Podróże z dzieckiem: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

opr. MD 2009-06-28 11:03

Tradycyjne muzeum nie stanowi wielkiej atrakcji dla dziecka. Chyba, że jest to Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Bolek i Lolek, Ptyś, Wilk i Zając, Jacek i Agatka, Ptyś, Gąska Balbinka, Plastuś, Reksio, Miś Colargol, Miś Uszatek to towarzysze dziecięcych zabaw od najmłodszych lat. Dzięki prezentowanej kolekcji dzieci mogą "dotknąć" magicznego świata bajek i zobaczyć z bliska ulubionych bohaterów starych, polskich dobranocek.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

i

Autor: Katarzyna Hubicz

Spis treści

  1. Muzeum Dobranocek: bajkowe zbiory
  2. Atrakcje dla dzieci: muzealna kolekcja gadżetów

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie jest muzeum samorządowym, powstałym na fundamencie zbiorów kolekcjonera Wojciecha Jamy, który w 2008 roku podarował je miastu. Kolekcję stanowią przedmioty związane tematycznie z popularnymi, "dobranockowymi" filmami dla dzieci. Powstawała ona na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a początek jej dały osobiste pamiątki. W kolejnych latach zbiory Muzeum Dobranocek systematycznie się powiększały, cotygodniowe wizyty na giełdzie staroci przy ulicy Grzegórzeckiej w Krakowie przynosiły nowe nabytki, bardzo ważnym źródłem pozyskiwania eksponatów stały się internetowe portale aukcyjne, które pojawiły się także w Polsce.

Muzeum Dobranocek: bajkowe zbiory

W Muzeum Dobranocek zobaczymy między innymi, opakowania po artykułach spożywczych - rzeczy niezwykle rzadkie i trudne do zdobycia, ponieważ najczęściej po uporaniu się ze smakowitą zawartością, wędrowały do kosza na śmieci. Należy też pamiętać, że w tamtych czasach powszechnego niedoboru, były to często artykuły, które nie tyle się kupowało, ile zdobywało, bo popyt często przewyższał podaż. Mamy tu więc opakowania po gumach balonowych "Bolek i Lolek", batonikach "Maja", "Ptyś", "Wilk i Zając". Są również artykuły spożywcze i kosmetyczne zachowane w stanie nienaruszonym, zarówno opakowanie jak i oryginalna zawartość: miód sztuczny "Maja", olejek, szampon i mleczko kosmetyczne z serii "Jacek i Agatka", mydełka "Jacek i Agatka", "Ptyś", "Gąska Balbinka" i inne. Niektóre eksponaty mają ponad czterdzieści lat! Są też przedmioty wyjątkowe i unikatowe, stanowiące niewątpliwie ozdobę kolekcji: oryginalne lalki z filmów "Miś Colargol", "Miś Uszatek", "Plastusiowy pamiętnik", "Kolorowy świat Pacyka", "Maurycy i Hawranek"; oryginalne szkice i folie z kadrami z filmów rysunkowych "Bolek i Lolek", "Reksio", "Porwanie Baltazara Gąbki";

Atrakcje dla dzieci: muzealna kolekcja gadżetów

Ponadto na kolekcję Muzeum Dobranocek w Rzeszowie składają się liczne zabawki, gry planszowe, losowe i zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, projektory do wyświetlania przezroczy. Są też walory filatelistyczne jak znaczki, stemple i kartki pocztowe z kadrami z filmów. Ponadto przedmioty codziennego użytku takie jak: zegary ścienne, budziki, tacki, talerze, szklanki i kubki ceramiczne. Są to przedmioty, które w tamtych czasach były produkowane seryjnie i można je było zakupić w sklepach. Z biegiem lat utraciły już dawno swoją pierwotną funkcję np. zabawki stały się zabytkami kultury materialnej.

Ten zbiór przedmiotów zwyczajnych i niezwyczajnych, pozwala dostrzec coś więcej niż same tylko filmy. Jest to świadectwo ogromnej popularności jaką cieszyły się "dobranocki" oraz ich funkcjonowania poza magicznym kręgiem codziennych, wieczornych dziesięciu minut.Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie ul. Mickiewicza 13, RzeszówTelefon: 017-85-25-715www.muzeumdobranocek.com.plemail: [email protected]

http://www.muzeumdobranocek.com.pl/