Jaki wózek kupić dla niemowlaka? 7 zasad, które ułatwią wybór wózka

2014-09-08 14:49

Który wózek dla niemowlaka jest lepszy - wielofunkcyjny czy gondola? Jaki kupić pierwszy wózek? Czy wózki dziecięce trzykołowe są lepsze niż czterokołowe? I jak wybrać wózek, by posłużył dziecku przez trzy lata? Oto 7 zasad, które ułatwią kupno wózka dziecięcego.

wózki dla dzieci
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zanim wybierzesz wózek dla niemowlaka
  2. Wózek dla niemowlaka: wielofunkcyjny czy jednofunkcyjny?
  3. Lepsze werandowanie czy spacer z noworodkiem? WIDEO
  4. Wózek dla niemowlaka: lepszy wózek trzykołowy czy czterokołowy?
  5. Jak sprawdzić, czy wózek dla niemowlaka jest bezpieczny?
  6. Wózek dla niemowlaka: jakie koła są lepsze, małe czy duże?
  7. Wózek dla niemowlaka: po co jest możliwość regulacji rączki?
  8. Wózek dla niemowlaka: o co chodzi z „lekkością prowadzenia”?
  9. Wózek dla niemowlaka: czy ważny jest sposób składania wózka?
  10. Polecamy wideo: spacer z dzieckiem

Zanim wybierzesz wózek dla niemowlaka

O tym, że wybór nie jest prosty, najłatwiej przekonać się, próbując kupić pierwszy wózek dla niemowlaka. Zaczynamy się wtedy zastanawiać – czy lepiej kupić gondolę, czy może od razu zainwestować w wózek wielofunkcyjny, który jest nieraz nawet dwa, trzy razy droższy, ale za to maluch pojeździ w nim znacznie dłużej. 

Pojawiają się też inne pytania – na przykład jak sprawdzić, czy wózek jest bezpieczny dla dziecka, jakie koła są najlepsze – duże czy małe, plastikowe czy pompowane, a nawet – o co chodzi z tak zwaną „lekkością prowadzenia” i jakie ma ona znaczenie podczas codziennego użytkowania wózka?

Wiele z tych pytań rodzice zadają sobie już po zakupie wózka dla niemowlaka, w domu, a nieraz nawet po pierwszej przejażdżce, gdy już za późno, by nietrafiony zakup wrócił do sklepu. Tymczasem odpowiedzi na nie najlepiej poznać wcześniej, zanim zdecydujemy się na konkretny model, bo dzięki temu łatwiej dokonać trafnego wyboru, a więc uniknąć rozczarowania i niepotrzebnie wydanych pieniędzy. 

Wózek dla niemowlaka: wielofunkcyjny czy jednofunkcyjny?

Wózek jednofunkcyjny, czyli wózek głęboki, posłuży dziecku do momentu, gdy zacznie siadać. Wózek wielofunkcyjny ma możliwość zamontowania na stelażu siedziska spacerowego (oraz fotelika do auta, jeśli ma odpowiednie adaptery), a więc może służyć nawet przez trzy lata. To bardzo wygodne i praktyczne, ale są też minusy. Po pierwsze, wózki wielofunkcyjne są droższe niż jednofunkcyjne.

Po drugie, przez cały czas stelaż wózka będzie ten sam, co przy nieumiejętnej eksploatacji albo słabej jakości może skutkować koniecznością wizyt w serwisie. A jeśli okaże się, że dany model się nie sprawdza (bo np. jest za ciężki, ma za małe koła), jedynym wyjściem będzie kolejny zakup. Co zatem wybrać?

Warto poszukać wózka wielofunkcyjnego. Będzie on lepszym wyborem, zwłaszcza jeśli oboje jesteście wysocy (wasz maluszek pewnie też będzie duży i szybko wyrośnie z gondoli). Wózek jednofunkcyjny będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli wśród wózków wielofunkcyjnych nie znalazłaś modelu, który odpowiadałby ci w stu procentach, albo jeśli nie masz miejsca, by przechowywać siedzisko spacerówki (które przez kilka miesięcy nie będzie ci potrzebne).

Lepsze werandowanie czy spacer z noworodkiem? WIDEO

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Wózek dla niemowlaka: lepszy wózek trzykołowy czy czterokołowy?

Modele trzykołowe można podzielić na wózki sportowe (przeznaczone do joggingu czy jazdy na rolkach) i na wózki do miasta. Ich plusem jest to, że są dużo lżejsze niż tradycyjne czterokołowce i łatwiej się nimi manewruje. Minusem natomiast to, że mogą mieć gorszą stabilność, i to, że trudniej zachować równowagę np. kiedy wózek wjedzie w dziurę. 

