PRZYGOTOWANIA DO CIĄŻY: czy możemy mieć razem DZIECKO? Jak sprawdzić, czy nasze dziecko będzie zdrowe?

2013-10-14 16:20

Rady na temat przygotowania do ciąży zwykle skupiają się na tym, co powinna zrobić kobieta przed zajściem w ciążę. Jednak na to, czy nastąpi zapłodnienie i czy dziecko będzie zdrowe ma także wpływ stan zdrowia i tryb życia mężczyzny.

PRZYGOTOWANIA DO CIAZY
Autor: _photos.com|photos.com PRZYGOTOWANIA DO CIĄŻY: czy możemy mieć razem DZIECKO? Jak sprawdzić, czy nasze dziecko będzie zdrowe?

W ramach przygotowań do ciąży kobieta powinna wykonać szereg badań, zadbać o zęby, prawidłową dietę, osiągnąć właściwej wagi, uprawiać sport. Są również rzeczy, które powinien zrobić mężczyzna, przygotowując się do roli taty. Najważniejsza w kontekście zajścia w ciążę i zdrowia dziecka jest jakość plemników. Należy więc głównie wyeliminować czynniki, które mogą zaszkodzić jakości plemników, a więc materiału genetycznego. Oto, co powinien zrobić mężczyzna przed staraniem się o dziecko (na 3 miesiące przed):

  • wykonać badania (grupa krwi i czynnik Rh, morfologia, badanie moczu, odczyn Wassermana – WR i badanie w kierunku HIV). W uzasadnionych przypadkach przyszły tata powinien zrobić również badania genetyczne (jeśli w jego rodzinie występowały choroby genetyczne).
  • rzucić palenie. Nikotyna zmniejsza liczbę plemników w nasieniu i obniża ich jakość. Ponadto palenie papierosów przez mężczyznę może uszkadzać DNA plemników, co zwiększa ryzyko chorób nowotworowych u dziecka, a także poronienia.
  • wystrzegać się alkoholu (obniża libido, powoduje spadek jakości nasienia), a także wszelkich innych używek.
  • czytać ulotki zażywanych leków. Niektóre z nich mogą zaszkodzić płodności.
  • zrezygnować z bardzo intensywnych treningów – mogą prowadzić do przegrzania organizmu, w tym jąder, które przez to gorzej funkcjonują. Z tego samego powodu mężczyzna w czasie przygotowań do ciąży powinien unikać sauny, długich gorących kąpieli, noszenia obcisłej bielizny i spodni.
  • osiągnąć właściwą wagę – niedowaga lub otyłość wiąże się z nieprawidłowościami hormonalnymi, które utrudniają zapłodnienie i obniżają jakość plemników.
  • zadbać o dietę pełną warzyw i owoców, ograniczyć stres – brak witamin i mikroelementów (zwłaszcza cynku) i stres obniżają płodność.
  • jeśli mężczyzna (lub kobieta) cierpi na alergię, warto tak zaplanować ciążę, by dziecko urodziło się zimą. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko alergii u dziecka.

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza