Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie powinno mu się zakładać butów, a nóżki należy chronić luźnymi skarpetkami, które nie będą ściskać paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi. Jednak w końcu przychodzi moment, w którym trzeba wybrać zdrowe buty dla dziecka. Co wtedy?
• Stopy dziecka rosną przeciętnie około 1 cm rocznie. Należy zatem co 3 miesiące sprawdzać, czy maluch nie nosi za krótkich butów.
• Zakup obuwia powinien odbywać się z udziałem dziecka. Metody “z patyczkiem” naprawdę trzeba unikać. Po włożeniu butów sprawdzamy, czy mają one odpowiednią długość, naciskając ich czubki. Prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 5–10 mm (w zależności od kształtu czubka, układu palców), ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy.
• Dziecku, które już sprawnie chodzi, można kupować nie tylko trzewiki i półbuty, ale również sandały z tzw. łożem dla pięty (zagłębieniem), zapobiegającym przesuwaniu się pięty na boki.
• W wyborze butów pomaga znak "Zdrowa Stopa", oznaczający, że zostały one zaakceptowane przez specjalistów. Taki certyfikat mają m.in. wszystkie buty firmy Befado.
• Te same zasady obejmują buty do szkoły, przedszkola i domu – to w nich przecież dziecko spędza najwięcej czasu.
• Nie wolno zakładać maluchowi butów noszonych wcześniej przez inne dziecko, gdyż wraz z nimi można "przekazać" takie dolegliwości jak deformacja stóp, zły sposób chodzenia i grzybica stóp.
• Nie wybierajmy butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy jest ona potrzebna, może zdecydować tylko ortopeda.
Jak kupować buty dla dziecka?
2013-01-22
11:10
Kupując obuwie dla dziecka, należy przestrzegać kilku ważnych zasad i przede wszystkim pamiętać, że dziecięca stopa bardzo szybko rośnie.