Jak sprawdzić, czy wózek dla niemowlaka jest bezpieczny?

Każdy model dopuszczony do sprzedaży teoretycznie nie może stwarzać zagrożenia. W praktyce bywa różnie, czasem już w punkcie sprzedaży może ulec uszkodzeniu, np. podczas rozkładania. Przed zakupem warto starannie obejrzeć egzemplarz, jaki będziecie użytkować. Trzeba sprawdzić, czy ma sprawne hamulce, a lekko popchnięty do przodu i puszczony się nie wywraca.

W gondoli ważna jest wysokość boków – im wyższe, tym mniejsze ryzyko, że maluszek, próbując siadać, przypadkowo wypadnie z wózka. Dobrze, jeśli gondola ma pasy lub szelki bezpieczeństwa (nie jest to regułą). Pasy konieczne są za to w spacerówce. Najbezpieczniejsze są pięciopunktowe, a więc przechodzące pomiędzy nóżkami dziecka. Odległość siedziska spacerowego od kół musi być na tyle duża, by malec przypadkowo nie mógł wsunąć w nie rączki. Wózek nie może mieć żadnych ostrych krawędzi czy elementów, o które malec mógłby się skaleczyć.

Wózek dla niemowlaka: jakie koła są lepsze, małe czy duże?

Duże koła są lepsze, gdyż sprawdzają się na każdej nawierzchni, zwłaszcza na drogach gorszej jakości (dziurawych i nierównych chodnikach, drogach poza miastem). Są również lepsze do spacerów po zaśnieżonych ulicach. Kółka małe kiepsko radzą sobie z przeszkodami, dlatego nadają się do spacerowania po równych chodnikach, ewentualnie parkowych alejkach.

Zobacz:

Spacerówka dla dziecka: jak wybrać dobrą spacerówkę?

Wózki do biegania - jaki wózek biegowy wybrać? [TOP 7]

Wózek dla niemowlaka: po co jest możliwość regulacji rączki?

Rączkę w wózku dziecięcym można regulować na dwa sposoby. Pierwszy – to możliwość ustawienia jej na dowolnej wysokości. Ta funkcja ułatwia prowadzenie wózka osobom o różnym wzroście, np. gdy mama jest niska, a tata wysoki – każde z nich może wtedy dopasować sobie rączkę do swoich potrzeb.

Druga funkcja to możliwość zmiany położenia rączki. Po naciśnięciu odpowiednich przycisków rączkę można ustawić tak, by była albo z przodu wózka, albo z tyłu. Dzięki temu jeśli zajdzie potrzeba zmiany kierunku jazdy, wózka nie trzeba odwracać. Malec może leżeć tyłem do słońca albo tyłem do wiatru, niezależnie od tego, w jakim kierunku rodzic pcha wózek. 

Wózek dla niemowlaka: o co chodzi z „lekkością prowadzenia”?

Najprościej mówiąc, chodzi o to, jakiego wysiłku od rodzica wymaga prowadzenie danego modelu wózka wówczas, gdy leży w nim maluszek, kosz wyładowany jest zakupami, a na rączce wisi torba z akcesoriami. Lekkość prowadzenia zależy przede wszystkim od wagi wózka.

Jeśli nie chcesz wracać ze spaceru zlana potem, poszukaj modelu z aluminiowym stelażem, którego waga wraz z gondolą nie przekracza 15 kg (bo są i wózki, które bez obciążenia ważą nawet 30 kg). Pamiętaj też o kołach. Model, który ma koła pompowane, duże, waży więcej od tego, który ma kółka małe i z plastiku.

Wózek dla niemowlaka: czy ważny jest sposób składania wózka?

To kwestia wygody. By złożyć wózek, gondolę – a niekiedy także i spacerówkę – trzeba odpiąć od stelaża (składa się sam stelaż). Jeśli wózek ma tzw. przycisk łatwego składania lub inny system wspomagający, zabieg ten nie jest skomplikowany. W innych zajmuje trochę czasu i wymaga wykonania kilku różnych czynności. Dlatego sposób składania i rozkładania najlepiej jest sprawdzić jeszcze w sklepie.

Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na modele, które można złożyć przy użyciu jednej ręki. Jeśli wózek dla niemowlaka będziecie przewozić samochodem, a nie dysponujecie autem o dużej pojemności bagażnika, ważne są również rozmiary po złożeniu. Nie wszystkie wózki mieszczą się do bagażników o przeciętnej pojemności – niekiedy, by domknąć klapę, trzeba dodatkowo zdjąć koła, a nie każdy model ma taką możliwość.

Polecamy wideo: spacer z dzieckiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza