5 wskazówek położnej, by łatwiej przejść poród. „Przeczytaj wielokrotnie, by weszły w nawyk”

2022-08-12 10:43

Na końcówce ciąży mnóstwo myśli kłębi się w głowie. Zamiast jednak wymyślać nieskończoną ilość scenariuszy, warto poświęcić trochę czasu na psychiczne i fizyczne przygotowanie się do porodu. A gdy nadejdzie już ten moment zdać się na instynkt, w który wyposażyła nas natura.

5 wskazówek położnej, by łatwiej przejść poród. „Przeczytaj wielokrotnie, by weszły w nawyk”
Autor: Shutterstock 5 wskazówek położnej, by łatwiej przejść poród. „Przeczytaj wielokrotnie, by weszły w nawyk”

Położna znana na Instagramie jako @polozna_mamazu radzi, aby przed pójściem na porodówkę przećwiczyć 5 ważnych zachowań.

Przeczytaj także: Położna radzi: tę jedną rzecz musisz obowiązkowo przeczytać przed porodem

Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

5 wskazówek, by łatwiej przejść poród naturalny

„Przeczytaj wielokrotnie przed porodem, zapisz, udostępnij, niech te wskazówki wejdą w podświadomość i nawyk – pisze tytułem wstępu.

Jako kluczowe umiejętności do opanowania przed porodem wylicza zaś:

„1. Pracuj na skurczu. W przerwie między skurczami - odpoczywaj!

2. W ciągu całego porodu oddychaj najwolniej jak potrafisz (jasne, ze wraz z narastaniem skurczu oddech będzie stawał się szybszy i płytszy).

3. Rozluźniaj żuchwę, mięśnie twarzy, wydymaj wargi, uśmiechaj się, na wydechu otwieraj usta i wydawaj dźwięk „aaa” - to wszystko rozluźnia mięśnie dna miednicy! (Okolice ust i mięśnie dna miednicy łączy głęboka taśma powięziowo-mięśniowa).

4. Wyłącz mózg, nie myśl, odpuść kontrolę - pozwól rodzic tej dzikiej i pierwotnej części siebie

5. Bądź aktywna, szukaj odpowiednich dla siebie pozycji, próbuj, sprawdzaj, zmieniaj, ruszaj się, kołysz, kręć. Zdaj się na swój instynkt i siłę grawitacji”.

Jak podkreśla w komentarzu, umiejętności te trzeba przećwiczyć wcześniej, a przekraczając próg porodówki, należy już wyłączyć analityczne myślenie i pokusę kontrolowania wszystkiego.

„Na porodówce absolutnie nie usiłuj sobie niczego przypomnieć, wyłącz analityczne myślenie, kontrolę, werbalizowalnie myśli - nasza zdobycz ewolucyjna, czyli nowa kora mózgu ma spać, ma być wyłączona i nieaktywna. To właśnie nowa kora mózgowa przeszkadza w porodzie naturalnym. Na sali porodowej ma działać stara kora mózgowa - struktura wspólna dla ludzi i zwierząt. Niczym typowy ssak - zdaj się na swój instynkt, poddaj się temu, co się z tobą dzieje, bez oceny i lęku” – uzasadnia na koniec.

Przeczytaj także: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży, które przygotują cię do rodzenia!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza