Latem (od czerwca do września) w popularnych miejscach wypoczynkowych trzeba liczyć się z czasowym zamykaniem kąpielisk. Zakaz kąpieli nie dotyczy tylko Bałtyku, w którym sinice najczęściej kwitną pod koniec czerwca i na początku lipca (choć obserwuje się to również w sierpniu), lecz także wód słodkich.
Sanepid wydał zakaz kąpieli z powodu zakwitu sinic w Smardzewicach k. Tomaszowa Mazowieckiego. To popularne kąpielisko latem przyciąga tłumy plażowiczów.
Otwarcie kąpieliska i... zakaz kąpieli
Kąpielisko w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim przy ulicy Klonowej 2 otwarto dokładnie 1 lipca i jeszcze tego samego dnia poinformowano o jego czasowym zamknięciu. Jest ono spowodowane masowym zakwitem sinic.
Sanepid, który w dniu otwarcia kąpieliska pobrał próbki wody do badań, stwierdziłzakwit sinic. Ratownicy WOPR w Tomaszowie Mazowieckim, którzy nadzorują kąpielisko przy tamie wywiesili czerwoną flagę. Informuje ona o zakazie kąpieli, jednak osób, które ignorują zakaz nie brakuje.
Jeszcze 30 czerwca woda była całkiem przejrzysta, ale praktycznie z dnia na dzień robi się coraz bardziej zielona (...) Tych, którzy wchodzą do wody, informujemy, że jest ona niezdatna do kąpieli, ale nie wszyscy się tym przejmują. Wiem z doświadczenia, że w weekend, jeśli ciepła pogoda się utrzyma, będzie tu multum ludzi mimo czerwonej flagi. To nieuniknione.
- mówi Damian Błaszczyk, prezes WOPR w Tomaszowie Mazowieckim.
Latem miejsce cieszy się ogromną popularnością, tym bardziej, że jest strzeżone. Nad bezpieczeństwem kąpiących się od 10:00 do 18:00 czuwają ratownicy. Szeroka piaszczysta plaża zachęca do wypoczynku, obok znajdują się boisko do piłki plażowej i plac zabaw.
Jednak zakaz kąpieli oznacza jedno: mimo pięknej pogody z uroków kąpieli korzystać nie można. Szkodliwy dla zdrowia jest nie tylko fizyczny kontakt z sinicami, lecz także wdychanie powietrza unoszącego się nad wodą, w której licznie zakwitły sinice.

Dlaczego sinice są niebezpieczne?
Zakwit sinic niejednemu zepsuł już długo oczekiwany urlop. Dlaczego właściwie nie można kąpać się w miejscach, w których stwierdzono zakwit sinic? Czy sinice mogą cię poparzyć, wywołać zatrucie pokarmowe, czy są groźne dla życia?
Sinice (cyjanobakterie) mogą wydzielać toksyny szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Kontakt z taką wodą może powodować podrażnienia skóry, oczu oraz reakcje alergiczne. W przypadku połknięcia skażonej wody mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty, a nawet uszkodzenia wątroby i układu nerwowego (np. porażenie mięśni prowadzące do niewydolności oddechowej).
Dlatego w okresach zakwitów sinic należy unikać kąpieli i innych form rekreacji w zanieczyszczonych akwenach i tak, kontakt z sinicami może być potencjalnym zagrożeniem również dla życia.
Z reguły jednak kończy się nieprzyjemnymi objawami zatrucia sinicami. Te u dzieci mogą wyglądać następująco:
- bóle brzucha,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- bóle głowy,
- osłabienie i senność,
- wysypka, zmiany pokrzywkowe, pieczenie i swędzenie skóry,
- podrażnienie spojówek i gardła,
- zawroty głowy,
- w cięższych przypadkach – problemy z oddychaniem lub zaburzenia neurologiczne.
Zwykle o zakwicie sinic można przekonać się w dość prosty sposób: woda jest intensywnie zielona i ma nieprzyjemny zapach, a na jej powierzchni tworzą się gęste kożuchy sinicowe.
Sinice mogą pojawić się w wodzie morskiej, ale nie tylko. Sezonowo kwitną także w wodach słodkich: jeziorach, rzekach, zalewach. Niestety pojawiają się właśnie przy wysokiej temperaturze otoczenia, a więc w wymarzonych warunkach do pluskania się w wodzie.