Francuskie imiona żeńskie. Najpiękniejsze, eleganckie, idealne również dla polskich dziewczynek

2022-12-08 17:24

Francuskie imiona żeńskie są bardzo popularne nie tylko nad Sekwaną. Chętnie nadają je rodzice z całego świata, bo są eleganckie i szykowne jak same Francuzki. Które imiona francuskie są najpopularniejsze we Francji, a które u nas i czy można nadać małej Polce francuskie imię żeńskie?

dziewczynka idąca przez pole lawendy
Autor: Getty images Francuskie imiona żeńskie - zobacz, które można i które warto nadać swojej córeczce

Francuskie imiona żeńskie cieszą się popularnością na całym świecie. Czy mają szansę przyjąć się w Polsce? Które z francuskich imion dla dziewczynek są najpiękniejsze? Zobacz nasze zestawienie - może skorzystasz z niego przy wyborze imienia dla dziecka?

Spis treści

  1. Jakie imiona wybierają Francuzi?
  2. Najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie we Francji
  3. Najpopularniejsze francuskie imiona żeńskie w Polsce
M jak mama - Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom

Jakie imiona wybierają Francuzi?

Współcześni francuscy rodzice odchodzą od tradycyjnych imion francuskich, takich jak Suzanne (Suzan),  Jeanne (Żan), Adèle (Adel), Madeleine (Madlen), Audray (Odre) czy Claire (Kler) oraz od zwyczaju nadawania dzieciom podwójnych imion (n. Marie-Claire, Anna-Marie).

Warto dodać, że we Francji imiona mają charakter regionalny - inne nadaje się dzieciom w Bretanii, np. Maëlys (Maeliz), Loane (Loan), Enora (Enora) Bleuenn (Bluen), inne w Normandii, np. Léa (Lea), Manon (Maną), Camille (Kamij), inney na południou Francji w Prowansji, np. Alis (Alis), Babet (Babet), Fanfan (Fąfą), Eisabeau (Ezabo).

Najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie we Francji

Jak w każdym kraju, tak i nad Sekwaną prowadzone są statystyki dotyczące imion najchętniej nadawanych dzieciom w danym roku. Francuski Państwowy Instytut Statystyki i Badań Ekonomicznych przedstawił ranking 10 najpopularniejszych francuskich imion żeńskich i męskich.

Wśród imion najchętniej nadawanych chłopcom we Francji znalazł się Gabriel (Gabriel) i Léo (Leo), wśród francuskich imion żeńskich króluje natomiast Jade (Żad), Louise (Luiz) i Emma (Emá). 

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych imion żeńskich we Francji nie zmienia się od kilku lat. Trzy wymienione wyżej imiona zmieniają tylko miejsca na liście Top 10, wyprzedzając lub ustępując imionom Amber (Ąbr), Alice (Alis), Rose (Roz), Anne (An), Alba (Albá), Romy (Romi) czy Mia (Mia). 

Czytaj również: Pomysły na krótkie imiona dla dziewczynek

Najrzadsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku. Wiele z nich wybrano tylko 2 razy

Najpopularniejsze francuskie imiona żeńskie w Polsce

Od 2015 roku w Polsce możliwe jest nadawanie dzieciom imion obcojęzycznych. Rodzice mogą więc wybrać imię np. francuskie czy angielskie. Ranking francuskich imion żeńskich najpopularniejszych w Polsce różni się od francuskiego Top10. W 2021 roku w naszym kraju nadawano naj częściej imiona Nicole (38 razy), Sophie (19 razy), Charlotte (11 razy), Michelle (8 razy) i Vivienne (7 razy). Aż 113 razy użyto imienia Polina, która jest spolszczoną wersja francuskiego imienia żeńskiego Pauline.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza