To biblijne imię wciąż podoba się rodzicom. Znaczy "Bóg wysłuchał"

2024-04-05 16:20

Imię dla dziecka wybieramy na wiele różnych sposobów, "imię biblijne" jest jednym ze stosowanych kluczy. Możliwości w tej kategorii jest wiele, możemy sięgnąć zarówno po te rzadkie i zapomniane imiona, jak i po te, które nie brzmią przestarzale i wciąż są wysoko w rankingach.

To biblijne imię wciąż podoba się rodzicom. Znaczy Bóg wysłuchał
Autor: Getty Images To biblijne imię wciąż podoba się rodzicom. Znaczy "Bóg wysłuchał"

Biblijne imiona kojarzą się przede wszystkim z tymi, które nosili apostołowie i inne osoby związane z Jezusem. Chociaż te starobiblijne również są wybierane przez rodziców, np. Eliasz czy Samuel w rankingach są o wiele dalej niż Piotr czy Jan. Imię, które jest naszym dzisiejszym bohaterem, wciąż podoba się rodzicom. To... Szymon.

Spis treści

  1. Biblijne imię wciąż popularne
  2. Szymon - pochodzenie i znaczenie
  3. Jaki jest Szymon?
  4. Kiedy Szymon świętuje?
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Biblijne imię wciąż popularne

Według bazy PESEL imię Szymon nosi 240 430 mężczyzn w Polsce, a 62 066 ma tak na drugie imię. Jest jednym z popularniejszych, w dodatku wciąż podoba się rodzicom, którzy szukają imienia dla swojego syna.

W 2023 roku 3 269 chłopców otrzymało imię Szymon. A 567 chłopców dostało tak na drugie imię.

Co warto wiedzieć o tym imieniu?

Przeczytaj także: Ponadczasowe biblijne imię dla chłopca. Jeszcze niedawno było bardzo popularne, dziś już zapomniane

Szymon - pochodzenie i znaczenie

Szymon to imię męskie pochodzenia hebrajskiego - "Szime'on" znaczy "Bóg wysłuchał". Mówimy, że to "imię biblijne", ponieważ tam występowało, to imię apostołów - Szymona zwanego Piotrem oraz Szymona Gorliwego.

To imię początkowo było znane w formie Symeon, a jego żeńskie formy to Szymona oraz Ksymena.

Przeczytaj także: Oto najrzadziej nadawane imiona w 2023 roku. Niektóre potrafią zaskoczyć!

Jaki jest Szymon?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Szymon jest odpowiedzialny i niezależny. Pomaga innym, jednak rzadko wychodzi z inicjatywą. Jest tajemniczy i wrażliwy, raczej zamknięty w sobie, ceni sobie kontakt z przyrodą. Idealny zawód? Szymon sprawdzi się jako botanik, naukowiec lub pedagog.

Wśród znanych Szymonów, wymienić można np. Szymona Hołownię, Szymona Ziółkowskiego, Szymona Majewskiego, Simona Cowella, Simona Ammanna. Właśnie, jak to imię brzmi w innych językach? Bardzo podobnie. M.in.: Simon (jęz. angielski), Simone (jęz. włoski), Simion (jęz. rumuński), Šimon (jęz. czeski), Simonas (jęz. litewski).

Przeczytaj także: 5 najpiękniejszych słowiańskich imion dla chłopców. Podkreślają ich hart ducha i mądrość

Kiedy Szymon świętuje?

Szymon jest jednym z tych szczęśliwców, który ma kilka opcji do wyboru. Imieniny Szymona obchodzimy m.in. 5 stycznia, 6 lutego, 16 lutego, 24 marca, 20 kwietnia, 16 maja, 18 lipca, 3 września, 14 września i 28 października.

Jak zdrabniać to imię? Szymonek, Szymuś, Szymeczek, Szymuń, Szymek, Szymcio… Mamy wiele możliwości, musimy pamiętać o jednym - nie wybierajmy formy, która nie spodoba się posiadaczowi tego imienia.

Lubisz imię Szymon?

Przeczytaj także: Naukowcy wskazali najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Wywołuje pozytywne emocje