Aż o 80 proc. więcej zachorowań na odrę na świecie. WHO: miliony dzieci nie mają dostępu do szczepień

2022-04-29 11:44

Według nowych danych ONZ na całym świecie w styczniu i lutym tego roku zgłoszono ponad 17 300 przypadków odry, w porównaniu z około 9 600 w tych miesiącach ubiegłego roku. To wzrost prawie o 80 proc. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zaprzestanie szczepień ochronnych, które spowodowane było chaosem związanym z pandemią Covid-19 oraz konfliktami zbrojnymi na świecie.

wzrosła liczba zachorowań na odrę
Autor: Getty Images Wzrosła liczba zachorowań na odrę

Dane Unicef i WHO wykazały, że w ciągu 12 miesięcy do kwietnia 2022 miało miejsce aż 21 dużych ognisk odry na całym świecie. Większość z nich w Afryce i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Przeczytaj także: Mamo sprawdź apteczkę swojego dziecka. Witamina D w kroplach znów wycofana z obrotu

Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Odra to choroba wywoływana przez wirus, który atakuje głównie dzieci. Może spowodować śmierć oraz poważne powikłania takie jak: ślepota, obrzęk mózgu, biegunka i ciężkie infekcje dróg oddechowych. Wirus dodatkowo upośledza system odpornościowy i sprawia, że dziecko przez miesiące po zachorowaniu jest bardziej podatne na inne choroby zakaźne. Chorobę najskuteczniej można powstrzymać szczepieniami ochronnymi. Warunek jest tylko jeden – poziom wyszczepienia społeczeństwa musi wynosić co najmniej 95 proc. Według danych ONZ wielu krajom na świecie daleko do tego wyniku. Przykładowo w Somali, gdzie odnotowano najwięcej przypadków zachorowań na odrę, to zaledwie 46 proc.

Ponieważ odra jest bardzo zaraźliwa, zachorowania na nią bardzo szybko pojawiają się, gdy poziom szczepień spada. WHO i Unicef obawiają się, że epidemie odry mogą również ostrzegać przed wybuchami innych chorób, które nie rozprzestrzeniają się tak szybko.

Przeczytaj także: Odra - objawy i leczenie odry u dzieci. Czy choroba jest groźna?

Kraje dotknięte ogniskami odry

Jak wskazują dane ONZ najwięcej zachorowań na odrę w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano w Somalii (9,068), Jemenie (3,629), Afganistanie (3,628), Nigerii i Etiopii. Jak podkreślają eksperci wszystkie te kraje doświadczają jakiejś formy konfliktu. Istnieją również obawy, że także wojna na Ukrainie może wywołać odrodzenie odry w tym kraju od czasu największych zachorowań na tę chorobę w latach 2017-2019. Eksperci WHO podkreślają, że w obliczu wojny trudno jest śledzić jakąkolwiek chorobę, a także niemożliwe staje się realizowanie powszechnych planów szczepień.

Chaos z Covid-19 główną przyczyną nowych ognisk odry

Jak czytamy w komunikacje WHO na wzrost zachorowań na odrę przede wszystkim wpływ miały zakłócenia związane z pandemią, przekierowanie środków finansowych z rutynowych szczepień na walkę z covid-19. Ryzyko dużych epidemii odrą wzrosło też, po tym jak wiele krajów zdecydowało się złagodzić restrykcje związane z SARS-CoV-2 wdrożone w szczycie pandemii.

„Pandemia COVID-19 przerwała szczepienia, systemy opieki zdrowotnej zostały przeciążone, a teraz obserwujemy odrodzenie śmiertelnych chorób, w tym odry. W przypadku wielu innych chorób wpływ pandemii na usługi szczepień będzie odczuwalny przez dziesięciolecia” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Najwyższa pora na szczepienia

W 2020 roku 23 miliony dzieci na świecie straciło dostęp do podstawowych szczepionek dla dzieci w ramach rutynowych usług zdrowotnych, najwięcej od 2009 roku i o 3,7 miliona więcej niż w 2019 roku.

Zdaniem ekspertów WHO i Unicef teraz przyszedł czas, aby przywrócić niezbędne szczepienia i rozpocząć nadrabianie zaległości. Każde dziecko musi mieć dostęp do szczepień ratujących życie.

Przeczytaj także: WHO: odnotowano już 169 zachorowań na tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci w 12 krajach. Jedno dziecko zmarło