Macierzyństwo gdy masz dwadzieścia lat

2011-03-21 11:53

Z fizycznego punktu widzenia jesteś teraz w pełni gotowa na posiadanie dziecka, ale pamiętaj, że świadome macierzyństwo to podstawa, aby móc czerpać z wychowania dziecka to, co najlepsze. Na szczęście natura tak to wymyśliła, że masz jeszcze dziewięć miesięcy na zaaklimatyzowanie się w nowej sytuacji i zrobienie wszystkiego, co potrzebne, by twój maluszek przyszedł zdrowy na świat, a ty żebyś mogła się cieszyć ze swojej nowej roli mamy.

Macierzyństwo gdy masz dwadzieścia lat
Autor: photos.com

Jeśli do tej pory prowadziłaś ożywione życie warto teraz trochę przystopować. Oczywiście bez przesady- ciąża to tylko odmienny stan, a nie choroba. jednak przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, zarywanie nocy nie są wskazane w twoim stanie. Nie bierz leków na własną rękę, zrezygnuj z solarium i alkoholu. Powinnaś większą uwagę zwrócić na swoją diete - częstym problemem u młodych ciężarnych jest anemia. Przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza we krwi. Odżywiaj się więc racjonalnie (najwięcej żelaza zawiera czerwone mięso, a z produktów roślinnych orzechy i szpinak), skończ z fast foodami i chipsami, ogranicz kawę. Wykonuj skrupulatnie wszystkie badania, które zleci ci ginekolog, powinnaś także zaliczyć zaległe wizyty u innych specjalistów – może dawno nie byłaś na kontroli u dentysty? Nieleczone ubytki mogą być przyczyną poważnych stanów zapalnych, które często mają negatywny wpływ na rozwój ciąży, dlatego warto zadbać o zęby już od pierwszego trymestru. Jeśli jeszcze nie widać brzuszka, poinformuj dentystę o tym, że jesteś w ciąży – zaproponuje ci leczenie czy znieczulenie bezpieczne dla ciebie i dziecka. Spróbuj wyobrazić sobie, jak zmieni się twoje życie, gdy maluszek pojawi się na świecie. Wspólnie z partnerem odpowiedzcie sobie na pytania: co z nauką? co z pracą? Ustalcie nowy podział obowiązków domowych. I zastanówcie się, kto wam może pomóc w opiece nad dzieckiem.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza