Więcej szans na chłopca, czy dziewczynkę? Te dane zaskakują...

2021-12-07 10:22

Od dawna mówi się, że gdy rodzi się dużo chłopców, to "idzie wojna", a gdy dziewczynek - to czasy będą spokojne. Naukowcy mają jednak inne zdanie w tym temacie. Odkryli bowiem, że na to, jakiej płci dzieci urodzi się więcej w danym miejscu na ziemi, wpływa między innymi rodzaj zanieczyszczeń... Co jeszcze?

płeć dziecka
Autor: Getty Images Co decyduje o płci dziecka? Najnowsze badania zaskakują!

Od czego zależy proporcja pomiędzy urodzeniami dziewczynek i chłopców? Okazuje się, że duży wpływ na to może mieć powietrze, które panuje w danym regionie, a konkretnie - rodzaj i skład jego zanieszyszczeń. Ale na tym nie koniec. Badania przeprowadzone na podstawie połowy populacji Stanów Zjednoczonych i całej populacji Szwecji wyodrębniły aż 100 czynników wpływających na płeć dziecka. Oto one. 

Spis treści

  1. Analiza płci - czy wierzyć tym badaniom?
  2. Rozwiąż nasz QUIZ i dowiedz się, jakiej płci będzie twoje dziecko
  3. Płeć dziecka, a zanieczyszczenie powietrza
  4. Co jeszcze ma wpływ, a co nie na płeć dziecka?
Jak zaplanować płeć dziecka?

Analiza płci - czy wierzyć tym badaniom?

"To jest lista przypuszczalnych czynników, które wymagają zbadania. Przypuszczenia są jednak poparte sporą ilością dowodów, choć wciąż jesteśmy dalecy od stawiania tez." - twierdzi sam twórca badań Andrey Rzhetsky, z Uniwersytetu Chicago. 

Dowiedz się: Jak zaplanować płeć dziecka? 

Badanie opierało się na danych zebranych od 150 milionów mieszkańców USA na przestrzeni 8 lat i 9 milionów mieszkańców Szwecji na przestrzeni 30 lat. Taka ilość przebadanych osób, daje wynikom sporą statystyczną wiarygodność. To jak do tej pory najszersze analizy nad płcią.

Niektóre czynniki, takie jak poziom rtęci w powietrzu, zgodnie z tymi danymi zmieniają proporcje płci nawet o 3%. Na 1 milion dzieci, oznacza to około 60 tys. więcej dziewczynek niż chłopców, lub na odwrót. 

Rozwiąż nasz QUIZ i dowiedz się, jakiej płci będzie twoje dziecko

Sprawdź: Objawy, a płeć dziecka. Jakie objawy mogą świadczyć o chłopcu, a jakie o dziewczynce?

Płeć dziecka, a zanieczyszczenie powietrza

Według powyżeszej analizy, zanieczyszczenie powietrza rtęcią, chromem i aluminium ma związek z większym prawdopodobieństwem poczęcia dziecka płci męskiej. Z kolei ołów w powietrzu podnosi ilość rodzonych dziewczynek. 

Co jeszcze ma wpływ, a co nie na płeć dziecka?

Według analizy naukowców, wpływu na płeć dziecka nie ma ani wskaźnik bezrobocia, ani wkaźnik przestępczości. Sporo "namieszać" może za to poziom stresu rodziców. Bez znaczenia okazała się pora roku, a także temperatura powietrza. Z kolei istotne dla proporcji między narodzinami dziewczynek, a chłopców są bliskość upraw i gęstość zaludnienia.

Przeczytaj także: Stres i nerwy w ciąży - czy szkodzą dziecku? Jak sobie z nimi poradzić?

Płeć dziecka jest określona już w momencie poczęcia i tu dokładnie połowa dzieci powinna być płci żeńskiej, a połowa męskiej. Czynniki hormonalne, na które ma wpływ wiele kwestii wewnątrz organizmu, jak stres, a także z zewnątrz, jak właśnie skład powietrza, mogą wpływać na zaburzenie tych proporcji. Dlaczego? "Ten wskaźnik może się zmieniać, gdyż fizjologia żeńskich i męskich płodów jest różna. Mają one różne podłoże hormonalne.", zaznaczają twórcy badania.

Sprawdź, jakiej płci będzie twoje dziecko

Pytanie 1 z 6
Do zapłodnienia doszło prawdopodobnie: