1900 zł na wczasy lub kolonie. Kto może liczyć na dofinansowanie?

2023-11-27 11:23

Nawet nieco ponad 1900 zł na dofinansowanie wczasów lub kolonii dla dziecka. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może być dużym wsparciem dla rodziców. Czy każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wczasów pod gruszą? Sprawdzamy, kto może liczyć na dofinansowanie.

Dziecko na nartach
Autor: Getti Images 1900 zł na wczasy lub kolonie. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Choć w większości firmach jest ono wypłacane, to jednak okazuje się, że nie każdy pracodawca ma taki obowiązek.

Od lipca tego roku podstawą Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest przeciętne wynagrodzenie z 2021 roku. Kwota na jednego pracownika jest wyższa, niż jeszcze rok temu. Na jakie dofinansowanie mogą liczyć rodzice w 2023 roku?

Zobacz także: Nie przegap tego terminu, bo stracisz pieniądze! Wkrótce nowy okres zasiłkowy

Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej o programie 800 plus

Czy każda firma musi wypłacać „wczasy pod gruszą”?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych powinien być wypłacany przez każdą firmę zatrudniającą co najmniej 50 pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Obowiązek taki mają także wszystkie jednostki samorządowe i zakłady budżetowe bez względu na liczbę pracowników.

Firmy zatrudniające przynajmniej 20 pracowników, ale nie więcej niż 50 biorąc pod uwagę etatowców, mogą prowadzić Zakład Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeżeli o jego utworzenie wystąpiła zakładowa organizacja związkowa.

Oznacza to, że nie każdy pracodawca może wypłacać „wczasy pod gruszą”. Jeżeli jednak taki fundusz jest prowadzony w zakładzie pracy, warto z niego skorzystać. W tym roku dofinansowanie jest jeszcze wyższe.

Wysokość „wczasów pod gruszą”

Wczasy pod gruszą nie w każdym zakładzie pracy wynoszą tyle samo. Świadczenie to jest bowiem ustalane indywidualnie. Osoby z trudniejszą sytuacją finansową mogą liczyć na wyższe dofinansowanie.

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ustala górną granicę. Kwoty są wyliczane każdego roku i bazują na przeciętnym wynagrodzeniu na jednego pracownika.

Od lipca tego roku podstawą odliczenia nie jest jednak wynagrodzenie za 2019 rok, ale za 2021 rok i wynosi 1914,34 zł. Jest to maksymalna wypłata, na jaką może liczyć pracownik.

Kto może liczyć na „wczasy pod gruszą”?

Z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych może skorzystać pracownik, ale także członkowie jego rodziny. Dodatkowe środki finansowe można więc wykorzystać na wspólny wyjazd z dzieckiem lub na kolonie/ferie. Ze środków może skorzystać każdy bez względu na zajmowane stanowisko.

Warto jednak podkreślić, że wypłata „wczasów pod gruszą” jest możliwa przy skorzystaniu z 14 dni ciągłego urlopu wypoczynkowego. Nie jest jednak wymagane przedstawienie jakiegokolwiek zaświadczenia lub oświadczenia, że pracownik rzeczywiście przebywał na urlopie.

Czytaj także: Ci uczniowie mogą dostać dodatkowe 2,5 tys. zł. Trzeba jednak spełnić jeden smutny warunek

Kosiniakowe — świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na dziecko

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza