Program Małżeństwo+ znów ma szansę wejść w życie. Kto mógłby liczyć na dodatkowe 500 zł?

2022-07-20 11:48

500+ dla małżeństw był rozpatrywany już dwa lata temu. Wówczas ustawa nie została uchwalona. Teraz projekt ponownie trafił do sejmu, ale czy ma szansę na pozytywne rozpatrzenie? Komu należałoby się dodatkowe świadczenie?

małżeństwo ręce
Autor: Getty Images

Petycja, która trafiła do sejmu o przyznanie świadczeń dla małżeństw z długim stażem, powstała z inicjatywy obywateli.

Wznowienie pomysłu nad zasiłkiem w wysokości 500 zł, tłumaczyli rosnącymi cenami lekarstw, żywności i ogólnie trudną sytuacją seniorów.

Czy projekt ma szansę pozytywnego rozpatrzenia? Jakie warunki należałoby spełnić, aby otrzymać świadczenie? Na jaki okres by przysługiwało?

Czytaj również: Nowe i stare świadczenia na dzieci w 2022. Na jaką pomoc mogą liczyć rodziny w tym roku?

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Warunki przyznania dodatkowego świadczenia

Niestety w samej petycji, która wpłynęła do sejmu, brakuje większych konkretów poza prośbą o przyznanie 500+ małżeństwom z długim stażem i przedstawieniem argumentów, dlaczego należałoby to zrobić.

Sam wniosek nie jest czymś nowym. Podobny projekt był rozpatrywany 2 lata temu. Wówczas jednak kwota dodatkowego zasiłku była zależna od stażu małżeństwa.

Nie są jeszcze znane szczegóły, kto tak naprawdę mógłby liczyć na dodatkowe świadczenie. Rozważane są opcje, czy zasiłek otrzymywałyby pary z 40-letnim stażem, czy też jeszcze dłuższym.

Nie jest także postanowione, czy 500+ dla małżeństw byłoby jednorazowe, czy wypłacane co miesiąc.

Czy projekt ma szansę wejść w życie?

Projekt trafił do sejmowej komisji petycji, gdzie posłowie zajęli się sprawą. Opinie na temat przyznania tej formy pomocy są jednak bardzo podzielone.

Posłowie, którzy pracują nad petycją, chcą, aby w sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Należy ustalić, ile w Polsce jest małżeństw z długim stażem i jaki byłby to wydatek dla budżetu państwa.

Na obecnym etapie petycja musi przejść jeszcze wiele procedur, aby odbyć standardową drogę legislacyjną i trafić pod obrady Sejmu.

Zobacz także: 500+ przez całą ciążę i więcej pieniędzy na kolejne dzieci? Rząd rozważa takie rozwiązanie