Dziecko w trybie walki nie usłyszy ani słowa. Zrób to, gdy dzieci się biją

2025-07-10 14:44

Jeśli jesteś mamą dwójki dzieci pewnie nieraz byłaś świadkiem nie tylko awantury, lecz także bijatyki. Gdy dzieci się biją nie czas na moralizowanie i apelowanie o „spokój”. Psycholog radzi, co w takiej sytuacji zrobić.

Dziecko w trybie walki nie usłyszy ani słowa. Zrób to, gdy dzieci się biją

i

Autor: Getty Images Dziecko w trybie walki nie usłyszy ani słowa. Zrób to, gdy dzieci się biją

Agresywne zachowania u małych dzieci są dość częste i od reakcji rodzica (za każdym razem tak samo konsekwentnej) zależy to, z jaką częstotliwością będą się powtarzać.

To od nas dzieci uczą się jak radzić sobie z emocjami, a dojrzały rodzic wie, jak wspierać swoją pociechę w ich przeżywaniu.

Pozytywna Dyscyplina- Plac Zabaw odc. 21

Tego nie rób, gdy dzieci się biją

Jeśli martwisz się, że zrobiłaś coś nie tak, bo twoje dzieci nie tylko kłócą się, lecz także biją, uspokajamy: wszystko jest w porządku. Dzieci uczą się w ten sposób granic, emocji, relacji i sposobów rozwiązywania konfliktów.

Co oczywiście wcale nie znaczy, że powinnaś to ignorować. Warto reagować, by uczyć je lepszych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami i budować zdrowe relacje. Jednak jeśli sama widząc bijące się dzieci krzyczysz z daleka, by przestały, raczej nie osiądniesz tym żadnego efektu.

M jak Mama Google News

Zdarza się, że dziecko w złości bije rodzica, jednak bywa i tak, że maluchy biją się ze sobą. O ile są to zwykłe przepychanki, z reguły nie potrzeba się wtrącać, ale gdy dzieci ciągną się za włosy, kopią, drapią czy biją pięściami, reakcja musi być wówczas natychmiastowa - chodzi o ich bezpieczeństwo. 

Ile razy zamiast podejść bliżej i jasno zadziałać, krzyczysz nerwowo z kuchni albo kanapy:„Zostaw go! Co robisz?! Zwariowałeś już całkiem?!”

- pyta psycholog Joanna Madej. Szybko dodaje, że ta strategia nie zadziała. Oto co powinnaś wtedy zrobić.

Działaj stanowczo, na rozmowę przyjdzie czas

Dzieci mogą bić się z wielu powodów: rywalizując o przestrzeń czy zabawki, nie potrafiąc radzić sobie z wyrażaniem emocji w bezpieczny dla innych sposób czy też walcząc o uwagę rodziców. Z pewnością nieraz dostrzegałaś, że zaciekłe kłótnie i walki najczęściej mają miejsce wieczorem, gdy dzieci są przebodźcowane i wyraźnie zmęczone.

W takiej sytuacji trudno z nimi pertraktować. Co więc robić, gdy już się biją? 

Dzieci są w trybie „walki” i naprawdę nie słyszą ani słowa. Najważniejsza zasada rodzicielstwa: nie mów do dziecka, które nie słucha

- przypomina psycholog Joanna Madej.

Poleca, by rozdzielić dzieci i krótko zakomunikować np.: „Stop. Rozdzielam was. Nie pozwolę, żebyście się krzywdzili”. 

Oczywiście na tym nie koniec - koniecznie zaopiekuj się każdym dzieckiem z osobna, gdy już ochłonie, by pomóc mu się uspokoić.

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?
Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu: