Jak zaplanować płeć dziecka? Planowanie chłopca i dziewczynki

Są metody, by mieć dziecko określonej płci. Niektóre nawet bardzo skuteczne, ale drogie. Sposoby domowe są proste, tanie i bezpieczne. Niestety, niezbyt pewne. Jak zaplanować płeć dziecka? Czy planowanie płci dziecka w ogóle jest możliwe? Co zrobić, aby począć dziewczynkę, a co żeby począć chłopca? Niektóre sposoby planowania płci dziecka są bardzo skuteczne, ale drogie. Sposoby domowe są proste, tanie i bezpieczne. Niestety, niezbyt pewne. 

Wiele osób uważa, że jakakolwiek próba wpływania na płeć dziecka jest naganna, bo to ingerencja w naturę. Ale stopień tej ingerencji bywa różny. Takie metody jak stosowanie określonej diety czy obserwacja owulacji są absolutnie bezpieczne, nieinwazyjne i każdy może je wypróbować, by zaplanować chłopca lub dziewczynkę, jednak ich skuteczność nie jest wysoka. Co innego zaawansowane techniki medyczne służące planowaniu płci dziecka – te są bardzo skuteczne, ale ingerencja w proces zapłodnienia jest duża, toteż są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Płeć dziecka decyduje się podczas zapłodnienia

Płeć człowieka decyduje się w chwili zapłodnienia, gdy łączą się dwie komórki rozrodcze: plemnik i komórka jajowa. O płci decyduje para chromosomów płci X i Y. U kobiety są one jednakowe (para XX), u mężczyzny różne (para XY). Każdy plemnik i każda komórka jajowa zawiera tylko jeden chromosom płciowy. Komórki jajowe mają zawsze chromosom X, plemniki zaś X lub Y (pół na pół). Jeśli dojdzie do zapłodnienia plemnikiem z chromosomem X, urodzi się dziewczynka, jeśli do komórki jajowej wniknie plemnik z chromosomem Y – na świat przyjdzie chłopiec.

Polecamy: Jak dochodzi do zapłodnienia i co po nim? >>

Płeć dziecka: selekcja plemników i zarodków

Istnieją dwie wiarygodne metody planowania płci dziecka, oparte na nowoczesnej technice medycznej: sortowanie plemników pod względem chromosomów płciowych oraz in vitro połączone z przedimplantacyjną diagnostyką genetyczną. Jedyną niezawodną metodą sortowania plemników jest obecnie technika Microsort. Polega na tym, że specjalne urządzenie (tzw. cytometr przepływowy) analizuje wszystkie plemniki w porcji nasienia i dzieli je – ze względu na różnicę masy DNA – na lżejsze (Y) i cięższe (X). Zapłodnienie komórki jajowej takim wyselekcjonowanym plemnikiem z bardzo dużym prawdopodobieństwem da dziecko pożądanej płci – skuteczność w przypadku narodzin dziewczynek wynosi 85–90 proc., a w przypadku chłopców – ok. 80 proc.  Jest to jeszcze technika eksperymentalna, nie jest więc szeroko dostępna, kosztuje kilka tysięcy dolarów.

W przypadku in vitro wybranego zarodka szansa na urodzenia dziecka o wybranej płci wynosi 100 proc. Do powstania zarodka dochodzi po połączeniu komórek jajowych i plemników przyszłych rodziców. Trzeciego dnia od zapłodnienia in vitro, kiedy zarodek osiąga stadium ośmiu komórek, analizuje się jego profil chromosomalny pod kątem płci. Do macicy zostają przeniesione jedynie zarodki tej płci, którą wybrali rodzice. W Polsce za jedynie uzasadniony powód takiej ingerencji uważa się wskazania medyczne, czyli sytuacje, gdy dziecku określonej płci grozi poważna choroba (np. hemofilia czy dystrofia mięśniowa Duchenne’a, na które chorują wyłącznie chłopcy). Ale w niektórych zagranicznych ośrodkach wykonuje się przedimplantacyjną diagnostykę genetyczną zarodka również bez wskazań medycznych.

Płeć dziecka: specjalna dieta

Jeśli chcecie tylko zrównoważyć proporcje płci w swojej rodzinie, bo np. macie już trzech synów, możecie wypróbować sposoby mniej pewne, ale za to nieinwazyjne i bezpieczne. Jak zaplanować płeć dziecka? Zacząć można od… jadłospisu. Bo choć nie ma na to żadnych dowodów naukowych, obserwuje się, że matki, które rodzą synów, odżywiają się inaczej niż matki córek. Metoda dietetyczna w planowaniu płci dziecka polega na przestrzeganiu określonej diety – bogata w wapń i magnez sprzyja poczęciu dziewczynki, w sód i potas – chłopca. Tak więc jeśli marzysz o córce, już 5–6 tygodni przed poczęciem powinnaś jeść dużo nabiału (prócz słonych serów), potrawy mączne, gruboziarniste kasze, marchew, rośliny strączkowe, czekoladę (raz dziennie), a unikać soli. Jeśli zaś chcesz mieć synka, powinnaś jeść potrawy słone, dużo mięsa, ryb, ryżu, a także pomidory i ziemniaki, a odmawiać sobie orzechów, czekolady, pełnoziarnistego pieczywa i nabiału.

Jak zaplanować płeć dziecka: metoda owulacyjna

Metoda owulacyjna przy planowaniu płci dziecka opiera się na odkryciu, że plemniki męskie (Y) różnią się od plemników żeńskich (X). Te pierwsze są mniejsze i szybsze, ale mniej odporne i krócej żyją. Natomiast plemniki z chromosomem X (żeński) są większe, wolniej się poruszają, ale są bardziej odporne na środowisko w pochwie i dlatego mogą przetrwać dłużej w drogach rodnych. Odkrycia tego dokonał amerykański ginekolog dr Landrum B. Shettles, toteż metoda ta zwana jest też metodą Shettlesa.

A polega ona na tym, by odbyć stosunek w ściśle określonym momencie cyklu. Jeśli planujecie chłopca, musicie to zrobić w czasie owulacji lub jak najbliżej niej: w ciągu kilku godzin przed owulacją albo po niej, bo plemniki „męskie” są szybsze i pierwsze dotrą do komórki jajowej. Jeśli zaś wolicie córeczkę, kochajcie się 1–2 dni przed owulacją – wtedy do chwili, gdy jajeczko będzie gotowe do zapłodnienia, słabsze plemniki Y już wyginą, a przetrwają bardziej odporne plemniki X. Aby metoda była skuteczna, trzeba umieć precyzyjnie określać czas owulacji. Można to robić, obserwując śluz (podczas owulacji jest przezroczysty i bardzo rozciągliwy), codziennie mierząc temperaturę ciała (od chwili owulacji wzrasta o 3–4 kreski) albo stosując testy owulacyjne (do kupienia w aptece). Skuteczność metody: 75–80 proc.

Sprawdź też: 

Jak spłodzić córkę >>

Jak spłodzić syna >>>

Metody na płeć dziecka: metoda Selnas

Metoda Selnas opiera się na odkryciu, że plemniki X i Y różnią się od siebie potencjałem elektrycznym: plemniki X są naładowane dodatnio, a plemniki Y – ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie, więc w niektóre dni przyciąga ona plemniki X, a odpycha Y, w inne zaś jest na odwrót. Dla kobiety chcącej skorzystać z tej metody opracowuje się indywidualny kalendarz cykli polaryzacji, czyli okresów, które sprzyjają poczęciu dziecka określonej płci. Kalendarz wyznacza się na podstawie indywidualnych danych (data urodzenia, grupa krwi, data pierwszej miesiączki, przebieg cykli miesiączkowych). Autor metody biolog Patrick Schoun twierdzi, że jest skuteczna w 98 proc. Stosują ją niektórzy ginekolodzy, można skorzystać z niej również przez internet, wypełniając formularz on line (kalendarz na rok kosztuje ok. 400 euro). Metoda jest mało przydatna u kobiet, które mają nieregularne cykle.

Wideo: jak zaplanować chłopca i dziewczynkę?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE