Nawet 1200 zł dofinansowania do wakacji. Komu należą się pieniądze?

2024-05-09 11:13

W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.

Nawet 1200 zł dofinansowania do wakacji. Komu należą się pieniądze?
Autor: Getty Images Nawet 1200 zł dofinansowania do wakacji. Komu należą się pieniądze?

Wysłanie dziecka na kolonie w wakacje to zwykle spory koszt, dlatego wielu rodziców nie może sobie na taki wydatek pozwolić. Zwłaszcza jeśli ma kilkoro dzieci i każde z nich chciałoby spędzić wakacje w górach czy nad morzem.

W tym roku określona grupa dzieci może skorzystać z wypoczynku w jednym z kilku wskazanych ośrodków. Koszt wakacji będzie pomniejszony o 1200 zł.

Chcę by moja wnuczka jeździła na wakacje jak inne dzieci

Dla kogo 1200 zł na wakacje?

Wysokie ceny hoteli sprawiają, że wyjazd na wakacje staje się nieosiągalny dla części polskich rodzin. Czasem nie tylko pieniądze stoją na przeszkodzie, by wysłać dziecko na obóz. W tym roku dzieci z całej Polski będą mogły wyjechać w góry lub nad morze, a ich wypoczynek zostanie dofinansowany. Jednak nie wszystkie dzieci mogą z tego skorzystać.

Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy część rodziców nie może wyjechać razem z dzieckiem. Doskonale wiedzą o tym chociażby rolnicy, którzy w wakacje, w okresie prac polowych, najczęściej nie opuszczają własnych gospodarstw. Ci, którzy dodatkowo zajmują się hodowlą zwierząt, także nie mogą wyjechać na dłużej.

Właśnie oni mogą liczyć na dopłatę do wypoczynku swoich dzieci. W zależności od spełnienia określonych warunków płatność od rodziców wyniesie 800 zł albo 1900 zł.

Czytaj też: 1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

Skorzystają dzieci do 16. roku życia

Fundacja "Szansa dla Gmin" ogłosiła rozpoczęcie rekrutacji chętnych na udział w letnim wypoczynku. Skorzystać mogą dzieci rolników, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia.

Wypoczynek jest finansowany ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Dofinansowanie wynosi 1200 zł na każdego uczestnika turnusu. W zależności od tego, czy dziecko jest objęte dofinansowaniem FS czy nie, odpłatność od rodziców wynosi 800 zł lub 1900 zł.

By zapisać dziecko na kolonie letnie, należy zgłosić się do koordynatora właściwego dla swojego województwa. Numery telefonów do poszczególnych koordynatorów podane są na stronie Fundacji Szansa dla Gmin.

Gdzie można wysłać dziecko na letnie kolonie?

Oto lista ośrodków, w których będą odbywać się kolonie. Wypoczynek będzie trwać 9 dni (8 nocy):

  • Pensjonat „Beata” Ustronie Morskie, ul. Kolejowa 55/57,
  • Ośrodek Wypoczynkowo – Kolonijny „Korona” Mikoszewo, ul. Gdańska 16,
  • Ośrodek Wczasowy „Pionier” Łukęcin, ul. Słoneczna 13A,
  • Ośrodek „Bałtyk” s.c., Władysławowo, ul. Kolejowa 5,
  • „Pokoje u Heleny” Willa Tatra House, Zakopane, ul. Janosówka 10b,
  • D.W. Halina, Zakopane – Olcza, Stachonie 28, 28a,
  • Kwatery Prywatne Andrzej Sieczka, ul.Kasprowicza 41a, Poronin.

W tym roku nie przewidziano wsparcia w formie tzw. bonu turystycznego, z którego można było skorzystać najpóźniej w marcu 2023 roku.

Czytaj też: Ci rodzice od przyszłego roku już nie dostaną 800 plus. Zmiany w przepisach

Sonda
Czy twoje dziecko wyjedzie w tym roku na wakacje?
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.