300 zł na wyprawkę szkolną. Już niedługo rusza nabór wniosków

2024-06-21 13:25

Już wkrótce startuje kolejna odsłona programu "Dobry start". Jednorazowe dofinansowanie przysługuje na każde uczące się dziecko od 7. do 20. roku życia. Trzeba jednak pamiętać o złożeniu wniosku w odpowiednim terminie.

300 zł na wyprawkę szkolną. Już niedługo rusza nabór wniosków
Autor: Getty images 300 zł na wyprawkę szkolną. Już niedługo rusza nabór wniosków

Rodzice dzieci, które dopiero we wrześniu rozpoczną naukę w szkole podstawowej mogą nie wiedzieć o konieczności złożenia wniosku o świadczenie z programu "Dobry start". Dzięki temu na ich konto wpłynie jednorazowo 300 zł, które można wydać na wyprawkę szkolną. Pieniądze przysługują na dzieci od 7. roku życia, a więc na wsparcie nie mogą liczyć rodzice zerówkowiczów, ale rodzice uczniów 1. klasy szkoły podstawowej już tak.

Ci, którzy w ubiegłych latach korzystali ze wspomnianego programu, także powinni pamiętać o dotrzymaniu terminu. Nabór wniosków rusza już niedługo, a im szybciej go złożymy, tym szybciej nastąpi wypłata pieniędzy.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Kto otrzyma 300 zł na wyprawkę?

Program "Dobry start" zakłada wsparcie finansowe w zakupie wyprawki na nowy rok szkolny. Przysługuje na każde uczące się dziecko, niezależnie od dochodów rodziny. To oznacza, że mając w domu kilkoro uczniów, na każdego z nich otrzymuje się jednorazowo 300 zł.

Pieniądze na konto wpływają zwykle na początku nowego roku szkolnego. Dzięki temu można otrzymać "zwrot" poniesionych na zakup przyborów wydatków. Pieniędzy z programu "Dobry start" nie dostaną rodzice zerówkowiczów, nawet jeśli zerówka, do której zapisali dziecko jest w szkole, a nie w przedszkolu.

Od 2019 roku pieniądze przysługują także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych (oczywiście z zachowaniem kryterium wiekowego).

W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (bo to ZUS rozpatruje wnioski i wypłaca pieniądze) rozpatrzył 4,6 miliona wniosków, wypłacając około miliard 38 milionów złotych.

Wsparcie jest jednorazowe, przysługuje raz w roku - do ukończenia przez ucznia 20. roku życia a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością - do ukończenia 24. roku życia.

Czytaj też: Dodatkowe 100 zł na początek roku szkolnego. Kto może dostać 400 zł na dziecko?

Złóż wniosek o 300 zł z programu "Dobry start"

Nabór wniosków na rok szkolny 2024/2025 rusza już 1 lipca i potrwa do 30 listopada. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie pieniędzy, nie zwlekaj. Składając wniosek odpowiednio wcześnie możesz liczyć na to, że pieniądze na konto wpłyną jeszcze we wrześniu.

Wnioski w programie „Dobry Start” można składać między 1 lipca, a końcem listopada 2024 roku. Jeśli trafi on do nas do końca sierpnia, to jest gwarancja, że pieniądze zasilą konto rodzica maksymalnie do końca września

- wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W przypadku wniosków złożonych we wrześniu, w październiku oraz w listopadzie, wypłata pieniędzy nastąpi w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku. To oznacza, że możliwa jest sytuacja, w której składając wniosek w listopadzie, pieniądze otrzymamy dopiero w kolejnym roku kalendarzowym (w styczniu).

Czytaj też: Nie rób tego na koniec roku szkolnego. Policjantka uczula dumnych rodziców

Jak złożyć wniosek?

Co do zasady wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną składa jeden z rodziców ucznia. Jednak w przypadku orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej, wnioskować o świadczenie mogą oboje rodziców - każdy z nich na wskazany we wniosku numer konta otrzyma 150 zł.

Wnioski składa sie wyłącznie drogą elektroniczną, w jeden z wybranych przez siebie sposobów:

  • przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • portal PUE ZUS,
  • przez aplikację mZUS.

Czytaj też: Nawet 1200 zł dofinansowania do wakacji. Komu należą się pieniądze?