Powikłania po przeziębieniu u dziecka - bolące ucho. Zapalenie ucha środkowego

2012-12-24 14:33

Jednym z najczęstszych powikłań przeziębienia u niemowląt jest zapalenie ucha środkowego. Zobacz co powinieneś wiedzieć o zapaleniu ucha i w jaki sposób pomóc dziecku.

bol ucha

i

Autor: _photos.com

Pediatrzy szacują, że z jego powodu choć raz w życiu cierpi przynajmniej 75 proc. niemowląt i małych dzieci. Dochodzi do niego, gdyż niemowlęta mają bardzo krótką trąbkę słuchową, dlatego wirusy bądź bakterie znajdujące się w wydzielinie kataralnej mogą bez przeszkód dotrzeć do ucha środkowego i wywołać tam stan zapalny. Dolegliwość jest bardzo bolesna. Zdecydowana większość dzieci daje znać o chorobie rozpaczliwym płaczem. Powoduje go wydzielina, która gromadzi się w uchu – nie ma gdzie odpłynąć, uciska więc bębenek. Bardzo rzadko objawem zapalenia ucha jest to, że malec jest niespokojny, marudny, pociera główką o poduszkę albo rączką łapie się za bolące ucho. Jeśli zauważysz u dziecka podobne objawy, podaj mu preparat przeciwbólowy w dawce dopasowanej do wieku i wagi, i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Tylko on może rozpoznać chorobę, badając ucho specjalnym przyrządem. On również decyduje, co dalej.

Zapalenie ucha środkowego - jak je leczyć?

Są dwa sposoby leczenia zapalenia ucha środkowego. Niektórzy lekarze od razu zalecają antybiotyk, inni próbują najpierw leczenia objawowego, za pomocą leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i obkurczających błonę śluzową, a antybiotyk zalecają dopiero, jeśli dolegliwości nie miną po 2–3 dniach. Ostre zapalenie ucha środkowego zwykle jest leczone przez pediatrę, ale jeśli stan dziecka nie poprawia się albo istnieje ryzyko powikłań, wskazana jest dodatkowo konsultacja laryngologiczna.