Położna radzi: tę jedną rzecz musisz obowiązkowo przeczytać przed porodem

2022-07-28 14:19

Przyszłe mamy podczas ciąży w różny sposób zdobywają wiedzę na temat porodu: czytają w internecie, kupują poradniki, gazety, uczęszczają na zajęcia do szkoły rodzenia. Często jednak zapominają o tej jednej publikacji, która powinna być kluczowa dla kobiet szykujących się do porodu. Przypomniała o niej ostatnio pewna położna.

Położna radzi: tą jedną rzecz musisz obowiązkowo przeczytać przed porodem
Autor: Getty images Położna radzi: tą jedną rzecz musisz obowiązkowo przeczytać przed porodem

„Jest wiele wspaniałych publikacji, książek, podcastów czy ebooków w temacie okołoporodowym. Warto z tych wszystkich dobrodziejstw korzystać, ale gdybym miała wskazać jedną rzecz, którą bezwzględnie trzeba przeczytać w czasie ciąży (i to najlepiej z partnerem lub inną osobą towarzyszącą) to byłoby to…” - napisała tytułem wstępu na swoim profilu instagramowym @polozna_mamazu.

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Obowiązkowa lektura każdej przyszłej mamy

Dalej przechodząc już do sedna swojej myśli:

„Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz.U. 2018 poz. 1756).”

„Rozporządzenie to określa, do czego rodząca kobieta ma prawo i jakie procedury obowiązują, opiekujący się nią, personel medyczny” – wyjaśnia dalej.

Przeczytaj: Standardy opieki okołoporodowej. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

Dobre nastawienie do porodu to podstawa

Jednocześnie położna zaapelowała do kobiet o dobre nastawienie przed pójściem do szpitala.

„Zachęcam każdą rodzącą kobietę, aby stawiając się w szpitalu na swój poród była nastawiona empatycznie do personelu i ufała, że każda napotkana osoba chce ją wesprzeć i pomóc. Odradzam postawę „jak na wojnę”, bo taka atmosfera udziela się wszystkim. Warto jednak zapoznać się z treścią Standardu, aby znać swoje prawa. W sytuacji gdyby jednak okazało się, że opieka w szpitalu odbiegała od jego zaleceń, rodząca będzie mogła powołać się właśnie na to rozporządzenie” – napisała.

Treść Standardu okołoporodowego do pobrania TUTAJ.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza