Dodatkowe 100 zł na początek roku szkolnego. Kto może dostać 400 zł na dziecko?

2024-05-14 9:47

300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.

Dodatkowe 100 zł na początek roku szkolnego. Kto może dostać 400 zł na dziecko?
Autor: Getty Images Dodatkowe 100 zł na początek roku szkolnego. Kto może dostać 400 zł na dziecko?

Przed nami zakończenie roku szkolnego 2023/2024, ale wielu rodziców już teraz myśli o tym, co czeka ich w czasie wakacji i na początku września. Kompletowanie wyprawki szkolnej to często nie lada wyczyn - kupujemy nie tylko akcesoria papiernicze, ale i buty na zmianę czy strój na WF. Wszystko swoje kosztuje, nawet jeśli "nie szalejemy", nie wymieniamy jeszcze dobrych kredek itp. - grosz do grosza i zbiera się całkiem spora sumka.

Pieniądze na wyprawkę to jednorazowe środki, wypłacane w okolicy rozpoczęcia roku szkolnego. Nie każdy wie, że oprócz 300 zł na dziecko, można wnioskować o dodatkowe 100 zł. Kto i na jakich zasadach może to zrobić?

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

300 zł na wyprawkę szkolną

Program Dobry Start, czyli popularne 300 plus, to jednorazowe świadczenie dla dzieci, które rozpoczynają rok szkolny. Środki są wypłacane bez względu na dochód, otrzymają je uczniowie do 20. roku życia (w przypadku dzieci z niepełnosprawnością - do 24. roku życia). Co ważne, świadczenie przysługuje na dzieci, które uczą się w szkole, ale nie dotyczy to tych, które chodzą tam do tzw. zerówki. 300 plus nie obejmuje przedszkolaków oraz studentów.

Jak otrzymać 300 zł na dziecko? Aby świadczenie zostało wypłacone, rodzice muszą złożyć wniosek (wyłącznie elektronicznie), za pośrednictwem:

  • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem czy opiekunowie prawni, mogą wnioskować za pomocą aplikacji mobilnej mZUS lub portalu PUE ZUS. Wnioski składamy o 1 lipca do 30 listopada. Świadczenie otrzymamy w formie bezgotówkowej, na wskazane we wniosku konto bankowe.

Jeśli złożymy wniosek w lipcu lub w sierpniu, 300 plus otrzymamy nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek wyślemy później (we wrześniu, październiku lub listopadzie), świadczenie zostanie wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Przeczytaj także: 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z tych programów

400 zł na dziecko. Dla kogo dodatkowe 100 zł?

300 zł to nie koniec. Z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego można otrzymać jeszcze jeden dodatek. To jednorazowe świadczenie w wysokości 100 zł, przysługujące rodzinom, którym wypłacany jest zasiłek rodzinny.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego - bo tak nazywa się to świadczenie - przeznaczony jest dla uczniów, również tych, którzy rozpoczynają naukę w tzw. zerówce. Co ważne, nie jest to samoistne świadczenie, można je otrzymać jedynie razem z zasiłkiem rodzinnym. Wniosek o przyznanie prawa do tych świadczeń należy złożyć do 31 października (do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo tzw. zerówkę). Jeśli wniosek wyślemy później, nie zostanie on rozpatrzony.

Przypominamy, że przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego jest związane m.n. z kryterium dochodowym. Aktualnie to 674 zł lub 764 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością.

Przeczytaj także: 1100 zł na dziecko to tylko początek. Na te pieniądze mogą liczyć rodzice uczniów

Czy twoje dziecko jest gotowe na samodzielny powrót ze szkoły?

Pytanie 1 z 9
Czy rozmawiałaś ze swoim dzieckiem o tym, jak się zachować, gdy ktoś obcy je zaczepi?
Pierwsze wypłaty 1500 zł z tytułu "babciowego" na konta rodziców mają wpłynąć jeszcze w tym roku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy rodzice dzieci w wieku od 1 do 3 lat dostaną pieniądze. Jedna grupa wydaje się być wykluczona.
300 plus to świadczenie, o którym wie większość rodziców uczniów. Na wyprawkę szkolną możemy dostać kolejne 100 zł jednorazowego wsparcia. Te środki nie są jednak przeznaczone dla wszystkich, o ich wypłatę może wnioskować tylko określona grupa.
"Aktywny rodzic" to trzy nowe świadczenia, które mają wspierać pracujących rodziców małych dzieci. "Likwidujemy bariery, które powodowały, że nie mogli decydować się na jednoczesne łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym" - podkreśliła wiceministra Aleksandra Gajewska.
W tym roku rodzice mogą wysłać dzieci na 9-dniowy wypoczynek, za który w dużej mierze nie będą musieli płacić z własnej kieszeni. Dofinansowanie do wyjazdu w góry lub nad morze wyniesie nawet 1200 zł.
800 plus nie jest przyznawane z automatu, aby uzyskać prawo do świadczenia, musimy złożyć wniosek. Nie robimy tego jednorazowo, ale na każdy nowy okres świadczeniowy. A ten niedługo się rozpoczyna. Co to znaczy? Jeśli dalej chcesz otrzymywać 800 zł na dziecko, musisz się pospieszyć.
Rok szkolny jeszcze się nie skończył, a wielu rodziców już rozmyśla o wydatkach, które czekają ich we wrześniu. A tych nie brakuje. Jeśli chcesz odpowiednio wcześniej wszystko zaplanować i mieć spokojną głowę w wakacje, zobacz, jakie są świadczenia dla uczniów.
Rząd chce uszczelnić przepisy dotyczące wypłacania 800 plus na każde dziecko. Okazuje się, że od połowy 2025 roku w określonych przypadkach świadczenie nie będzie już wypłacane. Kto nie otrzyma pieniędzy?
800 plus przyznawane jest na konkretny okres świadczeniowy. Jeśli chcesz w dalszym ciągu je pobierać i zależy ci na tym, aby było wypłacane bez przerwy, musisz dotrzymać konkretnego terminu. Nie złożyłaś wniosku o 800 plus? To już ostatni dzwonek.
Jeśli dopiero będziesz rozliczać PIT, pamiętaj o uldze na dziecko. W tym roku można z niej skorzystać także mając jedno dziecko i to bez limitu dochodów. Zmiana dotyczy rodziców sprawujących opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym.
300 plus to standardowe świadczenie wypłacane na każdego ucznia, które pozwala na opłacenie wyprawki do szkoły. Nie wszyscy wiedzą o innym świadczeniu, o które niektórzy rodzice mogą wnioskować. Chodzi o dodatkowe pieniądze na ucznia.
Premier Donald Tusk zapowiada, że nadchodzi "koniec ery wykluczenia" i pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwały nie tylko na drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Jak twierdzi, rodzice otrzymają wsparcie finansowe jeszcze w tym roku.
Rodzice na różnych etapach życia dzieci mogą skorzystać z różnych form wsparcia finansowego. Niektóre świadczenia przysługują jednorazowo, inne wypłacane są cykliczne. Różnią się również kryteria, które musimy spełnić - najczęstszym jest wysokość dochodu na osobę w rodzinie.