. Odżywiaj się więc racjonalnie (najwięcej żelaza zawiera czerwone mięso, a z produktów roślinnych orzechy i szpinak), skończ z fast foodami i chipsami, ogranicz kawę. Wykonuj skrupulatnie wszystkie badania, które zleci ci ginekolog, powinnaś także zaliczyć zaległe wizyty u innych specjalistów – może dawno nie byłaś na kontroli u dentysty? Nieleczone ubytki mogą być przyczyną poważnych stanów zapalnych, które często mają negatywny wpływ na rozwój ciąży, dlatego warto zadbać o zęby już od pierwszego trymestru. Jeśli jeszcze nie widać brzuszka, poinformuj dentystę o tym, że jesteś w ciąży – zaproponuje ci leczenie czy znieczulenie bezpieczne dla ciebie i dziecka. Spróbuj wyobrazić sobie, jak zmieni się twoje życie, gdy maluszek pojawi się na świecie. Wspólnie z partnerem odpowiedzcie sobie na pytania: co z nauką? co z pracą? Ustalcie nowy podział obowiązków domowych. I zastanówcie się, kto wam może pomóc w opiece nad dzieckiem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza