Rusza przyjmowanie wniosków o 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. Jak złożyć wniosek?

2022-03-24 14:03

Już od najbliższej soboty obywatele Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, będą mogli ubiegać się o świadczenie 500 plus. Warunkiem otrzymania świadczenia będzie internetowe złożenie wniosku za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Od 26 marca będzie można składać elektorniczne wnioski o świadczenie 500 plus dla uchodźców z Ukrainy.
Autor: Getty images Od 26 marca będzie można składać elektorniczne wnioski o świadczenie 500 plus dla uchodźców z Ukrainy.

Aby złożyć wniosek o świadczenie 500 plus dla uchodźców z Ukrainy potrzebny będzie PESEL rodzica oraz dziecka, konto w polskim banku, adres e-mail oraz polski numer telefonu. Wnioski będzie można składać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Co ważne elektroniczny formularz wniosku o 500 plus będzie dostępny w ukraińskiej wersji językowej, co znacznie ułatwi jego wypełnienie.

Przeczytaj także: 500 plus na pierwsze dziecko – kiedy i gdzie złożyć wniosek

M jak mama - Formalności po porodzie, które trzeba załatwić

Jak złożyć wniosek o 500 plus dla uchodźcy z Ukrainy?

Świadczenie będzie przyznawane na tych samych zasadach co Polakom. 500 plus będzie przysługiwało na każde dziecko od urodzenia do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Wniosek warto złożyć jeszcze w marcu, wówczas świadczenie będzie przyznane także za ten miesiąc. Jak to zrobić?

  1. Należy założyć sobie Profil Zaufany (najlepiej zrobić to przy okazji wyrabiania numeru PESEL).
  2. Następnie złożyć wniosek przez internet za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. By zalogować się do PUE, potrzebny jest profil zaufany i telefon komórkowy.
  3. Decyzja o przyznaniu świadczenia przyjdzie na na PUE.

Co bardzo istotne – wystarczy złożyć jeden wniosek, by otrzymać świadczenie 500 plus na okres 18 miesięcy. Wsparcie będzie wypłacane przez 1,5 roku pod warunkiem, że świadczeniobiorca nie wyjedzie do innego kraju lub nie wróci do swojej ojczyzny.

Przeczytaj: Przedszkolaki witają małego chłopca z Ukrainy. Ten film wzruszy najtwardszego

Dni otwarte w placówkach ZUS dla uchodźców z Ukrainy

Jak informuje Fakt.pl, w najbliższą sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Od 21 marca działa też specjalna infolinia ZUS w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55.

Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl

Przeczytaj także: 500 plus po rozwodzie przy opiece naprzemiennej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza