Kapsle, chłopek, krowa – zasady tych gier znało każde dziecko! Sprawdź swoją pamięć w naszym quizie

2025-07-17 8:49

Dawne zabawy z dzieciństwa – gra w klasy, kapsle, berek – uczyły sprawności i kreatywności. Angażowały bez reszty, ćwiczyły sprawność, poprawiały kondycję. Warto je przypomnieć i pokazać dzieciom, by oderwać je od ekranów i wspólnie spędzić czas.

Kapsle, chłopek, krowa – zasady tych gier znało każde dziecko! Sprawdź swoją pamięć w naszym quizie

i

Autor: Getty Images Kapsle, chłopek, krowa – zasady tych gier znało każde dziecko! Sprawdź swoją pamięć w naszym quizie

Chłopek, zaczarowany berek, krowa, guma, kolory, król skoczków, szczur – wymieniać je można w nieskończoność. Gier i zabaw, w które bawiły się całe podwórka dzieci, było dziesiątki. Pamiętacie jeszcze ich zasady? Choć w pierwszym odruchu wydaje się, że pamięć o nich na zawsze przepadła, w praktyce wystarczy podać samą nazwę zabawy, by z głębin dziecięcej pamięci wydobyć szczegółowe reguły i najlepsze wspomnienia z dzieciństwa.

Zapraszamy w sentymentalną podróż do czasów, gdy wystarczyła piłka, kreda lub kawałek gumy, aby bawić się godzinami z przyjaciółmi. Pokażcie te zabawy swoim dzieciom – to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu bez telefonów i tabletów. Sprawdźcie też, ile z nich pamiętacie!

Kapsle, chłopek, zaczarowany berek, krowa. Czy pamiętasz jeszcze zasady tych gier? [Quiz]
Pytanie 1 z 10
Ile pól do skakania miał popularny chłopek?

Chłopek – klasyczna gra w klasy

Gra w klasy, znana też jako „chłopek”, należała do ulubionych zabaw dziewczynek (choć chłopcy także często dołączeni). Wystarczyło narysować kredą na chodniku lub asfalcie schemat składający się z pól oznaczonych cyframi. Rzucało się kamyk lub kapsel i przeskakiwało przez kolejne pola na jednej nodze, omijając to, na którym leżał przedmiot. Gra uczyła koordynacji, równowagi i precyzji ruchów. Dziś warto przypomnieć ją dzieciom, aby rozwijać ich sprawność w prosty i wesoły sposób.

Zabawa w berka – ruch i śmiech na świeżym powietrzu

Berek, zwany również „gonionym” lub „ganianym”, to jedna z najprostszych zabaw ruchowych. Wybierało się jedną osobę, która „goniła” pozostałych. W zależności od regionu i ustaleń dzieci, istniały różne odmiany berka, np. zaczarowany berek, w którym dotknięta osoba zastygała w bezruchu, dopóki ktoś jej nie „odczarował”. Zabawa ta nie tylko rozładowywała energię, ale uczyła refleksu i planowania ruchu.

Skakanie w gumę – kultowa zabawa podwórkowa

Guma do skakania to jeden z symboli dzieciństwa w PRL-u. Do zabawy potrzebne były trzy osoby i elastyczna guma krawiecka lub specjalna do skakania. Dwie osoby zakładały gumę na nogi (na wysokości kostek, kolan lub ud), a trzecia skakała, wykonując określone sekwencje ruchów i powtarzając rymowanki. Gra rozwijała koordynację, równowagę i poczucie rytmu.