Oznacza "obrońcę ludzi" i wciąż cieszy się popularnością. Ostatnio znów o nim głośno

2024-04-13 10:04

Imion jest pełno do wyboru. Nic więc dziwnego, że przez przyszłymi rodzicami stoi nie lada wyzwanie, by wybrać odpowiednie. Niektórzy wybierają imiona po rodzinie, bądź kimś sławnym, a inni szukają idealnego znaczenia. To imię mimo lat cieszy się ogromną popularnością. Co oznacza imię Aleksander?

To imię oznacza obrońcę ludzi. Mimo lat, wciąż cieszy się popularnością
Autor: fot. Getty Images To imię oznacza "obrońcę ludzi". Mimo lat, wciąż cieszy się popularnością

Znaczenie imienia Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa 'aleksandros', które składa się z dwóch członów. Pierwszym z nich jest 'alekso' oznaczające "bronię się" lub "odpieram atak". Drugi człon to słowo 'andros' oznaczające "mężczyzna" albo "mąż". W połączeniu więc imię ro oznacza obrońcę ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów. Żeńskim odpowiednikiem imienia Aleksander jest Aleksandra.

Ile osób nosi imię Aleksander?

Według stanu na dzień 19 stycznia 2024 roku, na liście imion męskich w rejestrze PESEL (z uwzględnieniem osób zmarłych) imię Aleksander występuje 212 558 razy. W 2023 roku znalazło się ono na 4 miejscu w rejestrze. Nadano je wówczas 5625 chłopcom. W 2022 roku natomiast Aleksander był na 3 miejscu z liczbą wystąpień wynoszącą 6201.

Zdrobnienia imienia Aleksander

Do najpopularniejszych zdrobnień imienia Aleksander zalicza się: Alek, Aleks, Aleksandruś, Aleksy, Ali, Alo, Aluś, Olas, Oleczek, Olek, Oli, Olinek, Olo, Olu, Olunio, Oluś.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Patroni imienia Aleksander

W historii można znaleźć wielu świętych, którzy nosili imię Aleksander. Wśród najpopularniejszych jednak znajduje się św. Aleksander I. Był on papieżem, który najprawdopodobniej wprowadził użytek wody święconej w kościele. Niestety nie wiele wiadomo o tym świętym z powodu ubóstwa danych we wczesnym średniowieczu. Papieża z czasem uznano za męczennika.

Aleksander - imieniny

Posiadacze imienia Aleksander mogą obchodzić imieniny: 15 i 30 stycznia, 26 lutego, 10,18,20,24 i 27 marca, 24 kwietnia, 3,8,20 i 29 maja, 4 i 6 czerwca, 9,10 i 17 lipca, 11 i 26 sierpnia, 2,13 i 21 września, 11 października oraz 12 grudnia. Najbardziej popularną datą jest jednak 20 marca.

Znani Aleksandrowie

W historii było bardzo wielu znanych Aleksandrów. Wśród nich znajdziemy króla Macedonii Aleksandra I, angielskiego teologa i filozofa Aleksandra z Hales, komediopisarza Aleksandra Fredro czy Aleksandra Puszkina rosyjskiego poetę romantycznego. Jeśli chodzi o znanych Polaków imieniem Aleksander to warto wymienić byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Aleksandra Milwiw-Barona polskiego muzyka.